Sada je: 28 sij 2020, 15:00.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Instalirao sam kćeri novi Xubuntu. Ugodno me iznenadio. Brz, malo troši, lako se igrati izgledom, skoro sve 5. Ubuntu software centar je odličan za desetogodišnjakinju, a nije ni meni loš. Uglavnom, dijete je zadovoljno.

A sad problem, pitanje i link.

Problem:
Sleep iliti suspend ne valja. Zaspi par sekundi nakon što mu to zadaš, ( bilo na gumb ili na ekranu i to je OK). Ali budi se nakon kakvih pola minute-minutu. Pomislih da je do miša ili tipkovnice, ali nije. isto se događa kad se isti fizički izštekaju još prije suspenda. Sumnjam da ga budi mreža, ali nisam pronašao gdje se to podešava. Ako netko zna molim pomoć, navikli smo na suspend. :sokiran

Pitanje:
Iako sam KDE orjentiran, malo me zainteresirao xfce. Izgled je konfigurabilan, podešavanje jednostavnije no kod KDE-a, ali fali mi ultimativni fićr bez kojeg ne mogu. Pitanje sam već postavio u xfce podforumu, a glasi: "Postoji li u novom Xfce-u folder preview. Znači da prikaže par prvih po redu ili nasumične thumbove sadržaja mape. Ako ne, postoji li kakav plug-in ili slično da omogući takvu funkcionalnost? Tražio sam, nisam našao."

Dosta baratam fotografijama, imam veliku kolekciju, pa mi je to značajno.

Link:
Naletjeh na Ljubunčićev osvrt na Xubuntu, pa evo linka:
http://www.dedoimedo.com/computers/xubuntu-pangolin.html :thumbs
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
moram i ja pohvalit xubuntu 12.04.. stvarno super radi, sve lijepo, nikakvih problema.. uz debian ovo ce se jos dugo vrtit, barem dok ne dodje novi crunch..
DebianResources
DebianHandbook
devil je napisao/la:nije neka tamo kanta pametnija od nas tu.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Probaj ovdje:
slika
Meni to radi i dižem ga čim pomaknem miša.
A za folder-preview ne znam a volio bi i ja to imati.
Inače Xfce je meni zakon i zato sam uglavnom na XUbuntu.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
@ Fugu - znam da nije odgovor na tvoje pitanje, ali možeš probat Gloobus File Preview
http://www.makeuseof.com/tag/gloobus-pr ... kly-linux/
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
(X)ubuntu s nvidiom ima problema, pogotovo ako su kartice stare 5xxx ili starije. Probao sam na jednom starom Dell laptopu s nekom nvidiom iz serije 5, ali driveri nisu bili u repozitoriju (navodno je nvidia napravila podršku za 5xxx i novije, ali za starije nije i možda više neće ni biti drivera za te prastare kartice kojih još ima u upotrebi. Ne bi bio veliki problem jer postoji nouveau. Nažalost, Xubuntu s njim ima problema. Jedan nezgodan je da se neke aplikacije prikažu samo u gornjem dijelu ekrana, a donji dio prozora bude odrezan (npr. terminal). Problem je zapravo u novom Xorgu.

U novom Mintu dobije se samo plava pozadina i kursor, ništa više. LMDE Xfce radi bez problema s nouveau driverom.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Ispričavam se što sam postavio pitanje pa nestao. Nisam od tada taknuo računala. Naime, zadnjih se tjedana osim čuvanjem brojnog potomstva bavim i kompajliranjem :mrgreen: . Kompajliram oko 5 kubika šodera s odgovarajućom količinom cementa, armaturnih mreža, rebrastog željeza, hrpe blažujki i ostalog. :mrgreen: Sinoć sam vrtio mješalicu do pola jedanaest, noćas nas klinci nazajebavaše :facepalm , a ujutro na posao :roll: . Ajd, bar je na poslu mirno.

Dosta jadikovki, sada ontopic:

@ Vlado Tvoje zadovoljstvo Xubuntuom me, između ostalog, potaknulo da ga instaliram kćeri . Ovo buđenje mišem kod mene nije željena funkcija, ali mišji prijemnik sam ištekao, kao i onaj od tipkalice te uspavao računalo pritiskom na gumb. Ovaj se veselo probudio nakon pol minute. szbunjen

@ Calisto Hvala na prijedlogu. Gloobus sam koristio dok sam bio na Ubuntuu da prošle jeseni. Na početku učestalo, kasnije sve manje,sve dok nisam zaboravio kojom ga tipkom startam...

@ Drone Na tom računalu je integrirana ATI 3200HD, to je moj bivši HTPC. Grafika radi OK, iako još nisam okušao sreću sa spajanjem drugog monitora koji je različite rezolucije i što mi još nije uspjelo niti na jednoj linux distribuciji na tom računalu. Nvidia mi je na glavnom računalu i tu se pak sve distre bezprijekorno vrte na dva monitora ( zapravo monitor+tv).

Čim ulovim vremena, malo bum dublje pročačkal po problemu suspenda. Za folder preview izgleda 0 bodova.
Javim rezultat.
Nisi utko, nego se baviš važnijim životnim problemima! Samo hrabro!
:thumbs2
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Hvala na podršci :thumbs
slika
Sustav me upozorava da možda postoje nadogradnje.(onaj crveni trokut sa uskličnikom u području obavijesti) Kad pokrenem provjeru dostupnih nadogradnji na kraju mi izbaci ovo:
slika
A spojen sam uredno szbunjen
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Vl@do je napisao/la:slika
Sustav me upozorava da možda postoje nadogradnje.(onaj crveni trokut sa uskličnikom u području obavijesti) Kad pokrenem provjeru dostupnih nadogradnji na kraju mi izbaci ovo:
slika
A spojen sam uredno szbunjen

a nerade ti neki repozitoriji... pocekaj malo pa bi trebali proraditi ili promjenis sa hrvatskih na main repozitorije pa vidi jel ista greska

tako meni repozitorij od bastiona vec 2-3 dana neradi :/
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.