Sada je: 30 ruj 2020, 09:24.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Kubuntu 12.10
24 lis 2012, 18:23
Šta reći ... dakle ništa specijalno i ništa posebno. Već viđeno, ako se sagledaju neke distribucije poput openSusea12.2 i Sabayona 10 mislim da Kubuntu 12.10 poprilično kasni. jer naspram ove dve distribucije ne donosi ništa novo. Klasično KDE 4.9 okruženje, bez šminke. Nekako se stiče osećaj kao da se ne radi o Kubuntu distribuciji već o goloj KDE 4.9 distribuciji. Onda programi nekako deluju kao nabacani (jer u zadnje vreme pokušava se uniformisati na drugim distribucijama), čak npr kad se radi u LibreOfficeu stiče se pomalo utisak da niste na Kubuntuu vec na OpenSuseu (valjda moj lični utisak).
Brz jeste (u rangu openSuse12.2), ali kao da se vremenom umara, kao da nakon par minuta (pola sata) krene polako da zastajkuje, nema više tu brzinu pri pokretanju, animacije nisu tečne ... ne znam ali ne daje utisak kompletirane distribucije.
Eto, da skratim, ko želi jednostavan, a odličan OS slobodno mu ga preporučujem.
I kao što rekoh ako rangiram po meni najbolje KDE distribucije (jer sam rekao da cu to uciniti) onda bi rangiranje išlo sledećim tokom (u pitanju su KDE 4.9 distribucije):
1. Sabayon 10 (jednostavnost, kompletnost, velika količina programa, rolling release ... mana mu je samo što je za niansu sporiji od sva sledeća)
2. Kubuntu 12.10 (jednostavnost, ogromna količina programa (nema šta nema za njega), brzina ... mana deluje nedovršeno)
3. openSuse 12.2 (zaista brz, najozbiljnije urađen ... mana pomalo komplikovane neke sitnice, i ogroman nedostatak programa (barem u vreme testiranja) koji moraju delom čak i ručno da se instaliraju)
gMajstor
gMajstor
Mišljenje, koje sma danas stekao o Kubuntuu 12.10.
U suštini, je jako slično kao i o verziji 11.04. Dakle, ovo je verzija za neke duže staze. Šteta što nije LTS verzija, jer zaista jako lako i brzo radi. Mislim da bi ipak ovi iz Kubuntua trebali da razmisle nevezano za Ubuntu, o tome da ovoj verziji daju malo duzu podrsku. Utisak da se radi o nedovršenoj distribuciji je prisutna, ali ne verujem da će tod a reše još narednih par izdanja, jer ... jedan čovek ne može da pomeri planinu. Treba ovde jača zaleđina, da se sedne i da se poradi na dizajnu, kompletnom redizajnu cele distribucije. Vise nisu Canonicalovo cedo, sad su samostalni i mislim da treba da se postave tako. Jako brzo i lako radi, dinamicna je, nisam primetio neke vece probleme (stavise nisam ni priometio neke probleme).
Dakle, ovo je distribucija za duze staze, jednom se instalira i da se koristi duzi period, bez velikih updateova itd. Ne znam kako da objasnim filozofiju. Jednom kad se podesi nekome, mislim da bi taj trebao da bude zadovoljan najmanje dve ili tri godine. Jer ima apsolutno sve.
gMajstor
gMajstor
Dakle, barem malkice da osvezim ovu temu.
čim neka distribucija radi da kažemo skoro pa savršeno, o njoj ni reči više da se čuje i deluje kao da je neka posve zapostavljena i posve nikakva distribucija. U suštini Kubuntu 12.10 je odlična distribucija, nakon redovnih updateova i posle mesec i nešto više od izlaska, može se reći da se jako stabilizovala, da sve radi, radi brzo više ne dolazi do zamaranja prilikom rada itd itd. Sve u svemu, preporuka za sve koji vole KDE da instaliraju. Stabilna i brza distribucija sa veeelikim izborom programa i takođe jako brzim i lakim instaliranjem.
I opet napominjem, bila bi velika greška develepera ako ovoj distribuciji ne bi produžili podršku na duže vreme.
Razlika između Kubunru 12.04 LTS i Kubuntu 12.10 je nebo i zemlja u koristi 12.10, zaista distribucija koja je dostojan naslednik odlične distribucije 11.04.
Preporuke svima koji vole KDE i zele da imaju stabilnu distribuciju na svom računaru.
gMajstor
gMajstor
slicno si i o sabayonu govorio na pocetku... iako vjerujem da ce biti sve ok za takve hvalospjeve koristi ga barem mjesec dana... inace mrzim kada ljudi pjevaju hvalospjeve ili govore kako nista nevalja nakon sto su ga koristili jedan dan... neki daju misljenja i nakon 15 min a neki bez da su neku distru ikada i pokrenuli :/

