Sada je: 20 tra 2024, 08:18.
Diskusije usko vezane uz Ubuntu i srodne distribucije (Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, LinuxMint...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

ah dobro. neda mi se više. jednostavno mi se neda i nemam volje.
Lutherus
Lutherus
Lutherus je napisao/la:ah dobro. neda mi se više. jednostavno mi se neda i nemam volje.

::bravo

neka tako i ostane barem neko vrijeme...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
http://sven-ola.dyndns.org/repo/debian-kit-en.html
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 384z7Ph0gU

Upravo pogledao. Ne kužim se u te stvari, ali dojam je jednostavno WOW! :shock:
Izgleda predivno, maksimalno je funkcionalan (barem na telefonu i tabletu) i integriran sa ostalim uređajima. Unity je tek sad dobio pravu svrhu. Ovo je vrhunski primjer integracije s istom platformom, tj. ono što M$ nikako ne uspijeva postići. Ovo će biti odlična Linux godina!
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=h384z7Ph0gU

Upravo pogledao. Ne kužim se u te stvari, ali dojam je jednostavno WOW! :shock:
Izgleda predivno, maksimalno je funkcionalan (barem na telefonu i tabletu) i integriran sa ostalim uređajima. Unity je tek sad dobio pravu svrhu. Ovo je vrhunski primjer integracije s istom platformom, tj. ono što M$ nikako ne uspijeva postići. Ovo će biti odlična Linux godina!


Da, ali samo ako će i Valve i Canonical naglašavati kako se radi o Linuxu, odnosno o slobodnom softveru. Ako neće, nego će svoje proizvode i dalje naglašavati kao Ubuntu, kao SteamBox, uostalom kako se do sada naglašava Android (ali ne i Linux, ali ne i FOSS) od strane Google-a, onda ništa od dobre godine za Linux niti za FOSS. Čak štoviše, moguća je i veća šteta, jer se neće privlačiti nove FOSS razvijatelje, nego nove vlasničke razvijatelje...

Kako sada stvari stoje, bojim se da od Linux godine neće biti ništa, jer jednostavno neće biti povećane svjesnosti o Linuxu i FOSS-u. Sama upotreba nekog Linux baziranog sustava nije dovoljna da bi efekt Linuxa i FOSS-a bio na boljoj razini.

Kada bi i Canonical i Valve i Google na vidljivo mjesto lijepio naljepnice ili stavljao neku slikicu na pozadinu ekrana kako njihov Ubuntu, SteamBox iliti Android pogoni Linux ili još bolje Slobodan softver, to bi već bila druga priča i tada bi se ljudi počeli više interesirati za pojam Slobodni softver i efekt ne bi izostao. Ovako, bojim se, ništa od svega...
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Ja čekam Linux 13.04.

E pitanje. Ako kad na Android stavim Unity imam Ubuntu, uostalom poglavica to kaže. Dakle, ako na Andoid kao shell stavim KDE Plasma active dal onda imam na mobitelu ili tabletu OpenSuse?
Lutherus
Lutherus
KDE je najbolja distribucija ikad.

OT: Ak stavimo sve Canonical/ideoloske rasprave postrani, meni izgleda dobro i efikasno sucelje. Nadam se da se budu mogle gasit aplikacije.
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Avatar
Postovi: 1536
Postovi: 1536
Pridružen/a: 22 tra 2012, 08:55
Lokacija: ForHill Croatia
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Spol: M
OS: eOS Luna
Slobodni softver nam je dao tu mogućnost da ga iskoristimo manje više kako želimo, što Canonical, Valve i dr. rade na svoj način. Ali ovo ništa ne mijenja, uvijek će postojati Debian, Fedora, openSUSE, kao i ideja slobodnog softvera koju ćemo nastavljati propagirati.

Gore navedene tvrtke nam mogu biti samo od koristi što će dovući korisnike i možda se maknemo s tih jedan posto, pa naši tekstovi ne budu pucnjevi u prazno. Znam, reći ćete ali kakvi su to korisnici... nije bitno, bude se i od njih netko zakačio za naše napore, bitno da pobudimo svijest da postoji još nešto tamo osim Windowsa, a dalje je na nama.
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Da, samo sa Canonicalovom politikom to nešto drugo bude Ubuntu kao zasebna cjelina dok će se ostatak prešućivati a mediji su više pro Ubuntu i prate se većinom vijesti uz njih. Prošli tjedan je bila najava kako dbus ulazi u kernel i baš nije bila popračena. Pred 3 tjedna su bila upozorenja o sve većem broju malcioznog koda na Linux based sustavima, također ostalo nepopračeno. Ovih dana se uveliko priča o većim sigurnosnim rupama u samome kernelu pa i to je većinom ignorirano. Znam da se većina neće slagati samnom no te su vijesti daleko značajnije za Linux i sve korisnike neko Ubuntu na mobitelimai Ubuntu na tabletima.
Steam da je bilo samo na Ubuntu ne bi nikad bil dostupan van Ubunta. em se prvo pričalo Linux 12.10 kao beta i 13.04 kao Steam, no 12.10 i 13.04 su Ubuntu a ne Linux. Javnost je počela porpilično protesitrati pa se krenulo u izpravljanje na Ubuntu 120.10 i 13.04. Hackeri su prebacili taj Steam na Arch, Gentoo i Debian a vrlo brzo i OpenSuse i Fedoru. Valve je negodoval a onda se desilo čudo. Bug reportovi većine Ubuntu korisnika ili su billi NE RADI!, eventualno uz to priložen screenshoot, vrlo često hadrverski problemi i problemi sa vlasničkim driverima. Dok su reportovi hackera bili detaljnii puni informacija koje su pomogle u razvoju i izlasku iz bete.
Lutherus
Lutherus
iv@n je napisao/la:Slobodni softver nam je dao tu mogućnost da ga iskoristimo manje više kako želimo, što Canonical, Valve i dr. rade na svoj način. Ali ovo ništa ne mijenja, uvijek će postojati Debian, Fedora, openSUSE, kao i ideja slobodnog softvera koju ćemo nastavljati propagirati.

Gore navedene tvrtke nam mogu biti samo od koristi što će dovući korisnike i možda se maknemo s tih jedan posto, pa naši tekstovi ne budu pucnjevi u prazno. Znam, reći ćete ali kakvi su to korisnici... nije bitno, bude se i od njih netko zakačio za naše napore, bitno da pobudimo svijest da postoji još nešto tamo osim Windowsa, a dalje je na nama.


... ali kako će to dovući nove korisnike k nama kada smo mi Linux portal, a ti korisnici neće imati niti pojma da koriste Linux?
Kužiš, kako da dođu na LZS, kada neće imati pojma da njihovu mašinu pogoni nešto Linux bazirano. O tome ja trkeljam. ;)

Koliko je Android korisnika posjetilo naš portal, jer je Android linux-based, a to se ama baš nigdje ne vidi? Usudio bih se reći - gotovo nikoga. Zašto bi s Ubuntuom ili SteamBoxom bilo drugačije?

A mi? Što mi možemo? Možemo djelovati prosvjetiteljski, možemo stalno hvatati novopečene Ubuntuaše i prosvjetljivati ih kako koriste slobodan softver i kako Ubuntu nije jedan i jedini.

Dobar primjer je moja nećakinja koja je prvotno koristila Ubuntu i onda je slučajno nešto trebala na mojoj mašini koja vrti openSUSE KDE. Pitanje je odmah uslijedilo - "I to je Linux? A kako ja mogu to dobiti na svoj stroj?". Za dva dana dobila je Linux Mint KDE i sad se oduševljava sa svim tim KDE čarolijama.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.