Sada je: 28 sij 2020, 14:52.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Evo samo da ukratko objasnim situaciju...

Čuo sam/vidio u većini reviewova da Ubuntu 12.10 ima dosta problema no to me nije spriječilo da ga instaliram.
Sve radi odlično osim povremenih problema koje volim nazvat wtf ubuntu, a tiču se samo grafike.

Deinstalirao sam u početku još sve open source drivere za moju grafičku, blacklisto ih, instaliro headere itd po vodičima sa interneta koje sam skrpao u svoje bilješke da imam referencu za kasnije te instalirao službene sa stranice od Nvidie i sve je radilo ko podmazano do negdje jučer kad sam updateao sistem, prvo sam mislio da se nešto zbrčkalo jer sam dan prije spavanja umjesto shutdown stisnuo suspend i izgubio volju kolku mu je trebalo da se probudi da ga pravilno ugasim pa sam ga ugasio ko peglu.

Dakle kad startam komp i uđem u desktop okruženje rezolucija mi je trenutno užasno mala, ne mogu ništa jer je prikazan samo odsječak desktopa, nema Unity, prozori nemaju border. Mogu jedino pristupit meniju sa desnim klikom no to mi ništa ne pomaže.

Prije toga mi se bila pojavljivala poruka da sistem ne može primijenit konfiguraciju od monitora pa sam zbrisao monitors.xml iz .config/monitors.xml po uputama sa interneta al to nije ništa pomoglo osim uklonilo poruku.

Ima li netko ideju kako riješiti ovaj problem i zašto se to događa?
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Morrissey je napisao/la:Ima li netko ideju kako riješiti ovaj problem i zašto se to događa?

ponovo stavljati drivere... ali to je mislim skroz normalno da kada se updatea kernel a ti si instaliraot drivere sa sluzbene stranice umjesto one iz repozitorija

jel ima neki razlog zasto to radis? al ti niti jedni iz repozitorija nerade? si isprobao sve? ima ih od stabilnih do dvije experimental verzije... i blacklistanje otvorenih drivera szbunjen zasto pobogu to radis?
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Ako se radi o hw problemima ili problemima usko vezanim uz hw kao u ovom slučaju (driveri), korisno je napisati o kojem se hardveru radi. Koja je točno nVidia u pitanju, koje si drivere imao i sl.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Nisam stručnjak da imam obrazloženje za blacklistanje osim očitog, da sam htio da sve radi bez problema jer kao što sam rekao, to je bila preporuka ljudi koji su imali isti problem.

Što se tiče osobnog iskustva, bio sam ljut ko pas što su mi preporučeni driveri od samog Ubuntua koje sam isprobao nisu radili i zeznuli mi sve. Dakle probao sam sve ponuđene.

Sa službenim driverima mi je sve glađe, GPU renderiranje radi, igranje je bolje itd.
No to i je za očekivat od službenih zar ne?

Evo da udovoljim znatiželju, radi se o grafičkoj kartici Nvidia GTX 550 Ti :)

Ah i mislio sam da ću morat instalirat ponovno, nisam probao do sad jer sam se nadao elegantnijem rješenju il nečemu što sam previdio. Nažalost ne znam točno što je bilo u tom updateu, inače se ne zamaram, al imam bogatu povijest sa tim da mi se nešto zezne nakon updatea iz čistog mira. Malo frustrirajuće, al ništa što se ne može riješit.

Drago mi je da sam vodio bilješke, mogu sve vratit kako je bilo prije ili ponovno instalirat službene.
Hvala na pomoći. Javim rezultate!
Evo radi sve ko vurica, priznajem bilo je trenutka panike, al uspješno sam riješio stvar korak po korak.
Napisat ću tu za one koji imaju sličan problem ako im može pomoć.

CTRL + ALT + F1 za ulaz u tekstualno sučelje.

1. Obustavljanje grafičkog sučelja (jer instaler izbaci grešku da X radi)
Kod: Označi sve
sudo stop lightdm

2. Deinstalirat službene drivere (ako imate dugačko ime fajla TAB za autocomplete)
sudo ./NVIDIA-linux-x... --uninstall

3. Instaliranje headera (tu mi je instaler javio da nisu instalirani što me začudilo jer sam ih instalirao prije, vjerojatno su maknuti u navedenom apdejtu)
sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)

4. Instalacija drivera (sve yes, instaler će riješit sve za vas)
sudo ./NVIDIA-linux-x...

4. Reboot
sudo reboot

Na sreću sam imao bilješke i sačuvan install file da budem siguran, nisam požalio.
Ako vidite neku moju nebulozu ovdje, glupost, slobodno ispravite da drugima može pomoć.
Hvala još jednom ljudi :)
Zadnja izmjena: Morrissey; 20 sij 2013, 17:51; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ne radi se o znatiželji nego o informaciji koja bi mogla biti od koristi nekome tko bi želio ili znao pomoći.

Ono da je za očekivati od službenih da rade glađe i bolje baš i ne stoji, jer ovi u repozitorijima distribucija su isti ti vlasnički nvidia driveri samo pakirani za tu distru, njen kernel, Xorg i sl. Skinuti driveri s nvidia stranica bi mogli bolje raditi u nekim slučajevima, a u drugima lošije ili nikako.

Išao si malo drugačijim putevima od uobičajenih, pa ti teško netko može konkretno reći što je sve pošlo po zlu i kako to popraviti. Mislim da u ovom slučaju ti sam najbolje znaš rješenje tog problema :)

Još samo napomena da postoje i neslužbeni ppa repoi s raznim nvidia, ati i xorg paketima, pa možda prije reinstalacije da probaš s nekima od njih (x-swat, xorg-edgers...) jer, ako sam dobro shvatio, ionako nemaš što izgubiti.

EDIT: eto, ipak si riješio svoj problem, ali neka ostane i ovaj moj post, možda netko nije čuo za ove neslužbene ppa repoe koji bi mogli biti od pomoći (nadam se). Samo oprez, posebno s xorg-edgers. Taj repo je prilično bleeding edge i mogao bi u nekim slučajevima napraviti krš i lom umjesto da pomogne.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Ah, nažalost prati me takva kletva da kod mene nejde ništa jednostavno, krivim murphyjev zakon :D

Hvala što si me podsjetio na ove ppa, x-swat mi je poznat, al nisam probao, no s obzirom da mi sve radi trenutno kako treba to ću ostavit za idući put. Siguran sam da će pomoći ostalima. Prijatno :)

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.