Sada je: 29 ožu 2024, 10:42.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mint 17 i kontrolni novoinstalirani Lubuntu 16.04 - isti problem.
Susjed je prešao na Vip Homebox i ažuriranje sustava mu više ne radi. Prilikom svakog pokušaja updatea, većina prođe dobro ali par paketa prikaže grešku "Neusklađenost kontrolnog zbroja paketa" ("APT Hash Sum Mismatch") i ažuriranje se prekine te prikaže slomljene pakete. "Neispravni" paketi na Lubuntu i Mintu su posve različiti.

Isprobao sam sve od ovoga dolje kao rješenja, ali "no kobass":
https://askubuntu.com/questions/41605/t ... ror/507329

Moje je mišljenje da je to neki problem s Vip proxy cache-om koji možda šalje pogrešne keširane datoteke a APT se izgleda slabo nosi s takvom situacijom, jer kod mene isti takav Lubuntu radi bez greške. Sutra ću isprobati Manjaro i pacman.

Svaka ideja mi je dobrodošla, samo da ne selim podatke i preinstaliravam. Hvala!
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:...

Svaka ideja mi je dobrodošla, samo da ne selim podatke i preinstaliravam. Hvala!


Meni ponekad manjaro na defaultnim postavkama nemoze sinhronizirati bazu niti odraditi azuriranje. Kada prebacim na googleove dns, sve proradi.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Promijeni server na Main Server umjesto na Server For Croatia i unesi ovo:

Kod: Označi sve
sudo apt clean && sudo apt autoclean


Probaj nakon toga napraviti update.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:Promijeni server na Main Server umjesto na Server For Croatia i unesi ovo:
Kod: Označi sve
sudo apt clean && sudo apt autoclean

Probaj nakon toga napraviti update.

Jesam već, ne ide.

@Max: Probat ću sutra promijeniti DNS server. I testirati disk - da se ne navedem na krivi put prije nego pregledam čitavu situaciju.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Ovaj put sam samo pokupio računalo i spojio ga na moj internet(žica). Odradilo je update i nadogradnju na Mint 17.03 bez greške. Popravak će malo pričekati.
Čudi me kako je apt (get) toliko dugo klimav u tom pogledu - hash sum mismatch je, kako sam shvatio, nastao zbog 'race conditiona' u samom načinu rada debian repoa još onda kad su uvedeni InRelease datoteke i pool-ovi. A to iza nekih cache proxyja jako dolazi do izražaja. Kažu da je to u novim inačicama popravljeno (v1.2) ali toga još nema ovdje a treba i repo servere prekonfigurirati. Jako loše! Pitam se kako se profići nose s nečim takvim - praktički ruski rulet.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Ovaj put sam samo pokupio računalo i spojio ga na moj internet(žica). Odradilo je update i nadogradnju na Mint 17.03 bez greške. Popravak će malo pričekati.
Čudi me kako je apt (get) toliko dugo klimav u tom pogledu - hash sum mismatch je, kako sam shvatio, nastao zbog 'race conditiona' u samom načinu rada debian repoa još onda kad su uvedeni InRelease datoteke i pool-ovi. A to iza nekih cache proxyja jako dolazi do izražaja. Kažu da je to u novim inačicama popravljeno (v1.2) ali toga još nema ovdje a treba i repo servere prekonfigurirati. Jako loše! Pitam se kako se profići nose s nečim takvim - praktički ruski rulet.


Ovisi o kontekstu. Ekipa koja ima puno sustava ima svoje klonirane repo koje onda testira prije puštanja u produkciju, ili se uopće ne nalazi iza kućnih internet veza koje imaju CGNAT i cache pa problem ni ne dođe do izražaja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ili ti je samo transport popusio par IP paketa pa ti se instalacijski paket downloadao ostecen..
zbrises ga pa ponovo..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
glaskoncILLa je napisao/la:ili ti je samo transport popusio par IP paketa pa ti se instalacijski paket downloadao ostecen..
zbrises ga pa ponovo..

Već probao ali ništa. Probao sam na istom računalu dva linuxa. Na jednom linuxu se, recimo danas, ponavljaju greške na ista dva paketa cijelo vrijeme. A na drugom linuxu su problematična u istom trenutku posve druga tri paketa cijelo vrijeme. Brisanje lista, deb paketa, clean... ne donose rezultata. Kod slijedećeg ažuriranja zezaju posve neki drugi paketi. Ne vidim nekakvog uzorka u ponašanju. Donesem doma na drugačiji internet i odjednom sve proradi. pface
Moram pregledati sve epizode X-files, možda shvatim stvar.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.