Sada je: 29 ožu 2024, 06:18.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

pozdrav, imam ubuntu verziju 14.4. već sam pokušala spojiti printer s laptopom i jesam, tj. prepoznao ga je ali ništa od printanja! hoću printati ali ne uspijevam. probala sam 'test page' ali izbacio je neku isprintanu grešku. model printera Samsung SL-M2070.
najjednostavnija uputa je da sa službene samsungove stranice skinem drajvere i odpakiram fajl - tar.gz u 'uld' i onda u terminalu pokrenem naredbu sudo ./install.sh (ako se dobro sjećam) međutim ništa se ne događa jer veli da ne prepoznaje naredbu. zašto? >:( trebaju li mi uopće drajveri?
sad sam obrisala printer iz system settingsa. čekam rješenje.
baš zbog tog problema htjela sam nadogradnju sustava na 16.4 pa mi se sve sjebalo. nije uspjelo. mislila sam da će na toj verziji printer proraditi. opet sam na 14.4.
dajte molim objasnite što napraviti, korak po korak, naredbu po naredbu, sliku po sliku, ko curici u prvom razredu. hvala.

:place
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 14 lis 2016, 20:22
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 14.04 lts
Nemože slika po slika jer ja nemam taj printer. Najčešće je razlog tvog problema sa install.sh ta, da nisi pozicionirana u direktoriju gdje se dotični "gospodin" nalazi. E sad, najlakše ti je ( mislim ), s fajl menađerom se pozicioniraš u taj direktorij, desni klik miša na praznu površinu, i trebalo bi odabrati "otvori u teminalu", i onda u terminalu upišeš tu naredbu.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
mala bez morala je napisao/la:pozdrav, imam ubuntu verziju 14.4. već sam pokušala spojiti printer s laptopom i jesam, tj. prepoznao ga je ali ništa od printanja! hoću printati ali ne uspijevam. probala sam 'test page' ali izbacio je neku isprintanu grešku. model printera Samsung SL-M2070.
najjednostavnija uputa je da sa službene samsungove stranice skinem drajvere i odpakiram fajl - tar.gz u 'uld' i onda u terminalu pokrenem naredbu sudo ./install.sh (ako se dobro sjećam) međutim ništa se ne događa jer veli da ne prepoznaje naredbu. zašto? >:( trebaju li mi uopće drajveri?
sad sam obrisala printer iz system settingsa. čekam rješenje.
baš zbog tog problema htjela sam nadogradnju sustava na 16.4 pa mi se sve sjebalo. nije uspjelo. mislila sam da će na toj verziji printer proraditi. opet sam na 14.4.
dajte molim objasnite što napraviti, korak po korak, naredbu po naredbu, sliku po sliku, ko curici u prvom razredu. hvala.

:place


Pretpostavljam da si to skinula odavdje:

http://www.samsung.com/uk/support/model/SL-M2070/XEC

Kada otpakiraš taj file dobiti ćeš ovo:

/home/username/uld_v1.00.37_00.99/uld

Username je tvoje korisničko ime na Ubuntuu.

Otvori terminal i unesi ove komande:

Kod: Označi sve
cd /home/username/uld_v1.00.37_00.99/uld


Kod: Označi sve
chmod +x install.sh


Kod: Označi sve
sudo ./install.sh


Ako si skinula driver i otpakirala u Downloads onda je /home/username/Downloads/uld_v1.00.37_00.99/uld
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
hvala na pomoći, ali ovako sam riješila, printer printa! ::bravo

čitala sam na forumu askubuntu.com, bilo je raznih rješenja ali ja sam probala ovo:

Download the driver. (driver for Samsung M2020W)
Move it to the desktop.
Extract the folder to the desktop.
Open a terminal window by pressing Ctrl+Alt+T
cd Desktop
cd to the folder (in my case, the folder was called uld).
Run command sudo ./install.sh
Agree with all the "y" prompts, and job done. There was no GUI to run.

Added the printer in the usual way.

probala sam 'test page' i kad je proradilo tj. isprintalo bila sam presretna. i normalno printa ostale dokumente, i stranice s neta.
Postovi: 7
Postovi: 7
Pridružen/a: 14 lis 2016, 20:22
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: ubuntu 14.04 lts
Nema ljepšeg nego kad si korisnik sam riješi problem :)
OK... ide na popis riješenih problema ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 24 gostiju.