Sada je: 19 tra 2024, 07:03.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Prvo da pozdravim vašu zajednicu koja je jedan od glavnih razloga zašto sam ja kao hardcore windows korisnik prešao na linux. Mnoge stvari sam svario u linux svijetu, ali mi je nedostajalo da osjetim linux pod rukom, pa sam jednog dana odlučio da osvježim ionako već star računar nekom laganijom distrom namjenjenu početnicima. Instalirao sam linux mint 13 mate (cd verziju) koja doslovce leti. S obzirom da sam koristio cd verziju mnogi paketi su izbačeni (firefox, pidgin, brasero, libre office, transmission, i dr.) i kao mnogi drugi korisnici ove distre uočio sam izuzetnu tromost software centra (trebala bi mi čitava vječnost da instaliram sve pakete koji nedostaju) zamolio bi dobre ljude da me upute na najlakši način i po mogućnosti da nije spor, instaliranja paketa na ovoj distri i da me upute kako da prilagodim mate desktop onako da lijepo izgleda :) P.S. nadam se da nisam bio preopširan, i još jedna opaska upoznat sam sa svim načinima instalacije programa (software centar, synaptic/apt, debian package installer/gdebi, i archive način) molim savjet koji je najbrži. Unaprijed zahvalan, živio GNU/Linux, I love it <3
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
instaliraj synaptic ako ga nemas vec instaliranog pa reko njega sve ostalo instaliraj
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
ako je to najbrži način uradićemo tako, hvala ti na odgovoru ;)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
Svi grafički alati (Software Center, Synaptic itd.) koriste u pozadini one bazične CLI alate (u slučaju Minta, odnosno Debiana to je apt). Probaj instalirati neki paket s apt-om jer s njime ćeš imati minimalni "overhead". Štoviše, apt je poznat po svojoj brzini pa bi ti se brzina instalacije paketa svodila na brzinu skidanja paketa s interneta (i) i brzinu raspakiravanja i kopiranja datoteka po hard disku (ii).

Prateći taj proces možeš zaključiti gdje je usko grlo: u sporoj vezi na internet (i) ili u slabom hardveru koji se muči s drugom etapom same instalacije paketa (ii). Tek kad to analiziraš možeš zaključiti kako "poboljšati" svoj dožvljaj novog sustava ;-)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Sve ima svojih prednosti i nedostataka. Software Center ima lijepe slikice, ali je malo trom. Synaptic ima jednostavno sučelje, ali njime možeš istodobno vrlo brzo instalirati i deinstalirati više programa. Gdebi installer je za pojedinačne .deb pakete.
Pogledaj malo ovdje:
http://wiki.open.hr/wiki/Instalacija_i_ ... e_softvera
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
shvatam o čemu govoriš iako sam početnik u linuxu, ali nikako u svijetu računara... sam alat apt se svodi na komande koje mu zadaju synaptic i software centar, iako mi sami možemo apt koristiti da premostimo "bridge" koji usporava sam proces instalacije preko ovih grafičkih alata, ali problem je što ja znam komande za apt (apt get, apt install...) ali ih nzm koristiti na pravi način možda glupo zvuči ali je tako :)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
P1ke je napisao/la:...da me upute kako da prilagodim mate desktop onako da lijepo izgleda :) ...

Što te točno zanima oko desktopa? Naj bolje da si ga složiš tako da tebi bude lijep. Dugo sam imao Mint (mate) a ovdje možeš vidjeti nekoliko primjera mog Minta i Xubuntua. Oni su meni lijepi, što ne mora značiti da će se i tebi svidjeti.
Cairo dock mi je zakon, onako sa strane ako je monitor 16:9. Pozdrav tebi i samo pitaj, može i PP slobodno. ;)
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6155
Moderator
Postovi: 6155
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 225 puta
Primio/la zahvalu: 337 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
hvala ljudima koji su mi dali savjete za instalaciju paketa, ne sumnjam u pozitivan feedback ;) a što se tiče savjeta za desktop od gospodina vlade kojeg sam upoznao po čestim komentarima na linuxzasve.com blogu, svaka ti čast za doprinos zajednici, iskreno počašćen sam... a sad što se tiče desktopa na tvom blogu iskreno po mom ukusu su prenakićeni (moje mišljenje), moj ukus bi bio svježa pozadina, ubačen jedan ili dva screenlata, i providan donji taskbar i to je sve ;)
Postovi: 72
Postovi: 72
Pridružen/a: 14 sij 2013, 20:36
Lokacija: Sarajevo
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Linux mint 13 mate
P1ke je napisao/la:shvatam o čemu govoriš iako sam početnik u linuxu, ali nikako u svijetu računara... sam alat apt se svodi na komande koje mu zadaju synaptic i software centar, iako mi sami možemo apt koristiti da premostimo "bridge" koji usporava sam proces instalacije preko ovih grafičkih alata, ali problem je što ja znam komande za apt (apt get, apt install...) ali ih nzm koristiti na pravi način možda glupo zvuči ali je tako :)


http://www.debian.org/doc/manuals/apt-h ... et.en.html
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
ili malo sire;

http://www.debian.org/doc/manuals/debia ... ls.en.html
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.