Sada je: 29 ožu 2024, 06:19.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Malo pregledavam Mint 17.2 Cinnamon prije negoli ga instaliram nekome tko se ne razumije u računala.
Jedan od čudnih problema je kako promijeniti visinu sićušnog defaultnog cinnamon panela na neki civiliziran način.
Drugi je što u workspace postavkama nema opcije za promjenu broja radnih površina!?
Hvala!
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Malo pregledavam Mint 17.2 Cinnamon prije negoli ga instaliram nekome tko se ne razumije u računala.

To je odličan izbor za početnike, tj. one koji se ne razumiju u operativne sustave i ne žele se time zamarati.


Jedan od čudnih problema je kako promijeniti visinu sićušnog defaultnog cinnamon panela na neki civiliziran način.

To je točno. Cinnamon panel je vrlo nefleksibilan i teško ga je podešavati. Visinu možeš mijenjati na 2 načina:
1.) Startup Meni -> Panel (ili dtm na sam panel) i tu klizačem mijenjati visinu (Top panel height i bottom Panel height)
2.) u dconfu - u pretragu (ctrl+f) samo upiši "panel". Opciju "panel-bottom-height" podesiš na vrijednost koju želiš


Drugi je što u workspace postavkama nema opcije za promjenu broja radnih površina!?

To je stvarno kretenski što takav jedan detalj nisu uvrstili gdje pripada. Broj radnih površina možeš mijenjati na 2 načina:
1.) na panel dodaj applet "Expo" (ili ga pokreni kombinacijom ctrl+alt+strelica gore) i negdje na desnoj strani ekrana ćeš naći gumb "+" kojim dodaješ nove radne površine. U istom pregledu možeš ih i brisati (čini mi se da se to može i klikom na kotačić miša) ili ih imenovati. Međutim, neke instalirane teme ne podržavaju ove dodatne gumbe, stoga ih neće ni prikazivati. Zato:
2.) u dconfu potraži "number-workspaces" i odredi željeni broj. Nakon toga je potrebno restartirati Cinnamon (dtm na panel -> Troubleshoot -> Restart Cinnamon).
Radne površine standardno mijenjaš kombinacijom ctrl+alt+strelica lijevo/desno ili na panel dodaš applet "workspace switcher". Međutim, primjetio sam da (barem kod mene) Cinnamon ima čudnu naviku da usred rada sam se prebaci na drugi desktop, zbog čega sam sve poubijao i više nema problema :-D


O svemu tome sam već detaljnije pisao, pa baci oko:
http://www.linuxzasve.com/cinnamon-pode ... nstalacije
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Vratio se LM guru ::bravo :thmb-up

Usput, onoliko koliko sam ja koristio LM, možda bi bolji izbor za korisnika koji baš ništa neće raditi po OS-u bio LM 17,1
Naime, LM 17.2 mi se nekoliko puta bez razloga zablesirao, baza appleta je često nedostupna, neke stvari su izbacili kao što je npr više mogućnosti praćenja kapaciteta baterije (ostavili su samo postotak), neki pluginovi za TB se uredno skrše (a uzrok je koliko sam vidio ne kompatibilnost s novom verzijom Cinnamona) i tako ima još sitnica koje se na 17.1 ne događaju.. no tebi na volju ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Upravo što @bertone kaže, zbog nekih bezveznih estetskih i funkcionalnih rješenja ja sam se vratio na Mint 17 (Cinnamon 2.2) i služi odlično
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Imam na jednoj particiji stari mint 14 Cinnamon, iz njega i pišem ovo, a on u postavkama panela ima klizače za promjenu visine.
Ali 17.2 (barem na LiveUSB-u) te opcije nema nigdje.
Cinnamon i nakon 3-4 godine razvoja još uvijek izgleda kao da je u eksperimentalnoj fazi. Više brinu o novim stvarima umjesto da dovedu osnove u red.

Kako bilo, na kraju sam čovjeku instalirao 17.2 MATE i radi dobro.
Hvala svima na trudu, onaj link na LZS članak je jako dobar!
"Hodor bre foobar"
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:.......Cinnamon i nakon 3-4 godine razvoja još uvijek izgleda kao da je u eksperimentalnoj fazi. Više brinu o novim stvarima umjesto da dovedu osnove u red. .....


E dragi moj jurastublic..... Ova rečenica koju si izrekao je srž problema home desktop linuxa i glavni uzrok famoznog 1,5 postotka zastupljenosti.... Nije to samo problem cinnamona, već i kde, plasma, gnome, aplikacije, drajveri.....
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.