Sada je: 16 tra 2024, 20:33.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nakon dugo obitavanja po raznim openSUSE verzijama ono što me je uvijek "bolo" u oko bio je prikaz fontova na ekranu.
Naime, za razliku od ostalih distri openSUSE ima isključen subpixeling u freetype biblioteci zbog raznoraznih patentnih priča.

upravo zbog toga sam uvijek imao instaliranu custom freetypw biblioteku gdje je subpixel uključen, pa su fontovi izgledali "meko" i oku ugodno, a ne nekako "pilasto" i slomljeno.

kako zbog stabilnosti i integracije paketa ne volim koristiti biblioteke iz nekakvih custom repozitorija, odlučih se isprobati razne postavke prikaza fontova sa i bez tog (meni) magičnog subpixelinga.

Malu dizertaciju donosim na priloženoj slici gdje se u gornjem redu mogu vidjeti prikazi Dolphina s raznim postavkama "Hintinga" bez subpixel opcije u freetype-u (to je službeni freetype paket od openSUSEa), a u donjem redu je prikaz istih tih postavki s freetype bibliotekom koja ima uključen subpixeling (iz jednog custom repoa).

Primjeriti ćete da su postave s full hintingom bez subpixelinga gotovo identične kao one s middle hintingom i subpixelingom.

Dakle, rekao bih da je freetype prilično uznapredovao u prikazu i bez M$-ove tehnologije TTF subpixelinga (zbog kojeg openSUSE to niti nema uključeno u freetype-u)

Naravno, da bi uopće dobili ovakav mekani prikaz fontova ipak je potrebno još malo podesiti openSUSE i u /etc/fonts/local.conf datoteku dodati ovo između <fontconfig> tagova:
Kod: Označi sve
<match target="font">
        <edit mode="assign" name="lcdfilter">
                <const>lcddefault</const>
        </edit>
</match>
<match target="font">
        <edit name="autohint">
                <bool>true</bool>
        </edit>
</match>


i rebootati mašinu.

slika

Sliku treba skinuti i pregledati je sa zoomom od 100% jer inače nema smisla. ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Dao si si truda, svaka čast. :thmb-up

:hmm
Skinuo, pa uspoređivao.
slika]

Moj zaključak.
1. U web pregledniku je slika znatno lošija no kad se skine. (Bez skidanja je zapravo neupotrebljiva za diskusiju o fontovima.)
2. Printscreen je isto dosta lošiji nego real view.
3. Skinuti printscreen isto ima određenu degradaciju od onog izvornog, lokalnog.
Dakle, tricky.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ja ne znam zašto druge distribucije ne preuzmu Ubuntuove font rendering libraryje, mislim da nisu proprietary, Arch Linux ih ima u repositoryjima i mislim više nitko. Ukusu su različiti ali većina ljudi se slaže da Ubuntu ima najbolji font rendering (sustav+web browseri), ne znam u čemu je problem da to preuzmu i drugi, ako je do nekih licenci onda u vanjskom repositoryju. Ako može Arch Linux zašto ne bi i OpenSuse i drugi :zbunjen
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Em.. meni na Archu, bez ikakvih extra dodataka, fontovi izgledaju super. :pogled_dolje
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6757
Moderator
Postovi: 6757
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 351 puta
Primio/la zahvalu: 413 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
A ja nikad ali bas nikad nisam prtljao bas nista oko fontova... Ni subpixeling, ni hinting, ni stavljao neki drugi font, bas nista. Uvijek imam sve u defaultu.. Neznam jel mi vrijeme da pocnem stalno nosit naocale ili sto jer me to uopce ne smara ili brine.

Kod tebe Grofe, najbolje izgleda ova lijevo gore gdje je samo full hinting, a ove sa ukljucenim subpixelingom su mi nekako mutne, nemaju onaj crisp and clean dojam, mislim da bi me glava boljela nakom cijelog dana..
Zadnja izmjena: Yeti; 04 pro 2014, 13:36; ukupno mijenjano 1 put/a.
"It is not the brains that matter most, but that which guides them—the character, the heart, generous qualities, progressive ideas."
"I'd have to be a warrior, a slave I couldn't be. Soldier and a conqueror, fighting to be free"
Avatar
Postovi: 1253
Postovi: 1253
Pridružen/a: 25 stu 2010, 15:19
Podijelio/la zahvalu: 28 puta
Primio/la zahvalu: 59 puta
Spol: M
OS: Fedora
Cooleech je napisao/la:Em.. meni na Archu, bez ikakvih extra dodataka, fontovi izgledaju super. :pogled_dolje


Zato sam rekao stvar ukusa ali na Internetu ima masu pitanja sa drugih distribucija kako dobiti Ubuntu izgled fontova. Ako ima ljudi koji to traže ne znam zašto to ne dodaju u neki vanjski repository.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Yeti je napisao/la:A ja nikad ali bas nikad nisam prtljao bas nista oko fontova... Ni subpixeling, ni hinting, ni stavljao neki drugi font, bas nista. Uvijek imam sve u defaultu.. Neznam jel mi vrijeme da pocnem stalno nosit naocale ili sto jer me to uopce ne smara ili brine.

Kod tebe Grofe, najbolje izgleda ova lijevo gore gdje je samo full hinting, a ove sa ukljucenim subpixelingom su mi nekako mutne, nemaju onaj crisp and clean dojam, mislim da bi me glava boljela nakom cijelog dana..


Da, subpixeling je "maglovit", no jaga godinama koristim i vrlo mi je ugodan za gledanje. subpixel to i znači: u prijevodu bi to bilo "podtočkavanje", odnosno prikaz neke vrste polu točki koje stoje između praznog ekrana (0) i fonta (1) i imaju neku sivu komponentu. Dakle kao anti-aliasing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Od većih distri, još i Fedora, upravo iz "patentnih razloga" nema patchiran freetype2.

Jedan usability hint - od 13.2, u YaST postoje detaljnije postavke fontova. YaST -> /etc/sysconfig Editor -> Desktop sekcija.

Ja još uvijek koristim patchiran freetype2, al isto hintfull.
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE
Ja od hintslighta ne odstupam :)

@sumski - patchiran? to onaj od namtraca?
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
ne, sam "backportam" boohomil patchset iz Archa
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.