Sada je: 29 ožu 2024, 09:04.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kubuntu 17.10, 348 MB u leru

slika
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Malo sam pregledavao postove i podržavam da prelazak sa unitya bude "bezbolan" ali gnome zaista troši dosta resursa u odnosu na kde/mate/xfce/unity..

ja uz LM i peppermint imam 16.04 LTS i moram reći da je najresponzivniji uz ovu dvojicu..mada sve je tu negdje ali još jednom šteta zbog unitya..meni je to nekako odvajalo ubuntu od ostalih DE..kao njegov stock..a flavouri su za ljubitelje gnometa i inih de-a..
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... -Corrupter

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1734147

Canonical has temporarily pulled the download links for Ubuntu 17.10 "Artful Aardvark" from the Ubuntu website due to ongoing reports of some laptops finding their BIOS corrupted after installing this latest Ubuntu release. The issue is appearing most frequently with Lenovo laptops but there are also reports of issues with other laptop vendors as well.

This issue appears to stem from the Intel SPI driver in the 17.10's Linux 4.13 kernel corrupting the BIOS for a select number of laptop motherboards. Canonical is aware of this issue and is planning to disable the Intel SPI drivers in their kernel builds. Canonical's hardware enablement team has already verified this works around the problem, but doesn't provide any benefit if your BIOS is already corrupted.

A respun Ubuntu 17.10 release with the updated kernel is expected, but as of writing the download page is still discouraging the use of 17.10.


Ubuntu 17.10 je privremeno povučen sa Ubuntu web stranice jer je otkriveno da Intel SPI driver u 4.13 kernelu može corruptati BIOS u nekim laptopima, najčešće u Lenovo laptopima, a zatim u Acerima. Da li i druge distribucije sa 4.13 kernelom su u opasnosti nije u ovom trenutku poznato, vjerojatno ovisi o tome da li imaju uključen Intel SPI driver ili ne. Više detalja je na linkanom bug reportu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Zanimljivo i zapravo strašno pface
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Zanimljivo i zapravo strašno pface


To samo nažalost pokazuje kako je jedan dio drivera na Linuxu niske kvalitete i nedovoljno testiran. Nisu ni Windowsi imuni apsolutno na to jer je bilo slučajeva da upgradeovi na Windowse 10 su ljudima corruptali BIOS, zanimljivo je da su Lenovo modeli najviše pogođeni a zatim Acerovi, mislim da nisam vidio niti jedan Dell i Asus na bug reportu, ali nisam sve detaljno pročitao.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Zna biti i da su proizvođači krivi i ne žele to priznati kao kada su Samsung laptopi bili hard brickani kada bi netko instalirao Linux na njih, šugavi Samsung nije htjeo ljudima zamijeniti laptope jer su instalirali "neautorizirani softver" da bi poslije šutke popravili taj bug u njihovom BIOSu i ponašali se kao da se ništa nije dogodilo, a samim popravljanjem su priznali da je greška njihova. Ni prije toga nisam bio fan "proizvodimo low level potrošačku elektroniku ali sada odjednom hoćemo biti premium proizvođač" Samsunga iliti vidjela žaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu, a nakon ovoga ne bi ništa njihovo kupio i odgovaram koga god mogu od kupovine bilo čega što proizvodi Samsung.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Malo sam kopao (iako nisam pogođen problemom, a ako sam u pravu neću ni biti) po internetu i meni sve to smrdi da nije direktno kriv Ubuntu već Intel, odnosno Intel ME tehnologija koju je Intel zakrpao kako ju je zakrpao.

Naime, kernel 4.13.xx je na životu službeno od 3. rujna, a dio vezan za Intel je rađen po starom kodu firmwarea koji im je Intel dostavio. Intel pak 12. listopada izdaje critical firmware update (Intel-SA-00086) i onda su proizvođači hardvera trebali napraviti update UEFI-a, kao i kernel developeri update kernela što izgelda nisu napravili na vrijeme ili dobro. Ubuntu 17.10 je vani od 18. listopada i izašao je znaći sa starim neispravljenim kernelom i Intel firmwareom, a prvi problemi su prijavljeni 23. studenog, znači debelo mjesec dana nakon objave/izlaska Ubuntua i po meni na toj relaciji treba tražiti uzrok problema.

