Sada je: 29 ožu 2024, 13:53.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pardoniram ako otvaram nepotrebno novu temu.
Želim instalirati OpenOffice ( jer Libre ne funk sa službenim Fina xls tablicama), našla sam info da trebam prvo deinstalirati Libre, da bih mogla inst Open ( https://askubuntu.com/questions/116590/ ... 592#116592 ), probala sam prvo instalirat Open,ali neće. Sad možda glupo pitanje, ali da budem 100% sigurna, jel su mi svi dokumenti i tablice sigurni i sačuvani na laptopu koje sam radila u Libre ako ga deinstaliram? Ono dokument je sačuvan na laptopu bez obzira s kojim ga programom otvaram jelda?
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 stu 2017, 14:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 16
renea je napisao/la:...trebam prvo deinstalirati Libre, da bih mogla inst Open...

Mislim da sam imao istovremeno instalirana oba na Ubuntu, ali pričekaj još koji odgovor.

renea je napisao/la:...jel su mi svi dokumenti i tablice sigurni i sačuvani na laptopu koje sam radila u Libre ako ga deinstaliram?

Dokumenti ostaju, samo ih nećeš moći otvarati dok ne instaliraš program koji otvara taj tip fajla.
...ali ponavljam, pričekaj da se javi neki office špeca. :-D
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 330 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
oki,thx Vl@do :)
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 stu 2017, 14:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 16
Predlažem da malo pogledaš i ostale alternative:
http://www.ocsmag.com/2013/07/20/linux- ... mpetition/

I meni LO radi velike probleme u kompliciranim xls datotekama i makronaredbama. Testiraj WPS Office i Calligru.

PS: Bez obzira koji office paket koristiš, datoteke će ti uvijek ostati na računalu
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Potvrđujem: Calligra nije baš miss simpatičnosti ali bez problema otvara dokumente s makronaredbama (LO ih nije ni mogao otvoriti) i nema kolizija pri inastalaciji s LibreOfficeom. WPS nisam probao jer je još u debeloj alphi

https://pkgs.org/download/calligra
http://wps-community.org/downloads?vl=a21#download
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Ok, ma bitno mi je samo da nece biti problema sa mukom rađenim tablicama da odjednom ne nestanu :) jer su mi većina u odt formatu... Probat ću ipak openoffice jer sam već to koristila prije i super mi je, makar mi nije baš fora izbrisat jedan program da bih inst drugi ( iako mi ovaj Libre nije simpatičan baš i neće mi falit ) ako ne uspijem probat ću sa drugima.
Fala puno na pomoći :)
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 stu 2017, 14:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 16
Ok...inst sam openoffice,i ni traga od njega na komp,restartala i komp mi se nece pokrenuti...jel to neka sala!??! NECE SE POKRENUTI...pretpostavljam da se ubuntu srusio radi deinstalacije Libre office ili radi instalacije Open office, JEL TO NEKA SALA!?!
Postovi: 26
Postovi: 26
Pridružen/a: 04 stu 2017, 14:24
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: Ž
OS: Ubuntu 16
renea je napisao/la:Ok...inst sam openoffice,i ni traga od njega na komp,restartala i komp mi se nece pokrenuti...jel to neka sala!??! NECE SE POKRENUTI...pretpostavljam da se ubuntu srusio radi deinstalacije Libre office ili radi instalacije Open office, JEL TO NEKA SALA!?!



Deinstalaciju LO i instalaciju OO ste radili iz softver centra ili...?

Može malo preciznije o tome "Neće se pokrenuti" , do kojeg ekrana dođete, što tada piše na ekranu, izbacuje li neki popup sa opisom neke greške i slično...?

Backup vama bitnih datoteka i dokumenata na vanjski medij ste napravili prije gore opisanih radnji, nadam se.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
@renea
Nije šala, tvoja je krivica. Potrebno je pogledati šta je apt predložio za izbrisati, a izgleda povukao je dosta toga na šta si mu dala dozvolu.
Digni live, spremi fajlove iz /home particije na sigurno pa clean install ili popravljaj - nisi napisala da li se se pojavljuje grub, imaš li bar pristup konzoli?

*ebeš takav program kad moraš pobrisati cijeli sustav. :e-necu

Edit:
@Bunker je bio brži

Pretpostavka je majka svih za*eba.
Zadnja izmjena: vision; 14 vel 2018, 20:58; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Gađam naslijepo, jer ne znam koji je hardver u pitanju, niti koristim Ubuntu, ali opisanom problemu najbliže mi se čini ovo: https://askubuntu.com/questions/964576/ ... 4-bit?rq=1

Tamo je nevolja uspješno otklonjena kroz terminal (a terminal se pokreće, kako vidim u Ubuntu handbook, kombinacijom Ctrl+Alt+T) i to ovako:

Kod: Označi sve
sudo apt remove xserver-xorg-core-hwe-16.04 xserver-xorg-input-all-hwe-16.04 linux-generic-hwe-16.04 xserver-xorg-video-all-hwe-16.04
sudo apt install xserver-xorg-core
sudo apt install ubuntu-desktop xserver-xorg xserver-xorg-video-all xserver-xorg-input-all


Napominjem: gađam naslijepo, korisniku koji je ovo riješio pravio je problem LO izazivajući stalno rušenje Ubuntua, pa molim bolje upućene kolege da ocijene ima li ovaj prijedlog smisla. Nevolju je izazivao Xorg...
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.