Switch to full style
Diskusije usko vezane uz PCLinuxOS i Mandriva distribuciju.
Odgovori

Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 00:16

Pozdrav.Pocetnik sam u vodama Linuxa,tek nekih 1-2 mjeseca,probao sam par distroa i nekako mi se najvise,za sad,dopala Mandriva.Sa instalacijom Mandriva DVD-a(na lap topu pod AMD-om)sam imao problema jer nije htio insalirati pojedine pakete i OS nije radio kako treba.Nakon toga sam instalirao Mandrivu sa cd-a i sve je proslo besprekorno a i wlan sa kojim sa imao problema na svim distroima,sad radi dobro.Problem koji imam se sastoji u sljedecem:
Ne mogu nista instalirati niti izbrisati u "add and remove",izbacuje mi ovu gresku koju sam naveo u naslovu teme "rpm database locked",takodje ne mogu zbog toga ni instalirati .rpm programe,isti problem se javlja.
Molim sve koji mogu da mi pomognu da ovo rijesim da to urade.
Zahvaljujem se unaprijed i srdacan pozdrav!

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 07:22

Nemam Mandrivu na kanti, ali ako ti javlja database locked, to obično znači da još neki program/proces pristupa toj bazi. Pogledaj da ti nije ostao otvoren još koji program koji radi na instalaciji/deinstalaciji aplikacija. Vjerojatno ti radi update manager koji pregledava ima li što novoga od paketa. (mislim a je to naranđasta ikona u trayu kod sata. Ako ti je on aktivan onda ne možeš ništa instalirati dok on ne završi svoj posao (odnosno kada se ikona makne ili postane crvena - dajući ti do znanja da postoje nove zakrpe i slično zaono što imaš instalirano)

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 07:42

moras pod mandrivinim servisima iskljucit UPDATE koji on konstantno radi a trenutno su mu serveri zaguseni valjda...slicno je meni bilo kada je prethodna verzija dosla, par dana nisam mogo nista....ne sijecam se vise kako se to radi

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 10:28

Da,upravo je bilo to da je jos neki program pristupao bazi...
Sada mi se stvorila jos jedna enigma.Gdje naci CD ROM na Mandrivi i FLESKU,uopste mi ne prepoznaje nigdje u meniju "storage",recimo skinuo sam neku app sa neta Ktorentom i sad zelim da je snimim na fles disku,medjutim ne prepoznaje je,nema je niddje u meniju,iako je 100% ispravna,ista stvar je i sa cdrom-om,ubacio sam Mandrivin cd instalacioni da provjerim da li sam instalirao verziju "spring" ili 2008.0 ali ne mogu ga nigdje naci.Ako moze pomoc u vezi ovoga.Hvala.

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 11:17

Evo, sada sam probao u VBoxu i meni Mandriva uredno otvori CD na desktopu čim se ubaci/mounta. 2008.Spring, GNOME

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 19:06

Sve sam pokusavao,cijeli dan i bez uspjeha...na kraju sam pregazio ovu verziju i instalirao Spring i sada sve radi ok u dijelu gdje je bio problem.

Re: Problem "RPM DATABASE LOCKED"

15 tra 2008, 20:05

Inače, mofu pohvaliti Mandrivu na dobrom izgledu Desktopa. O perfomansama ne znam ništa, valjda radi dobro. Mogao bi napisati nešto o dojmovima, kada budeš veće neko vrijeme radio u njoj.
Odgovori