Sada je: 29 ožu 2024, 06:41.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Mint 18.1 s cimetom. Stara kanta s navedenom kombinacijom radi vrlo živahno, da ne kažem brzo i ne pada mi na pamet nova instalacija ili jači softwerski upgrade. To čuvam za ozbiljnu hardwersku obnovu, zasad još nepoznate dinamike (3 školarca čekaju nove laptope pa je ćaća zadnji na redu).
Dobro da ne laprdam bezveze, lagano se bližim onom što me žulja.
Dok ga se ne koristi, komp je 100% vremena u sleepu iliti suspendu. Uspavljujem ga u skoro 100% slučajeva fizičkim stiskom na gumb. Tako ga i budim. I to činim cijelo desetljeće, kroz sve distre i povremene manje hardwerske promjene (grafika, ssd, čudnovato kućište :hihi ). U zadnje vrijeme se moje računalce, ničim izazvano, ponekad, u otprilike 30% slučajeva, samo od sebe probudi sekundu-dvije ili pet nakon što utone u san. Postavke nisu mijenjane, provjeren bios, buđenje mrežom, mišem i sve ostale banalne stvari. Čak sam provjerio i onaj drugi OS na W koji spava na ssdu za svaki slučaj. Ponekad stisnem gumb, zaspe, okrenem glavu, a ovaj se probudi, stisnem opet, evo njega opet za par sekundi. :ljut2 Uglavnom ako se ne probudi sam od sebe unutar tih par sekundi, onda spava dok mu se drugačije ne naredi :hihi .

Nije strašno, ali ponekad iritira, pogotovo u žurbi, pa bi moglo polučiti kakvo nasilje nad hardwerom :sokiran

Pa ako netko ima ideju...
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Nemam, ali sam istu stvar primijetio na friško instaliranom LM na T420 s time da ga u suspend šaljem poklapanjem ekrana.
Naime, nakon poklapanja ekrana se nakon 4-5 sekundi upali ledica koja pokazuje da je laptop u suspendu i onda odjednom ugasi. Ako odmah otvorim zaslon, LM je tamo gdje je i bio, ako ga pak ostavim nakon nekog (još nisam utvrdio kojeg) vremena se ponovno upali ledica suspenda i nakon otklapanja ekrana se OS podigne i traži pass, a po stanju baterije vidim da je bio u suspendu, ali ne cijelo vrijeme.

Prije se to nije događalo kod 18.1 tako da je jedino objašnjenje neka nadogradnja power settingsa, samo koja.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
@Fugu
Iz opisa mi nije jasno za W OS, isto se ponaša - tj. "rano mu je da spava"? :hihi

Vuče mi na problem sa mišem i/ili tastaturom (wifi). Nzm šta pametno reći osim da ako se ponovo pojavi, vadiš jedno po jedno od extrernih uređaja.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Vidiš, to sam vidio ali nisam obraćao dovoljnu pažnju. Kod mene je vjerojatno miš u pitanju, odnosno ako miša probudim, probudim i laptop, kad zaspi miš zaspi ponovno i laptop... ehh što je ljubav :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Zamjenu, odnosno fizičko isključivanje miša i tipkalice sam probao na početku, nije imalo utjecaja. Windowse sam butao samo radi provociranja tog problema i nisam uspio. Ili se tamo ne događa ili sam premalo probavao. Nekako sumnjam na neki hardwer. Pada mi na pamet čak i baterija matične, vjerojatno jer mi je fizički nedostupna, a ja idiot je nisam promjenio kad sam prije 3,3 godine strpao komp u zid. (Bajdvej, to funkcionira odlično i nisam ga vadio\čistio od tada).
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 22 gostiju.