Sada je: 18 tra 2024, 06:50.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

zanima me vaše mišljenje o ovoj distri,da li je bolja od minta,da li je brža jer kad sam probavo sa cd nije tak brza dok se čisto ne instalira,kakva je podrška i jel sve ima u sebi,koliko sam vidio nije loša ali vjerujem da ima ljudi koji je koriste pa me zanima kak to šljaka jer ipak je čista instalacija nešto drugo nego kad je live pregledavam
Postovi: 382
Postovi: 382
Pridružen/a: 22 ožu 2013, 10:55
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: 3
Odgovori na tvoja pitanja zavise o tome kome su postavljena.U ovom postu sam pitaš i sam odgovaraš.Ne razumijem razlog za takvo ponašanje.Sve što bi htio znati o OpenSuse 13.1 možeš naći ovdjeNIje mi jasno zašto ne koristiš forum kao bogat izvor informacija.Da svi postupamo tako forum ne bi trebao postojati.Nadam se da ti je moj odgovor bio od pomoći. ;)
Nema veće religije od istine!
Avatar
Postovi: 2209
Postovi: 2209
Pridružen/a: 05 tra 2008, 22:38
Lokacija: Zadar
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 96 puta
Spol: M
OS: OpenSuse
pa ne odmah kritika,čitam forum,dapače ali tražim mišljenje onih koji to koriste,ovdje samo čitam poneke probleme,e jbg,što god i kakav upit postavim naiđem na kritiku,koliko vidim ovdje se nemože postavljati pitanja,neću više,časna pionirska
Postovi: 382
Postovi: 382
Pridružen/a: 22 ožu 2013, 10:55
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: 3
Mislim da openSUSE nije za tebe :D

Vrlo je stabilna i pouzdana distribucija, ali tek nakon mjesec-dva iskustva mozes iskoristiti njen potencijal.
Dosta je razlicita od Minta! Zapravo razlicita od svih.. ima puno specificnosti koje ne postoje ili su potpuno drukcije u drugim distribucijama.

Instalacija bi morala biti brza od Livea. Sto se hardvera tice, openSUSE nije namjenjen za racunala starija od 5 godina. Vjerojatno bi radio, ali nije to - to.

necu bristi temu ako rasprava bude fer i korektna.
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
zašto nebi bila za mene,pa i mint bi je bio čudan ali se privikavam,već sad neke stvari obavljam s njim i odrađujem ono što sam radio na win7,to je sa dreambox-om,bilo mi je čudno ali sam se počeo navikavati normalno,je da mi je ponekad problem,pa kad sam krenuo bio mi je i win čudan,pa ni onome ko prvi put krene u sex nije mu lako pa se navikneš,hehehehehehe,jedino što mi je komp stariji ali konfiguracija nije baš za baciti
Postovi: 382
Postovi: 382
Pridružen/a: 22 ožu 2013, 10:55
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: 3
openSUSE je nešto teži za korištenje i prilagođavanje od Minta. Tako da zahtjeva i malo više angažiranja od svojih korisnika. Dok je kod Minta sve postavljeno da bude "idiotproof", openSUSE će ponekad zahtjevati čitanje Wikija, googlanje i učenje mrvicu naprednijih stvari kako bi sve funkcioniralo.
Mint ima uključeno sve što ti treba za korištenje računala odmah nakon instalacije, dok openSUSE zahtjeva dodavanje stvari poput multimedijskih kodeka i drivera za hardver.
Ono što dobiješ je diskretno brži sustav s manje nepotrebnih stvari (bloatwarea).
KDE na openSUSE-u je nešto bolje podešen, ali to također nije toliko dramatično da bi se isplatio prelazak na njega.
Yast je također jedna od stvari koje se reklamiraju na openSUSE-u, ali hrpa početnika tu prednost neće znati iskoristiti. System Settings i program za instalaciju softvera koje ima Mint u biti daju istu stvar.
Tako da ako nemaš interesa učiti i proučavati dokumentaciju, pravu prednost openSUSE-a nad Mintom nećeš nikad primjetiti i nema smisla prelaziti s Minta na openSUSE. Možeš čak imati sasvim suprotan dojam, a to je da je openSUSE daleko inferiornija distra s hrpom bugova i nepotrebnim kompliciranjem.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
dajac59 je napisao/la:zašto nebi bila za mene,pa i mint bi je bio čudan ali se privikavam

