Sada je: 19 tra 2024, 07:03.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Masa ovoh stvari su problemi sa Plasmom 5, koja se još sama čisti od bugova kojih nema na KDE 4, nema ih inače na DE-ovima. Leap je još u ozbiljnoj doradi, sumnjam da će sa njim biti nekih problema. TW je još u fazi "stabilizacije" i to se osjeća, update su česti i popravke, a ujedno je želja za novim kernelom, programima, DE-om i sl. što nas ponovo vodi do Plasma 5.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
Max Bunker je napisao/la:Nekako sam sve manji optimist za opensuse

Najbolje ti je da se vrtiš od Ubunta i njegovih derivata do Debiana. Tu nećeš pogriješiti za svoje mušterije.

Kod mene su svi problemi vezani za Plasmu. Imam tu i Enlightenment i sa njim nikad problema. A bilo je i problema u 13.2 GNOME, network-manager je pravio problem, imam temu tu na forumu, kao na Mageiu.

I kada se desi problem, treba ga znati riješiti bez obzira što ti je struka. :hihi
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Nije poanta u rjesavanju problema nego je poanta da problema nebi trebalo biti , bar ne takvih da onemogucavaju svakodnevni uobicajen rad.

Moje poimanje dobrog os-a je da prakticki i neznas kaj je ispod, a neznas zato jer pc odraduje sve kaj mu zadas i nemas potrebe dubinskog istrazivanja i cackanja.

Inace , kako je vrijeme novac, onda se gleda da je i taj tzv popravak cim brzi i jeftiniji. Tako kad mi se raspala getriba na novom golfu , nikog u hr vw nije zanimalo zakaj se to desilo , vec su getribu zamjenili a tu losu getribu su poslali njemcima pa nek se konstruktori bave zamorima materijala ili kvalitetom vijaka koji drze getribu... Golf je bil star dva tjedna i mogel sam i drugi traziti ali bili smo na moru pa mi se nije zamaralo time...

Znači , ako bi popravak podrazumijevao kolicinu rada i sati koje nije nitko spreman platiti onda popravak nema smisla vec jedan brzi reinstal ili backup sistema rješava terensku situaciju.... a zašto puca kodek-repo-netmanager nek razmislja tam neko u opensuse develop ekipi a nikako zadnja ili predzadnja karika u lancu koristenja...

13.2 i gnome i kde su meni osobno dobro radili , ali samo meni...a onih par kaj sam okolo postavil su me brzo zvali da im nije legao.... A meni je trebalo par mjeseci i par pokusaja dok ga nisam pokopčao. No to vise rijetko tko ima volje i vremena za ucenje...

.....
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:Nije poanta u rjesavanju problema nego je poanta da problema nebi trebalo biti , bar ne takvih da onemogucavaju svakodnevni uobicajen rad.

U pravu su, nije poanta u rješavanju problema već u tome da za nula kuna očekuješ da sve radi, a tako to ne ide.. nigdje...
Max Bunker je napisao/la:Moje poimanje dobrog os-a je da prakticki i neznas kaj je ispod, a neznas zato jer pc odraduje sve kaj mu zadas i nemas potrebe dubinskog istrazivanja i cackanja.

Imaš OS X (iako ni on više nije stabilan kao u vrijeme 10.6.8) no idealan je za one koji žele da im komp radi.. čak je danas i besplatan... problem je kaj je hardver skup pa si opet na početku.. bez ulaganja xy kuna nema bezbrižnog održavanja računala klijentima..
Max Bunker je napisao/la:Inace , kako je vrijeme novac, onda se gleda da je i taj tzv popravak cim brzi i jeftiniji. Tako kad mi se raspala getriba na novom golfu , nikog u hr vw nije zanimalo zakaj se to desilo , vec su getribu zamjenili a tu losu getribu su poslali njemcima pa nek se konstruktori bave zamorima materijala ili kvalitetom vijaka koji drze getribu... Golf je bil star dva tjedna i mogel sam i drugi traziti ali bili smo na moru pa mi se nije zamaralo time...

A zašto bi se prodajno-servisna VW mreža u HR živcirala radi tvoje pokvarene getribe.. pa nisu ti oni sastavljali auto već su ti ga samo prodali i musti će od tebe novce narednih xy godina za servise.. da ti prodaješ softver neke druge strane (M$-a, Applea pa i Linuxa koji nisu free), ni ti se ne bi zamarao zašto dio OS-a ne radi.. ali opet, ne prodaješ to već free softver (tj. uslugu) pa je onda i uredu da zbog toga što si prodao nešto što je free malo zasučeš rukave..
Max Bunker je napisao/la:Znači , ako bi popravak podrazumijevao kolicinu rada i sati koje nije nitko spreman platiti onda popravak nema smisla vec jedan brzi reinstal ili backup sistema rješava terensku situaciju.... a zašto puca kodek-repo-netmanager nek razmislja tam neko u opensuse develop ekipi a nikako zadnja ili predzadnja karika u lancu koristenja...

