Sada je: 16 tra 2024, 11:10.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ima li neki bezbedan način kako doći do Gnome 3.12 u 13.1? Kao što vi koristite neke KDE repoe?
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
holden je napisao/la:Ima li neki bezbedan način kako doći do Gnome 3.12 u 13.1? Kao što vi koristite neke KDE repoe?

Juče sam se družio sa Gnomeom, ali sam paraleno instalriao i kernel 3.14.4.1, i skršio mi se, i onda sam vidio da je ovo KDE distra, jer sa tom kombinacijom je prosto nesalomiva. Probao sam sa dodavanjem repoa koji je kao stabilan, i ne znam koji je uzrok rušenju:
Kod: Označi sve
zypper ar http://download.opensuse.org/repositories/GNOME:/STABLE:/3.12/openSUSE_13.1/  GNOME 3.12
zypper dup


ili imaš na:
http://en.opensuse.org/GNOME_repositories

Možda neko ima bolji prijedlog, ja se ne bih s tim još igrao dok se ne osiguram:)
Zadnja izmjena: SuSe; 20 svi 2014, 16:04; ukupno mijenjano 2 put/a.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
holden je napisao/la:Ima li neki bezbedan način kako doći do Gnome 3.12 u 13.1? Kao što vi koristite neke KDE repoe?

Hm, većinom smo na KDE-u. Ali i Gnome bi trebao raditi super.
Mislim da ti je savjet od SuSe-a sasvim OK.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Huh, ništa, pitaću za iskustva drugih na suse forumu, pa da vidimo da li se isplati, ili radije sačekam još malo.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Pazi idiota. Ja sam mislio da si napisao factory repo, kad ono normalan za 13.1. Ide ovo na install, čim pojedem jaja :D

edit:

NE POKUŠAVAJTE PRE NEGO ŠTO SE RASPITATE DA LI RADI VEĆINI NORMALNO

Meni se nije hteo da podigne sistem, hvala bogu da sam imao / i /home odvojen, pa sam samo reinstalirao sistem, i to je to. Tek post festum sam išao da čitam arch forume gde je dosta ljudi imalo probleme sa upgradeom na 3.12.


edit 2:

Ne znam kad ću da naučim ono - ako radi, ne diraj. Koji me vrag terao grrrrr.
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Nešto me zanima. :hmm
13.1 mi radi odlično, bez problema. Najbrži mi je OpenSuse do sada. Već sam dosta dugo u triplebootu sa W7 i Manjarom. Zanemarimo win. Ionako sam vrlo rijetko tamo.
Suse vs Manjaro. Isti DE, ista podešenja. Samo wall i par distrama specifičnih sitnica odaje razliku. Barem onu vizualnu.
Polako dolazim do pitanja.

Zašto je Suse skoro duplo sporiji od Manjara? :sokiran

Vjerujem da na nekom novijem računalu razlika nije tako primjetna, ali na mom, iako odlično izbalansiranom, sada već starom hardveru razlika između "lakih" i "težih" distri i DE-ova je jako primjetna.

Je li sam opensuse OS koncipiran bez prevelike pažnje prema svojoj "težini", pa usput i prema starijem hardwareu?
To mi je donekle razumljivo. Ali kako onda arčbazirani Manjaro to može?
Do sad sam uvijek krivio KDE, ali sad vidim da on u Manjaru radi fluidnije te baš primjetno brže.

Da sam sad u prilici, trknuo bih po novi komp i ne bih se zamarao ovim pitanjem.
Ali nisam. :(
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Fugu je napisao/la:Zašto je Suse skoro duplo sporiji od Manjara? :sokiran

Vjerujem da na nekom novijem računalu razlika nije tako primjetna, ali na mom, iako odlično izbalansiranom, sada već starom hardveru razlika između "lakih" i "težih" distri i DE-ova je jako primjetna.

Je li sam opensuse OS koncipiran bez prevelike pažnje prema svojoj "težini", pa usput i prema starijem hardwareu?
To mi je donekle razumljivo. Ali kako onda arčbazirani Manjaro to može?
Do sad sam uvijek krivio KDE, ali sad vidim da on u Manjaru radi fluidnije te baš primjetno brže.

Da sam sad u prilici, trknuo bih po novi komp i ne bih se zamarao ovim pitanjem.
Ali nisam. :(

openSUSE baš i ne pazi na resurse i to ispada dosta neracionalno kod starijih harver konfiguracija. Na novijim računalima se to manje primjećuje. Na boljem računalu (i7, 16GB RAM-a, 4GB GPU) je razlika u brzini između LXQt-a i KDE vrlo mala (ali primjeti se), dok je na starom računalu (neki dual core, 2GB RAM-a) LXQt nevjerojatno brži! Sigurno vrijedi analogija i za teže/lakše distribucije.

Ali, uz malo truda možeš openSUSE jako olakšati!

Provjeri koja je razlika u servisima koji su pokrenuti. (YaST -> Services Manager). openSUSE dosta toga po defaultu ukopča. Npr. firewall. Da li je podignut u Manjaru?

Da li je KDE baš isti na obije distribucije? Pogledaj si koji su desktop efekti i servisi uključeni. Akonadi? Nepomuk/Baloo? Strigi (Desktop search)?

ovo su upute kako ubrzati verziju 12.2, pretpostavljam da većina vrijedi i za 13.1.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
ja bi krenuo od traženja koji su servisi podignuti u suse-u, a koji u manjaru i tražio bih razlike.
edit: uh, sorry, stefan je bio brži i puno precizniji ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Hvala, već isprobano. Suse sam više puta "olakšavao", isključeni svi teži efekti i nepotrebni procesi već davno, a po receptu s ranijih verzija koje su bile još sporije, te još nisam imao SSD. Manjo je još uvijek brži s znatno više uključenih điđa-miđa.
Moj prethodni post bila je više kuknjava i ljutnja no poziv u pomoć.
Tko mi je kriv kad volim Suse i KDE.

Spremam se isprobati LXQt. Baš me zanima gdje je na relaciji LXDE - KDE.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
holden je napisao/la:
NE POKUŠAVAJTE PRE NEGO ŠTO SE RASPITATE DA LI RADI VEĆINI NORMALNO

edit 2:

Ne znam kad ću da naučim ono - ako radi, ne diraj. Koji me vrag terao grrrrr.


Rekao sam da se meni skršio tako. Vidim da su već postavili i postupak upgrade na 3.12 ništa drugačije, ali ima očigledno neki problem:
Kod: Označi sve
zypper ar obs://GNOME:/STABLE:/3.12/openSUSE_13.1/ GS312
zypper dup --from GS312


ili dodavanjem onog repoa preko yasta koji sam već pisao : http://download.opensuse.org/repositori ... SUSE_13.1/


I da dodam na Stefanov post, i5 (kombinacija intel+nvidia -lično iskustvo) pa vjerujem i i3 sa sada već uobičajnim RAM-om i grafičkim karticama se ne osjeti baš razlika. Ali NE odustaj od openSUSE-a! ;)
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.