Sada je: 26 tra 2024, 23:13.
Diskusije usko vezane uz SUSE i openSUSE distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,
oprostite ako su pitanja već prožvakana ili neprimjereno ali zanima me par stvari o SUSE distrama. Na poslu sam korisnik SLES-a 10 (samo kao podloga za neke interne aplikacije, ništa specifično) te s njim imam i nekog iskustva (iskreno, imam i instalacijski dvd a lijeno mi je skidat openSuse s kučnog kompa).
Prvo što me zanima, a iskrslo je iz razgovora s jednim iskusnim članom zajednice, je da, prema njegovim riječima 'SLES i openSUSE više nemaju ništa zajedničko osim 4 slova u imenu, tj da openSUSE nije samo open rebuild istih paketa, da se radi o potpuno drugčijem sustavu. (razgovarali smo o sustavu na kojem bih mogao trenirat za eventualnu certifikaciju)
Drugo pitanje je upotreba SLES-a za privatne potrebe (nekomercijalne) tj, dali smijem instalirat SLES doma sebi za privatnu uporabu ( tj to sam već napravio i vrti ok na kanti od laptopa sa celerom 2.4 i 512 mb rama). Ako već koristim Linux onda ne želim nikom krast :-).


Unaprijed hvala
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 03 vel 2011, 10:26
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
diogenus je napisao/la:Pozdrav svima,
oprostite ako su pitanja već prožvakana ili neprimjereno ali zanima me par stvari o SUSE distrama. Na poslu sam korisnik SLES-a 10 (samo kao podloga za neke interne aplikacije, ništa specifično) te s njim imam i nekog iskustva (iskreno, imam i instalacijski dvd a lijeno mi je skidat openSuse s kučnog kompa).
Prvo što me zanima, a iskrslo je iz razgovora s jednim iskusnim članom zajednice, je da, prema njegovim riječima 'SLES i openSUSE više nemaju ništa zajedničko osim 4 slova u imenu, tj da openSUSE nije samo open rebuild istih paketa, da se radi o potpuno drugčijem sustavu. (razgovarali smo o sustavu na kojem bih mogao trenirat za eventualnu certifikaciju)
Drugo pitanje je upotreba SLES-a za privatne potrebe (nekomercijalne) tj, dali smijem instalirat SLES doma sebi za privatnu uporabu ( tj to sam već napravio i vrti ok na kanti od laptopa sa celerom 2.4 i 512 mb rama). Ako već koristim Linux onda ne želim nikom krast :-).


Unaprijed hvala


openSUSE i SLES su u istom odnosu kao Fedora i RedHat. openSUSE je desktop verzija (mozda je bolji izraz "test bed") SUSE distribucije (ajde, nije to sasvim tocno, SLED je desktop verzija SUSE distribucije), dok je SLES (mozda mislis na SLED ?) serverska inacica.

SLES mozes instalirati na osobno racunalo (problem je sto neces imati pristup oficijalnim software repozitorijima za SLES, jer nisi pretplacen na iste). Stovise, openSUSE pakete mozes instalirati na SLES (ovo jamcim, jer sam isto napravio (openSUEe pakete -> SLES) na nekoliko SLES 10sp1 instalacija koje nisu imale placen "support").

Neophodan izvadak za pojasnjenje odnosa izmedju Novell-a i openSUSE zajednice:
Novell provides the openSUSE community with resources to maintain and release the openSUSE distribution. Novell supports openSUSE through sponsoring of infrastructure, human resources and funding. It continuously maintains infrastructure and software.

The openSUSE community and Novell define the content of the distribution based on defined criteria and a transparent process led by the board of maintainers. openSUSE is the base of Novell's enterprise Linux products.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
thx drade!
Dakle, da sumiram:
1) privatna instalacija SLES-a (da, baš slesa) je potpuno legalna ali je ne mogu updeati. Čak i za proprietary stvari poput Novellovih paketa (AppArmour itd...) nisam nelegalan. Super! (postavljam si pitanje mogu li namjestit repository lokaciju prema openSuse repositoriju)
2) u svakom slučaju, dugoročno je SLE(S|D) stabilnija inačica jer su na openSuse mjene češće :-).

OT bi bio dali je SLES owerkill za navedenu konfu ali u zadnjih par dana otkad je na kompu dojam je da sve skupa radi brže i glatkije nego isti stroj sa WinXP-om (ako laički uzmem u obzir da je jedan server sustav a drugi desktop).

Sad samo natjerat neki od wireless usb adaptera da proradi i na konju sam :-)
Thx
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 03 vel 2011, 10:26
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
diogenus je napisao/la:thx drade!
Dakle, da sumiram:
1) privatna instalacija SLES-a (da, baš slesa) je potpuno legalna ali je ne mogu updeati. Čak i za proprietary stvari poput Novellovih paketa (AppArmour itd...) nisam nelegalan. Super! (postavljam si pitanje mogu li namjestit repository lokaciju prema openSuse repositoriju)


Pozdrav,
nisam toliko stručan kao drade, ali za vrijeme dok sam ponešto službeno paketirao za Fedoru, odnos repoa sa RHEL-a i Fedore je bio takav da to ne radi.

