Sada je: 28 ožu 2024, 09:10.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ubuntu 16.10
11 ruj 2016, 02:39
Upravo ga skidam pa ću ga instalirati da vidim kakav je u ovoj fazi mjesec i pol dana prije izlaska, probati ću najprije sa open source driverima da testiram malo Unity 8.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Upravo ga skidam pa ću ga instalirati da vidim kakav je u ovoj fazi mjesec i pol dana prije izlaska, probati ću najprije sa open source driverima da testiram malo Unity 8.


Napiši tekst o tome! Napiši tekst! :D :thmbs-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Abzeenth je napisao/la:
Napiši tekst o tome! Napiši tekst! :D :thmbs-up


Napisati ću :-D Ali za Unity 8 i Mir moram najprije vidjeti zašto mi se ne pokreću na open source Nvidia driveru :(
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
slika

slika

slika

slika

slika

Nakon zadnjih updateova mogu se logirati u Unity 8, ali mi se vrlo brzo smrzne desktop kada pokrenem Ubuntu Browser, neki bug izgleda. Ono malo što sam vidio radi glatko i ugodno na Mir display serveru, a čini mi se i brže nego na Unityju 7.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ok, za razliku od vas kojima se Unity8 smrzava, meni radi bez smrzavanja (Intel HD 4400) no zapravo je beskoristan jer ima 5-6 aplikacija koje mi ne koriste osim Ubuntu Browsera s kojim eto možeš otići na net... no to je sve pface

... gdje su ostale korisne aplikacije szbunjen
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ok, za razliku od vas kojima se Unity8 smrzava, meni radi bez smrzavanja (Intel HD 4400) no zapravo je beskoristan jer ima 5-6 aplikacija koje mi ne koriste osim Ubuntu Browsera s kojim eto možeš otići na net... no to je sve pface

... gdje su ostale korisne aplikacije szbunjen


http://insights.ubuntu.com/2016/10/13/u ... kkety-yak/

Tu imaš uputstva kako instalirati aplikacije, od Ubuntu Touch aplikacija do X.org aplikacija pa će biti korisniji.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Bolje bi bilo da su izbacili samo verziju s Unity8 pa ko voli i želi testirati neka navali... ovo mi je tak tak riješenje :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Bolje bi bilo da su izbacili samo verziju s Unity8 pa ko voli i želi testirati neka navali... ovo mi je tak tak riješenje :hmm


Ovako će više ljudi probati jer im je sve servirano :hihi Trebali su još predinstalirati Ubuntu Touch aplikacije i nekoliko popularnih X.org programa kao Firefox. Ono malo što sam ga uspio probati prije nego bi se desktop smrznuo djelovao mi je življe i glatkije od Unityja 7 na X.orgu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Ovako će više ljudi probati jer im je sve servirano :hihi Trebali su još predinstalirati Ubuntu Touch aplikacije i nekoliko popularnih X.org programa kao Firefox. Ono malo što sam ga uspio probati prije nego bi se desktop smrznuo djelovao mi je življe i glatkije od Unityja 7 na X.orgu.

Ne moraš biti tužan što se Unity8 i tvoj hardver ne vole... osim ako silno ne želiš imati mobilni ne funkcionalni DE na desktopu pface
Ne znam... možda sam staromodan, možda samo tradicionalist, možda samo ne vidim svijetlu budućnost koju Canonical vidi u Unityu8... ali viđenim ne mogu reći da vidim napredak u jednostavnosti korištenja ili manje zahtjeva za resursima :sokiran
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ne moraš biti tužan što se Unity8 i tvoj hardver ne vole... osim ako silno ne želiš imati mobilni ne funkcionalni DE na desktopu pface
Ne znam... možda sam staromodan, možda samo tradicionalist, možda samo ne vidim svijetlu budućnost koju Canonical vidi u Unityu8... ali viđenim ne mogu reći da vidim napredak u jednostavnosti korištenja ili manje zahtjeva za resursima :sokiran


Na kraju bi trebao biti vrlo sličan Unityju 7 po funkcionalnosti, rečeno je da neće biti default dok ne bude imao feature parity sa Unityjem 7 pa ne vidim problem sa Unityjem 8 ako bude tako, ovo sada je ionako nekakva alpha za desktop i biti će tu još promjena. Ne treba ga promatrati kao konačan look and feel, treba mu normalan dash kao što ga ima Unity 7 na primjer i još drugih stvari. Kada (valjda) jednom to bude završeno krajnji korisnik neće primijetiti dramatičnu promjenu u načinu korištenja desktopa u odnosu na Unity 7. Stvar kod Unityja 8 i Mira je sigurnost, Wayland i Mir donose sandboxane aplikacije gdje jednom instalirana aplikacija nema maksimalan pristup kao sada, X aplikacije to ne podržavaju i zato se instaliraju u containere.

Sa tim bi Linux desktop postao daleko najsigurniji desktop od svih, nije da nije i sada, ali ovako bi bio nekoliko koraka ispred Windowsa i OSXa, a u još daljoj i svijetloj budućnosti baza za OS bi bila Snappy odnosno OS bi bio sastavljen od snapova, a "core" i dalje buildan od debova, to bi omogućilo ono nadograđivanje elemenata OSa kako hoćeš kao i rollback i ostalo bez straha od dependency hella i sličnog. Snap aplikacije su međukorak do toga, univerzalni paketi kao i flatpak, koji postaju neovisni o distribuciji i verziji distribucije, sigurniji i puno lakše nadogradivi od deb paketa. OS bi postao niti standardni niti rolling već nešto treće i bolje. Što se tiče resursa nisam uspio izmjeriti potrošnju RAMa, ali negdje je netko rekao da mu troši manje od Unityja 7, ono malo što sam ga uspio isprobati meni je djelovao brže od Unityja 7, ali nisam uspio dovoljno testirati da bi mogao bolje usporediti. Ne planiram ga ja koristiti kao glavni desktop, ali ne sviđa mi se što mi se smrzava jer sam mislio i njega dodati u recenziju a ovako neću moći, barem dok ne poprave to pa napraviti posebnu recenziju Unityja 8.

Da li Canonical ima dovoljno resursa za ostvarivanje te svijetle budućnosti ostaje da se vidi.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 23 gostiju.