Sada je: 18 tra 2024, 17:31.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

holden je napisao/la:Ja od hintslighta ne odstupam :)

@sumski - patchiran? to onaj od namtraca?


Ja koristim namtracov ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Ja sam vrlo zadovoljan izgledom fontova na 13.2 (naravno, nakon malo namještanja, a i subpixel rendering je sad podržan):

slika

Naravno, skinuti, pa pogledati sa 100% zoomom.
Avatar
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 29 pro 2014, 16:25
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE 13.2 KDE
subpixel rendering nije podržan od strane službenog freetype paketa! Zato se koristi primjerice namtrac-ov čiji je iskompajliran sa uključenim subpixel flag-om.
Nije podržan zbog licenčnih prava na subpixel koje drži M$
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:subpixel rendering nije podržan od strane službenog freetype paketa! Zato se koristi primjerice namtrac-ov čiji je iskompajliran sa uključenim subpixel flag-om.
Nije podržan zbog licenčnih prava na subpixel koje drži M$


Da li bi to značilo da Canonical plaća neke licence sa obzirom da Ubuntu ima patchirane font libraryje u iso imageu, ne treba posebno ništa downloadati.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ne znam da li plaćaju ili riskiraju, no nemojmo zaboraviti kako Novell ima neke ugovore s M$-om, pa je to možda i time pokriveno.

Znam da sve žive distre (Arch, Ubuntu i njegovi derivati) imaju freetype kompajliran sa subpixel flag-om. Kako oni mogu i ne boje se M$-a, a Novell ne iskreno - zaista ne znam.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:Ne znam da li plaćaju ili riskiraju, no nemojmo zaboraviti kako Novell ima neke ugovore s M$-om, pa je to možda i time pokriveno.

Znam da sve žive distre (Arch, Ubuntu i njegovi derivati) imaju freetype kompajliran sa subpixel flag-om. Kako oni mogu i ne boje se M$-a, a Novell ne iskreno - zaista ne znam.


Mislim da je dio tih patenata istekao pred koju godinu, a zašto ih nema predinstalirano na OpenSuseu ne znam. Jer ne vjerujem da Arch riskira tužbu od Microsofta koji je dosta promptan u tužbama, tražili su od Canonicala da ukloni Skype ikonu iz Ubuntu ikona na primjer :hihi Iako velike firme često ne smatraju male distribucije nekom prijetnjom, Apple bi mogao lako tužiti Elementary za krađu dizajna na primjer ali nije ih izgleda briga. A znamo da je Apple osjetljiv na krađu dizajna, stvarnu ili umišljenu.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Da, ne znam detalje, možda će Šumski biti pametniji po tom pitanju od mene i dati suvisliji odgovor.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Samo info: nisam instalirao ništa posebno, subpixel rendering opcija bila mi je dostupna nakon svježe instalacije 13.2 po defaultu.

Nisam pregledavao koji su sve library-i instalirani i korišteni (novi sam na OpenSUSE-u, dosad sam uglavno koristio Debian based distre na desktopu).
Avatar
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 29 pro 2014, 16:25
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE 13.2 KDE
KDE dopušta podešavanje subpixela u settingu, ali ono zapravo ne radi jer freetype biblioteka nije iskompajlirana s tom opcijom ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Probao isključiti. U pravu si. Nikakve promjene. Zaboravih napisati gore da sam koristio i uglavnom Gnome/Cinnamon wm, s kde-om se već dugo nisam igrao.

Nevertheless, prilično sam zadovoljan izgledom fontova i bez subpixel renderinga ;-)
Avatar
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 29 pro 2014, 16:25
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: openSUSE 13.2 KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 15 gostiju.