to nije toliko kritika tebi koliko drugima ;)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Spol: M
...a za sve ostalo, tu je filozofija distre ;)
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Shicy je napisao/la:...a za sve ostalo, tu je filozofija distre ;)

jedna stvar je kritika folozofije drugo je kritika distre ko takve i kako radi...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
pa filozofija joj je sastavni dio :D
po meni i najvažniji ;)
tako da, kritiziranje distre mora biti sveobuhvatno :D
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Shicy je napisao/la:pa filozofija joj je sastavni dio :D
po meni i najvažniji ;)
tako da, kritiziranje distre mora biti sveobuhvatno :D

aj nemoj sada filozofirati kada znas sto mislim... mnogi ne kritiziraju filozofiju nego samo kako radi na osnovu 5 minutnog koristenja...
Pa 12.10 koristim skoro od kako se pojavio, dakle ovo sa Sabayonom nije povezano u tom smislu u kom zole52 spominješ. Nego mi nakon sto sam instalirao umesto Sabayona na doticni laptop Kubuntu 12.10, palo mi na pamet da osvezim temu.
Zaista me je Sabayon odusevio time sto je RR distribucija, ali sam bas iz toga shvatio zasto je bolje imati distribucije na duze staze (ne znam da objasnim ukratko).
Sve u svemu, glupo mi je sto se Kubuntu zanemaruje, jer je zaista odlicna dostribucija, po meni najbolja KDE. Sabayonu sam dao sansu iz razloga sto je RR i sto ima zaista skoro sve moguce programe itd, mada je dosta sporiji Sabayon od Kubuntua. Opet kod Kubuntua me jako nervira njegovo ime, jer zbog Ubuntua, svi ga ocrnjuju i svi misle da je neka drugorazredna distribucija (a nije tako).
Sve u svemu, nađi na forumu hvalospev o 11.04 i mogu ti reci da je to zaista i posle vise od godinu i po dana koriscenja jedna od najboljih distribucija, stabilna, brza ... I deluje sveze kao da sam je juce instalirao, dakle uopšte nije izgubila na brzini. A bogme je koristim za profesionalni rad ... Tako da .. Posle mesec i nesto dana i za Kubuntu 12.10 mogu imati samo reci hvale. Ali i dalje stoji ono, da kubuntu tim (silan mi tim :D ) treba da uskrati podrsku 12.04 i kao dugorocnu podrsku da je 12.10.
gMajstor
gMajstor
zole052 je napisao/la:slicno si i o sabayonu govorio na pocetku... iako vjerujem da ce biti sve ok za takve hvalospjeve koristi ga barem mjesec dana... inace mrzim kada ljudi pjevaju hvalospjeve ili govore kako nista nevalja nakon sto su ga koristili jedan dan... neki daju misljenja i nakon 15 min a neki bez da su neku distru ikada i pokrenuli :/

to nije toliko kritika tebi koliko drugima ;)

upravo tako a generalno sve distre su tu negdje nijanse ih mozda dijele a naravno i kako hardware legne na distru
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.