Sada je: 28 vel 2020, 09:59.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

I ja sam tu:)
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
Prigodan tekst za ovaj klub :)

Zašto odlazim s Ubuntua
Možda bi kao početak ove storije bilo dobro napisati zašto sam uopće i došao na Ubuntu unatrag jedno godinu dana.
U jednom trenutku mog prošlogodišnjeg života postalo mi je dosta stalno prebirati distre, te se htjedoh skrasiti na nečemu stabilnome i bez pretjeranih zahtjeva na stroj, a kako bi sve radilo jednostavno i fluidno, te kako bi se više posvetio radu na računalu, a manje samom operativnom sustavu.
Ubuntu sa svojim Unity-em kao već podosta stabilnim rješenjem, a opet izuzetno jednostavnim i meni osobno čak i dopadljivim konceptom i posebno zbog LTS filozofije, dobre podrške od strane trećih strana pokazivao se kao logičan izbor.
Dodajmo na to što računalo dijelim sa suprugom, pa niti nju ne želim opterećivati sa neotrebnim klikanjima i ostalime, a kako dijelimo dva računa na računalu, fast user switch je bio među presudnim stvarima. kada želi prebaciti na svoj račun, samo dva klika i tamo je. Takvo što je KDE ipak imao kompliciranije riješeno, plus što se svaki puta pri prelasku zaključavao ekran tražeći šifru.

I tako živjeh s Ubuntuom jedno godinu dana. Sve lijepo bilo je lijepo, no počele su se dešavati prilično iritantne stvari.
Takve iritantne stvari koje su se s 11.10 prebacile i na očekivani 12.04 LTS dodatno su dolile ulje na vatru zbog kojih sam počeo razmišljati o svom odlasku Ubuntua.

Zašto odlazim? I kamo odlazim?
Dakle, iritantne stvari koje se u Ubuntuu dešavaju periodički tjeraju me s tog sistema. A te stvari konkretno su:
  • Prilikom povrata iz suspenda ili prilikom user switchinga često dolazi do zamrzavanja tog famoznog Unity-a. Jedino rješenje je konzola i reboot. Već je ovo samo po sebi dovoljno...
  • Koncept dash-a s utipkavanjem traženog pojma koji mi se u početku činio dopadljivim, sada me više iritira. Valjda sam "menu" tip korisnika. Tim više što mi pregled svih aplikacija nije baš riješen u meni dopadljivom stilu i nezgrapan je, pa ga nisam nikada niti koristio.
  • Iako mi se Unity, uostalom kao i GNOME sustav koji ne ne nudi previše opcija korisniku za čačkanje i podešavanje u početku dopao, sada me sputava i zaključujem kako meni ipak treba više slobode da bi s nečime bio zadovoljan. KDE to ipak pruža i to svom svojom snagom...
  • Taj isti Unity, kao i ostala otvaranja prozora, aplikacija uopće na mom stroju ne rade fluidno i sve moram čekati po jedno 4-5 sekundi. Čak i obični dash ne otvara se odmah po klikanju.
  • I kao (gorki) šećer na kraju jest Cannonicalova filozofija s Ubuntuom koja mi se definitivno ne sviđa (da, da, posebno ovo s Amazonom). To nije moj put u pogledu FLOSS-a.
S druge pak strane na KDE-u su se u zadnje vrijeme desili izuzetni kvalitativni pomaci (konkretno mislim na KDE 4.9.x), a ista stvar se desila s OpenSuse-om 12.2

Probah KDE u izdanju Minta 13 i sve to radi, ali ostaje strah da će mi se neke nezgodne stvari preslikati s Ubuntua, pa mi se više ne riskira. Stavih Suse 12.2 na testnu particiju, čisto da ga vidim (s priličnom skepsom, moram priznati, jer mi njegova ranija izdanja nisu baš radila kao podmazana) i oduševih se već pri prvim klikovima. Sustav radi izuzetno(!) fluidno, njihovi polu-službeni repoi su odlični, ima gore brdo korisnih aplikacija, a onaj potrebiti "fast user switch" je jedan talijan složio kao plasmoid, pa sam time riješio i lako prebacivanje s računa na račun, kao što sam radio i na Ubuntuu. Suse odaje popriličan dojam robusnosti, što mi i te kako odgovara. O prilagodljivosti KDE-a mislim da ne trebam ništa pisati...
Kao dodatak na sve, jučer mi se Ubuntu čak i potuno smrzao pri prebacivanju (baš kernelski fault)... stoga, dosta je bilo Ubuntua, odlazim... odlazim u zelene :)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Welcome home Grof.
Lutherus
Lutherus
Lutherus je napisao/la:Welcome home Grof.

Hvala! Ah, kako to dobro zvuči....:)

BTW stigao nam je u repoe i KDE 4.9.2 ;)
Site Admin
Site Admin
Grofe jel smijemo to objaviti pod Moj pogled?
Jako je zanimljiv i provokativan tekst.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Ovo bi čak i trebalo tamo objaviti.
Lutherus
Lutherus
Suko je napisao/la:Grofe jel smijemo to objaviti pod Moj pogled?
Jako je zanimljiv i provokativan tekst.

Iskreno, ovo sam i zamislio kao tekst za naslovnicu, ali ja ne bih još to stavio van jer mislim da mogu još malo iscrpnije i bolje to napisati, možda preko ovog vikenda. Malo sam umoran danas i imam osjećaj da sam zaboravio još par stvari koje me izluđuju na Ubuntuu, pa bih želio biti kompletniji ;)
Site Admin
Site Admin
crno se piše Ubuntuu :)
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
Shicy je napisao/la:crno se piše Ubuntuu :)

Usudio bih se reći da im je ovo najgori LTS ikada. Takvo što nisu smjeli napraviti, odnosno 12.04 nikada nije trebao biti LTS
Site Admin
Site Admin
ne znam, nisam koristio...ali sam vidio Unity i taj dash...kao što si spomenuo u tekstu, vjerojatno smo "Menu" tip korisnika :)
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.