Vjerujem da možeš podesiti repoe sa SLES-a na OpenSUSE, ali nekako mirišem da će ti odmah doći do dependency problema, jer paketi sa SLES.a i OpenSUSE-a vrlo vjerojatno ne nose iste oznake niti iste verzije. No ,neka me drade ispravi.

Kad sam paketirao za Fedoru, onda se neke važne pakete moglo paketirati (osim za službenu Fedoru) i za tzv. EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux) repo, sa kojim je RHEL može raditi, a ne ulazi u pretplatnički odons kao RHEL repoi.

To je ono što ja znam od strane RedHat-a i Fedore. Vjerujem da Novell ima sličnu priču.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
diogenus je napisao/la:thx drade!
Dakle, da sumiram:
1) privatna instalacija SLES-a (da, baš slesa) je potpuno legalna ali je ne mogu updeati. Čak i za proprietary stvari poput Novellovih paketa (AppArmour itd...) nisam nelegalan. Super! (postavljam si pitanje mogu li namjestit repository lokaciju prema openSuse repositoriju)


Pozdrav,
nisam toliko stručan kao drade, ali za vrijeme dok sam ponešto službeno paketirao za Fedoru, odnos repoa sa RHEL-a i Fedore je bio takav da to ne radi.

Vjerujem da možeš podesiti repoe sa SLES-a na OpenSUSE, ali nekako mirišem da će ti odmah doći do dependency problema, jer paketi sa SLES.a i OpenSUSE-a vrlo vjerojatno ne nose iste oznake niti iste verzije. No ,neka me drade ispravi.


Da, to je tocno, vjerojatno "one click install" i neke druge fore nece raditi (update kernela ne bih niti probavao). Prema mojem iskustvu, neki vendori/packageri aplikacija (npr. ZEND) nemaju odvojene verzije za openSUSE i SLES, a iste repozitorije je moguce koristiti na jednom i na drugom.

SLES se bazira na openSUSE codebase-u uz backport-anje za razne funkcionalnosti kernela. S time recenim, osobno se nikada ne bih lacao posla nadogradjivanja osnovnih sistemskih paketa iz opensuse repozitorija !

Dodavanje openSUSE repo-a u SLES nije preporucljivo jer bi to moglo dovesti do nestabilnosti instalacije (no nacelno bi trebalo raditi uz "trzavice"), ukoliko ti treba neki paket koji ne postoji na instalacijskom mediju SLES-a mozes koristiti ekvivalent opensuse paketa (naravno, rucno zadovoljavajuci dependencije, u principu nikada nisam imao problema, a jedno na sto moras paziti jest uparivanje odgovarajuce openSUSE verzije i SLES verzije (npr. SLES 10 sp1 -> openSUSE 10.2).

AppArmor ima GPL2 licencu, stoga tu nema mjesta strahu.

Na kraju, prilazem link s odgovorom zaposlenika NOVELL-a jednom od kupaca SLES platforme:
http://forums.novell.com/novell-product ... les11.html

Nadam se da pomaze pri odluci.
When you're a kid and you wanna go "Weee !", but you ain't got drugs yet ... You hold out for your life, hold on to your little GONADS ... and STRIFE.
Avatar
Postovi: 910
Postovi: 910
Pridružen/a: 12 svi 2010, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
OS: linux
fedora je pak u odnosu na redhat kao debian unstable/testing u odnosu na stable i zapravo je sasvim normalno da vecina toga ne radi jer se radi o kardinalnim razlikama u verzijama bilo cega. vjerujem da je razlika izmedju okusa susea ipak dosta manja.

u krajnjoj liniji, ako se radi o nekom sistemskom dijelu koji bi mogao naciniti dosta stete, najbolje je pobrati source u paketu i rebuildati ga na svom sustavu, odnosno napraviti svoj backport istog..
nemam pojma kako se to tocno radi sa rpm-ovima, ali netko ovdje zasigurno zna.
nije bas neka sreca za svakodnevnu upotrebu, ali mozda i nije toliko lose ako vjezbas za certifikaciju.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
A sto da kazem osim hvala svima na stvarno detaljnim odgovorima! :-)
Postovi: 3
Postovi: 3
Pridružen/a: 03 vel 2011, 10:26
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
diogenus je napisao/la:thx drade!
Dakle, da sumiram:
1) privatna instalacija SLES-a (da, baš slesa) je potpuno legalna ali je ne mogu updeati. Čak i za proprietary stvari poput Novellovih paketa (AppArmour itd...) nisam nelegalan. Super! (postavljam si pitanje mogu li namjestit repository lokaciju prema openSuse repositoriju)


Može se upgrejdat preko repoa u roku 30 (ili je bilo 60?) dana, koliko ti traje trial subscribtion. Trial dobiješ čim se registriraš na Novell-u za download. Upgrade na višu "service pack" verziju prolazi najnormalnije kroz medije.

Inače, u firmi koristimo isključivo SLES od prve verzije (prije toga Suse Linux Pro). Vrti se uglavnom komercijalni softver: baze (DB2, Oracle), razni midleware-i (WAS, JBoss, Tomcat ..) i ostalo uglavnom iz kuhinje IBMa.
Postovi: 22
Postovi: 22
Pridružen/a: 07 vel 2010, 01:15
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.