Sada je: 28 ožu 2024, 14:52.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

ne znam kolika je podrška, ali naredba bi trebala biti:
Kod: Označi sve
# yast2

ako koristiš "sudo", onda ide:
Kod: Označi sve
$ sudo yast2

a najlakše ćeš vidjet je li yast ili yast2 koja je ako upišeš yast i stisneš Tab pa će on sam nadopunit;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Ovih par dana sam se družio sa opensuse-om , i iskustva su mi , hmmmm,,, pa onako osrednja. Opensuse 13.1 lijepo izgleda, lako, i jednostavno se instalira ( s time da meni iz prve nije prošla instalacija pa sam ponovio ), većina hardvera prepoznata i instalirana od prve.

Neke probleme sam imao, nešto sam o tome i ovdje pisao, a najviše sam tražio pomoć i savjete na njihovom službenom forumu, Zajednica je korektna, odgovaraju brzo, s time da za neke problemčiće nemaju gotova rješenja nego metodom pokušaja i pogreški pogađamo svi skupa rješenje neke mušice.. No dobro, tako je na svim os-evima. Ono što mi se nije dopalo na opensuse: naporan mi je kwalet, pisač prepoznat od prve a scaner nije ( a isti mf uređaj ) , neobjašnjiva rušenja yast-a , zauzeće memorije oko 700 mb, ... Tako, bilo je još tih sitnica, neke su riješene, neke nisu.. ali to je sve ok....

Zasad moram odustati od opensuse-a, jer nije ispunio moja očekivanja koja sam postavio sam sebi u potrazi sa distrom koja će biti od prve kvalitetna, pouzdana, bez nekih grešaka i nejasnoća u kojima se početnici neće sami moći snaći ,, namijenjena za ozbiljan svakodnevni rad .

Ne radi se tu samo o jednom računalu, nego o četrdesetak strojeva sa četrdesetak različitih korisnika , tako da nažalost open suse ovaj puta ne dolazi u obzir za takvu vrstu zadatka..... No, meni osobno se opensuse onako vizuelno dopao, i jednom kada budem više pri vremenu i volji, budemo se mi opet družili.

Dotad se nadam da podrška službena će biti puno duža od sadašnjih 18 mjeseci, jer je to stvarno prekratko za poslovne potrebe.
Max Bunker
Max Bunker
Ovo za kwallet će ti se dešavati na svakog distribuciji koja koristi KDE, rekao sam ti kako to da isključiš. ;) Ja ću opet da se ponavljam pa da kažem da probaš SolxK ili SolydX, koje god ti okruženje više odgovara, to je semi-rolling release, tako da imaš kvartalne nadogradnje i samo teraš, nema isteka podrške. :)
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Kompa, iskljucio sam ja taj kde novčanik, ali kazem onako koncepcijski mi se to nije uklapalo... Evo par dana testiram ubuntu, i dosad je bez nijedne greskice ili problema...
Max Bunker
Max Bunker
blast beat je napisao/la:Ovo za kwallet će ti se dešavati na svakog distribuciji koja koristi KDE, rekao sam ti kako to da isključiš. ;) Ja ću opet da se ponavljam pa da kažem da probaš SolxK ili SolydX, koje god ti okruženje više odgovara, to je semi-rolling release, tako da imaš kvartalne nadogradnje i samo teraš, nema isteka podrške. :)



neće na arch kde......kod mene nije ni instaliran..... :hmm
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Nije instaliran jer nije unutar kdebase grupe. Ali svaka OTB distribucija sa KDE-om ga ima. ;)
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
blast beat je napisao/la:Nije instaliran jer nije unutar kdebase grupe. Ali svaka OTB distribucija sa KDE-om ga ima. ;)


točno.... :bravo
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
Da li netko od boljih stručnjaka za opensuse ima volje i vremena da napravi kvalitetni tutorijal za početnike , na hrvatskome jeziku, od odabira iso imagea, preko instalacije, do osnovnih podešavanja te do nekog jednostavnog načina nadogradnje na novu verziju kada izađe ? :-D

Jedan od ozbiljnijih neostataka open sourca je baš ta raštrkanost kvalitetnih uputa te pogotovo poslije podrške korisnicima , i nešto takvo bi vjerujem mnogima koristilo ako bi bilo trajno dostupno u vidu članka ili podstranice na ovom ili bilo kojem drugom portalu.
Max Bunker
Max Bunker
na 1/2 svojih želja imaš odgovor na wiki stranicama. osnovna podešavanja imaš na 1. stranici topica "openSUSE 13.1 - Tweakanje nakon instalacije". A za stabilni i sigurni upgrade ne znam, to će iskusni OS-aši znati ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
openSUSE je jedna od najbolje (službeno) dokumentiranih distribucija.
Evo 2 linka, ali na engleskome.

https://en.opensuse.org/openSUSE:Documentation_List_of_Manuals
http://opensuse-guide.org/
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.