Sada je: 18 stu 2019, 22:21.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svim geekovcima i lizardima :)

Jučer sam instalirao Guštera i sustav ide glatko. S obzirom da je to moja prva non-debian-based distra, priznajem da sam se načitao manpageova i raznih wikija i moram dati pohvale dokumentaciji. Imam samo jedno pitanjce u vezi čišćenja sustava.

Naime, instalirao sam određenu količinu aplikacija iz packmana i glavnog reposa koje su povukle dobar dio libova ali i drugih "recommended" paketa sa sobom, posebito nakon upgradea s Apperom :nee E sada, napravio sam deinstalaciju stvari koje mi zatim nisu trebale, međutim, kasno sam primjetio parametar "-u" iliti "--clean-deps" za zypper, tj., opciju za čišćenje zavisnosti prilikom deinstalacije aplikacija u Yastu.

Sada me zanima postoji li opcija da se naknadno uklone zaostali programi i zavisnosti koje sam dobio instalacijom određenih paketa (a da nije rpmorphan) bilo iz GUI-a ili iz CLI-a? Prati li zypper međuovisnosti instaliranih paketa pa da je tako nešto moguće (kao naprimjer "autoremove" za apt)?

Unaprijed zahvaljujem :)
Zadnja izmjena: dinosb; 08 kol 2013, 01:22; ukupno mijenjano 2 put/a.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
Lol za mene, noobinu za opensuse :lulz

Za pregled paketa koji po vama spadaju u kategoriju nepotrebnih treba otići u Yast --> Software management --> View --> Package groups i nakon toga odabrati što želimo pod "Unneeded packages" i "Orphaned packages". Ipak, predlažem malo opreza jer ako paket ne treba sustavu, ne znači da ne treba vama (i.e. Skype).

Riješeno! Hvala svima :)
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.