Sad, zašto su večinom pogođeni korisnici jeftinijih Lenovo laptopa, a ne i ostali je pitanje za Lenovo :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Malo sam kopao (iako nisam pogođen problemom, a ako sam u pravu neću ni biti) po internetu i meni sve to smrdi da nije direktno kriv Ubuntu već Intel, odnosno Intel ME tehnologija koju je Intel zakrpao kako ju je zakrpao.

Naime, kernel 4.13.xx je na životu službeno od 3. rujna, a dio vezan za Intel je rađen po starom kodu firmwarea koji im je Intel dostavio. Intel pak 12. listopada izdaje critical firmware update (Intel-SA-00086) i onda su proizvođači hardvera trebali napraviti update UEFI-a, kao i kernel developeri update kernela što izgelda nisu napravili na vrijeme ili dobro. Ubuntu 17.10 je vani od 18. listopada i izašao je znaći sa starim neispravljenim kernelom i Intel firmwareom, a prvi problemi su prijavljeni 23. studenog, znači debelo mjesec dana nakon objave/izlaska Ubuntua i po meni na toj relaciji treba tražiti uzrok problema.

Sad, zašto su večinom pogođeni korisnici jeftinijih Lenovo laptopa, a ne i ostali je pitanje za Lenovo :hmm


Pogođeni su modeli koliko ja vidim koji imaju Insyde BIOS, a to su uglavnom Lenovo i Acer, uključujući neke iz Lenovo Yoga serije koja ne spada baš u najjeftinije modele, spominje se i nekoliko Toshiba i jedan Dell XPS.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ma hebo ih UEFI i onaj tko ga je izmislio. Idemo organizirati prosvjede da nam vrate stari AMI BIOS
:abz :losa-ideja :protest blabla :protest :no :psuje2 :peace :protest :noob
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Malo sam kopao (iako nisam pogođen problemom, a ako sam u pravu neću ni biti) po internetu i meni sve to smrdi da nije direktno kriv Ubuntu već Intel, odnosno Intel ME tehnologija koju je Intel zakrpao kako ju je zakrpao.

Naime, kernel 4.13.xx je na životu službeno od 3. rujna, a dio vezan za Intel je rađen po starom kodu firmwarea koji im je Intel dostavio. Intel pak 12. listopada izdaje critical firmware update (Intel-SA-00086) i onda su proizvođači hardvera trebali napraviti update UEFI-a, kao i kernel developeri update kernela što izgelda nisu napravili na vrijeme ili dobro. Ubuntu 17.10 je vani od 18. listopada i izašao je znaći sa starim neispravljenim kernelom i Intel firmwareom, a prvi problemi su prijavljeni 23. studenog, znači debelo mjesec dana nakon objave/izlaska Ubuntua i po meni na toj relaciji treba tražiti uzrok problema.

Sad, zašto su večinom pogođeni korisnici jeftinijih Lenovo laptopa, a ne i ostali je pitanje za Lenovo :hmm


Kriv je Intelov driver intel-spi-* za SPI-NOR flash čip u kombinaciji sa bugovitim BIOS-om. Driver promijeni čipu read/write bit i onda se iznenađujuće BIOS resetira na default. Izdana je zakrpa još ranije, ali hej, tko će gurati sve te najnovije kernele ;)
https://github.com/torvalds/linux/commi ... c9661b08a7

Čini se da su i neki THinkpadi pogođeni. Patch BIOSč-a kaže:
The readme for Thinkpad S440 BIOS mentioned by @Tommy is rather interesting:

[Important Fix]
- Security Fix: Intel TA201708-001 for SPI Write status command.
- Add Back Flash Prevention flag for PSIRT-TA-201708-001.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.