Upravo ovo bi mogao biti razlog zašto openSUSE nije za tebe. Još se nisi "priviknuo" na mint, a na openSUSE privikavanje traje malo duže... Česo se na forumu piše da u početku treba isprobati više distribucija i ostati na onoj koja ti paše. Ali u praksi, možda to baš nije najbolji savjet. Odabir Minta ti je OK odabir. Naravno i openSUSE je OK. Ali, čemu otvarati nove nepoznanice ako to nije potrebno? Nešto ti ne paše na Mintu?

openSUSE je strašno dobra distribucija. Nije da baš moraš biti haker da bi je koristio ali rijetkima bih je preporučio za prvu distribuciju. Recimo to ovako: "openSUSE nije distribucija za prčkanje i igranje, već distribucija za posao". Mislim da nisam previše fulao i da će se većina openSUSE korisnika složiti sa tom tezom.

Još je jedan čest problem koji se javlja sa openSUSEom.. manji broj korisnika ima kronične probleme sa podrškom hardvera! Za 13.1 nije bilo previše žalbi na hardversku podršku, ali to ne znači da ti nećeš imati problema.

Ako odlučiš isprobavati openSUSE, prvo što moraš napraviti je posjetiti temu http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=12&t=11056. Tu su ti opisani osnovni "zahvati" koje većina nas napravi nakon instalacije openSUSE-a. Nakon toga bi trebao imati posloženu distribuciju. openSUSE je jako stabilan, ali nije otporan na korinsika. Moraš ozbiljno (gotovo sigurno) računati na potrebu za reinstalacijom nakon tjedan-dva. Mislim da nemamo korisnika koji je "iz prve" uspio savladati openSUSE. :D
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
ma dečki ovo je samo potreba za vašim mišljenjem,sa mintom sam zadovoljan dok nebubne opet,dvaput se to desilo i već sam u temi to naznačio i ponovo sam instaliro jer nikako se nisam mogao vratiti na prvobitno stanje,sad kad mi radi za moje potrebe je mint ok,sve imam ono što mi treba,glazba svira,poigram se bele,biljara,što želim instaliram si jer sam se donekle i to naučio,upucam si listu satelita sa kompa u svoj dreambox itd. ali sam si reko da ako opet padne sve definitivno se mičem s njega,to je konačno jer želim distru koja mi to nebude radila,windows mi to nije radio a iako je to napravio vratio sam bez nove instalacije ali mint nemogu(ili neznam)
Postovi: 382
Postovi: 382
Pridružen/a: 22 ožu 2013, 10:55
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: 3
openSUSE definitivno nije za početnika. zašto? zato što, za početak, zahtijeva dobro snalaženje u terminalu i zahtijeva priličnu dozu smirenosti (kad dođu konflikti pa te onda pita što želiš napraviti) koju početnici često nemaju.
dalje, yast je odličan alat ako se snalaziš u njemu, a ako si početnik, veća je vjerojatnost da se nećeš snaći. multimedija može biti nezgodna ako nisi spreman na čitanje dokumentacije.
iskreno, dajče, mislim da ti je ipak najbolje ostati na mintu. možda da probaš xfce mint umjesto mate jer ti nešto prečesto puca :hmm
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
evo opet mi je puko i nemogu ući u meni,kak ući da se vratim na staro
Postovi: 382
Postovi: 382
Pridružen/a: 22 ožu 2013, 10:55
Podijelio/la zahvalu: 21 puta
Primio/la zahvalu: 4 puta
Spol: 3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.