Sada je: 13 stu 2019, 16:50.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prošlo je već neko vrijeme otkako je Ubuntu MATE postao punokrvni član obitelji, a sad je izašlo i novo LTS izdanje pa me zanimaju iskustva korisnika MATE sučelja - kojoj ubuntuidnoj MATE distribuciji više naginjete, koju smatrate boljom za svakodnevnu upotrebu i zašto, kako vaše računalo diše? Može li Ubuntu MATE postati ozbiljna konkurencija Mint MATE-u (i Mintu općenito)?
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Podijelio/la zahvalu: 22 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Kod LMM-a mi se sviđa jedan panel i na njemu sve ali mu zamjeram veliki i tromi "startni" izbornik, a kod UM-a mi se sviđa stari izgled Gnomea 2 kojeg sam uvijek prilagođavao da bude kao Mintov. :D
Imam dojam da je UM manje natrpan od LMM-a pa zato malčice više naginjem prema njemu.. a možda i zato što mi je LM postao dosadan. :)
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 266 puta
Primio/la zahvalu: 323 puta
Yorkin je napisao/la:Prošlo je već neko vrijeme otkako je Ubuntu MATE postao punokrvni član obitelji, a sad je izašlo i novo LTS izdanje pa me zanimaju iskustva korisnika MATE sučelja - kojoj ubuntuidnoj MATE distribuciji više naginjete, koju smatrate boljom za svakodnevnu upotrebu i zašto, kako vaše računalo diše? Može li Ubuntu MATE postati ozbiljna konkurencija Mint MATE-u (i Mintu općenito)?

Ubuntu MATE je već postao jedan od najpopularnijh *buntua, meni se sviđa što Ubuntu MATE ima različite opcije za izgled MATEa, od Gnome 2 izgleda do OSX i Unity izgleda, ne znam da li to ima Mint MATE, ima i integrirani Synapse. Isprobaj oba u live verziji pa vidi što ti se više sviđa.

Ubuntu MATE 16.04 LTS.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Cooleech je dobro istaknuo da start meni u LM ponekad zna biti pomalo trom (mada stalno rade na poboljšanjima). Velika mu je prednost što ga je bez muke moguće ubaciti u LM Xfce i tako kombinirati/zamijeniti zadani Whisker meni.
S druge strane, kako je napisao JH-IM, UM ima puno bogatije i raznovrsnije teme, te mu je lakše mijenjati izgled. LM mi postaje previše flatty i s puno nepotrebno praznog pristora na prozorima.
Ukratko, čini mi se da je jedina uočljiva razlika u izgledu, tj. temama. UM smatram trenuto najljepšim Mate okruženjem.
Ne znam treba li još uvijek u UM podešavati repoe pri prvom korištenju, što s Mintom nije slučaj. S druge strane, Mint ima veliku prednost zbog ultrajednostavnog korištenja i detaljnog informiranja korisnika pri rizičnim koracima (npr. update paketa, upgrade sustava, promjena kernela i sl.).
Osobni zaključak: tko želi seksi Mate, nek uzme UM. Kome (na duže staze) treba detaljno informiranje i jednostavna i sigurna nadogradnja, nek odabere LM. Na portalu imate obje recenzije pa sami usporedite
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Tromost startnog menija u Mint Mate-u je "problem" koji se poteže još 11-stice, ako se dobro sjećam. Meni se podjednako sviđaju oba, barem na razini svakodnevnog korištenja. Elegantni i brzi. Mislim da na UM-u uštedim koji megabajt RAM-a, ali ovime već zalazim u tehničke detalje. Zanimaju me više "umjetnički" dojmovi. :)
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Podijelio/la zahvalu: 22 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Yorkin je napisao/la:Tromost startnog menija u Mint Mate-u je "problem" koji se poteže još 11-stice, ako se dobro sjećam.

Sjećam se da su ga primjetno ubrzali i poboljšali u LM 13. Ipak, povremeni lag se osjeti. Doduše, isti problem imam i u Cinnamonu, tako da to ne bih baš strogo uzimao.

Yorkin je napisao/la:Zanimaju me više "umjetnički" dojmovi. :)

Najbolje ćeš znati ako isprobaš sam

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
preporucujem Ubuntu-MATE 16.04 ukoliko naidjete na problem da se ne vidi grub samo ukucate na google " Grub customizer " i izacice vam verzija 5.5 za 16.04 udjete na sajt kopirate apt za instalaciju pokrenete program i samo stiklirate show menu nista teze.
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
banetomic je napisao/la:preporucujem Ubuntu-MATE 16.04 ukoliko naidjete na problem da se ne vidi grub samo ukucate na google " Grub customizer " i izacice vam verzija 5.5 za 16.04 udjete na sajt kopirate apt za instalaciju pokrenete program i samo stiklirate show menu nista teze.

Više puta sam ovdje vidio kako se za tako jednostavne operacije s grubom preporučuje Grub Customizer.
Ja sam osobno imao jako loše iskustvo s njime. Umjesto da promjeni poredak u meniju, promijenio mi je pristupne dozvole na svim datotekama u sustavu i tako ga onesposobio.
Vidim da i dalje ima puno bugova za program koji radi tako osjetljive stvari, vjerojatno ga zato i nakon 6 godina nema u službenim repoima.

Što se tiče prikaza menija, grub ima konfiguracijsku datoteku u /etc/default/grub i tamo se samo zakomentira linija GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 (u #GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0).
Ili ako je već zakomentirana, moguće je da je TIMEOUT menija postavljen na 0 pa se meni ne vidi. Ako je tako, onda se u liniji GRUB_TIMEOUT=0 postavi vrijednost na broj sekundi po izboru (obično GRUB_TIMEOUT=10).

Kad je konfiguracija namještena, onda se instalirani grub ažurira sa sudo update-grub.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 338 puta
jurastublic je napisao/la:Više puta sam ovdje vidio kako se za tako jednostavne operacije s grubom preporučuje Grub Customizer.
Ja sam osobno imao jako loše iskustvo s njime. Umjesto da promjeni poredak u meniju, promijenio mi je pristupne dozvole na svim datotekama u sustavu i tako ga onesposobio.
Vidim da i dalje ima puno bugova za program koji radi tako osjetljive stvari, vjerojatno ga zato i nakon 6 godina nema u službenim repoima.

Što se tiče prikaza menija, grub ima konfiguracijsku datoteku u /etc/default/grub i tamo se samo zakomentira linija GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0 (u #GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0).
Ili ako je već zakomentirana, moguće je da je TIMEOUT menija postavljen na 0 pa se meni ne vidi. Ako je tako, onda se u liniji GRUB_TIMEOUT=0 postavi vrijednost na broj sekundi po izboru (obično GRUB_TIMEOUT=10).

Kad je konfiguracija namještena, onda se ažurira grub sa sudo update-grub.

U potpunosti se slažem s ovim... osobno je i meni jednom GC sve zbrčkao (iako sam ga do tada koristio više puta uspješno) i nakon toga... hvala, ne.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 751 puta
Ja nikad nisam imao problema s njim, uvijek mi je savršeno radio. Svejedno, dobro je da si napomenuo

Moderator
Moderator

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.