Eto, sam si sve rekao.. ipak nije sve tako crno..
Max Bunker je napisao/la:13.2 i gnome i kde su meni osobno dobro radili , ali samo meni...a onih par kaj sam okolo postavil su me brzo zvali da im nije legao.... A meni je trebalo par mjeseci i par pokusaja dok ga nisam pokopčao. No to vise rijetko tko ima volje i vremena za ucenje...

Možda je riješenje da klijentima ne pokušavaš uvaljati "eye candy" linux desktop environment već im ponudi nešto drugo za što ne treba imati završen fakultet i IQ preko 110..
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Kompa , i ja i to znamo da nista u ovom svemiru nije dzabe... Sve mora biti dio nekog lanca ili ciklusa inace se svemir pobrine da to nestane ako iskace iz protokola... :-)


Plati se i linux, kupnjom hardverskih komponenti ili cjelih uredaja od tvrtki koje upumpavaju pare u linux , od intela prek ibm-a...

A vise prakticno nema jaceg linux portala a da nije zašodran reklamama...

Nezelis valjda reci da zbog cijene nemam pravo ocekivati da os svoje odraduje bez ometanja rada ?
Nisam ni windowse platio, nijedne , jer uzimam oem pa dodju uz pc koji kosta skoro isto i sa i bez windowsa.. Nisam ni android platio vec sam ga dobio uz par samsunga i xperia.. Ni ios nisam platio vec sam ga dobio uz iphone... Ni windows phone nisam platio vec sam ga dobio uz lumiu 535 koja je fajn jeftinija i od mnogih osrednjih androida.... I sviti uuređaji skupa sa softverima dobro rade meni i clanovima moje obitelji i prijateljima. ... A kako rekoh , nisam zasebno platio softver... I zasto nebih onda i od opensusea imao pravo ocekivati da radi besprijekorno makar ga nisam direktno platio...

:-)
Max Bunker
Max Bunker
Max, ponavljaš se. Nedavno si isto tako upao na Linux Mint fan club temu i ondje počeo izdvajati i nabrajati probleme zbog kojih misliš da se distra "pokvarila" ili šta već. Sad openSUSE. Koja je sljedeća? :D

Mislim da korisnici nisu dužni opravdavati svoju distru ne bi li ju učinili tebi dražom ili boljom; oni će ju koristiti ako im se sviđa, bez obzira na probleme. Ti ne moraš, nađi neku drugu, ima ih hrpa. A iskreno, ni developeri nisu dužni opravdavati se za svoje odluke i postupke bilo kome, sve dok je njihov proizvod besplatan i otvorenog koda.

Možda bi se trebao odlučiti što si zapravo platio, a što ne :D U prvoj rečenici napišeš da ništa nije džabe - dakle, sve se plaća, u drugoj da se i Linux već nekako (na)plati, a onda nabrajaš da Windowse i ovo sve ostalo nisi platio...? To što ih nisi "direktno" platio nikako ne znači da si ih dobio besplatno. To bi i sam trebao znati, ne znam zašto se praviš lud. Bojim se da miješaš kruške i jabuke pokušavajući usporediti način distribucije vlasničkog softvera (i operacijskih sustava) s činjenicom da (većinu) otvorenog softvera možeš dobiti besplatno.
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Nisi platio jer ti je ugrađen u većoj cijeni i to je način super prodaje prozoraša, lakše je tako unovčiti. Windows nije tu sam po sebi, on vuče i ostale alate i software, sve je isprepleteno. To što linuxaši dobiju su crkavice u odnosu na glavne igrače, govorim o kućnim korisnicima. Nije isto googleov android i openSuse (bez obzira na Novell) ili neka druga distra. Ja bih prvi volio da sve radi super, ali isto tako ni na plaćenim OS-ovima imaš itekako problema, a ljudi koji rade na tome su itekako plaćeni od strane tih giganata.
Postovi: 346
Postovi: 346
Pridružen/a: 26 ruj 2012, 19:13
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: OpenSuse KDE
@suse

Vjeruj da bih i ja volio da se sa operativnim sustavom susrecem samo na pocetku tj prilikom instalacije... Baš poput smartphonea i tableta.... I još da ima crvenu tipkicu kojom u jednom kliku vracas sve na pocetno ispravno stanje...

:-)


@abz

:-)

.....
Max Bunker
Max Bunker
Šta ste se uvatili plaćanja, kakva je poenta toga? Usluga instalacije nije isto što i usluga održavanja (davanje podrške). Uzmeš klimu, svi će ti je ugraditi, a za popraviti?? Tako i ovdje, instaliraš, uzmeš, ako možeš vratiš zajednici na neki način i ako što znaš popraviš/reinstaliraš, ako ne ništa - koristiš drugo.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Kao moderator, moram upozoriti da polako odlazite u off-topic...


On-topic, meni openSUSE 13.1 i 13.2 (KDE4) rade flawless...

Plasma 5, iako bolja od onoga što sam očekivao u ovoj fazi, ipak nije još na razini KDE Plasma Workspaces (KDE 4).
Zato sam se vratio na 4.

@Max Bunker, ako imaš problema koje ne možeš sam riješiti, podijeli ih sa nama... možda ti netko da koji dobar savjet...
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.