Sada je: 06 svi 2024, 14:27.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Razočaran Ubuntuom 9.10 tražim novu žrtvu za raskopavanje i odlučih se na fedoru. Problem je što je komp dual boot s windowsima, i sad, tijekom instalacije mi je ponuđeno "Replace existing linux system" koje obećaje da će obrisat moj ubuntu i natrpat fedoru umjesto njega. Moje pitanje je - jesu li moji windowsi u tom slučaju sigurni? Googlah i u teoriji jesu, ali ima li tko praktičnog iskustva?
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
Soul_Sample je napisao/la:Razočaran Ubuntuom 9.10 tražim novu žrtvu za raskopavanje i odlučih se na fedoru. Problem je što je komp dual boot s windowsima, i sad, tijekom instalacije mi je ponuđeno "Replace existing linux system" koje obećaje da će obrisat moj ubuntu i natrpat fedoru umjesto njega. Moje pitanje je - jesu li moji windowsi u tom slučaju sigurni? Googlah i u teoriji jesu, ali ima li tko praktičnog iskustva?


Heh. To je vječno pitanje. Netko ima dobra praktična iskustva, netko loša. Na tvojem mjestu ja bih za svaki slučaj napravio backup važnih podataka u windowsima, a onda se išao igrati. Kaj je sigurno je sigurno.
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Avatar
Postovi: 1559
Postovi: 1559
Pridružen/a: 23 sij 2008, 11:51
Lokacija: ~/Croatia/Zagorje/Radoboj
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
OS: GNOME 3
DoDo je napisao/la:
Soul_Sample je napisao/la:Razočaran Ubuntuom 9.10 tražim novu žrtvu za raskopavanje i odlučih se na fedoru. Problem je što je komp dual boot s windowsima, i sad, tijekom instalacije mi je ponuđeno "Replace existing linux system" koje obećaje da će obrisat moj ubuntu i natrpat fedoru umjesto njega. Moje pitanje je - jesu li moji windowsi u tom slučaju sigurni? Googlah i u teoriji jesu, ali ima li tko praktičnog iskustva?


Heh. To je vječno pitanje. Netko ima dobra praktična iskustva, netko loša. Na tvojem mjestu ja bih za svaki slučaj napravio backup važnih podataka u windowsima, a onda se išao igrati. Kaj je sigurno je sigurno.


ma nemam neke važne podatke na win particiji, relativno je novi komp i imam samo nekoliko igara i nešto glazbe), samo mi se ne da provodit cijelo poslijepodne reinstaliranjem SVEGA. :) Ništ, idem kliknut next i čujemo se :D
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
OOMG najbrža instalacija ikada. I da, sve radi ^^
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
Soul_Sample je napisao/la:OOMG najbrža instalacija ikada. I da, sve radi ^^


jelda? najbolja! :D
jedino sto mi smeta kod fedore je kad imas triplle boot onda ce prepoznat samo windowse, a drugi linux moras sam unosit u menu.lst
za 9 dana izlazi nova Fedora 12, ja juce pokuso instalirat RC3 na asus eee pa mi nije uspjelo, kod boot-anja mi izbaci neki eror i kaze: sleeping forever rofl
trebat cu se ipak strpit jos tih par dana.
inace mislim da je najsigurnije ic radit custom layout, tako si bar siguran da ti se nece nis sj***t (osim ako nes krivo ne kliknes :D)
Software is like sex... it's better when it's free :D (Linus Torvalds quote)
:snoozer:
Avatar
Postovi: 773
Postovi: 773
Pridružen/a: 12 vel 2009, 12:12
Lokacija: Lošinj - Ljubljana...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: ovisi o danu u tjednu...
Najsigurniji i općenitiji odgovor na pitanje o sigurnosti windows particije nakon doinstalacije Linuxa jest ovo:

- Dobro nauči rad i princip rada diskova i particija. (U slučaju Fedore potrebno je potpuno razumijeti i LVM (Logical Volume Managment)

- Pri instalaciji Linuxa UVIJEK radi manualnu (ručnu) instalaciju particija. Tako možeš biti siguran da ona Windowsova (NTFS) neće biti obrisana. Tako dugo, dok NTFS particija/e postoji na dissku, možeš biti siguran da su i windows podaci još uvijek tu.

- Dobro proučiti rad i razumijeti! sa particijama u Linuxu (montiranje, odmontiranje, nazivi....)
- Dobro proučiti rad i razumijeti GRUB system.

- To što im možda nećeš odmah moći pristupiti zbog nemonitranja particije ili nepotpuno podešenog menu.lst-a u GRUB tablici ne znači da ih nema!

Ako se to savlada, onda ste gazde nad svojim podacima. Ozbiljni IT-ovac i ozbiljni hobbist :) bi to trebao moći savladati i to bi mu trebalo biti krucijalno prije nego se počne iole baviti bilo kojim OS-om.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:Najsigurniji i općenitiji odgovor na pitanje o sigurnosti windows particije nakon doinstalacije Linuxa jest ovo:

- Dobro nauči rad i princip rada diskova i particija. (U slučaju Fedore potrebno je potpuno razumijeti i LVM (Logical Volume Managment)

- Pri instalaciji Linuxa UVIJEK radi manualnu (ručnu) instalaciju particija. Tako možeš biti siguran da ona Windowsova (NTFS) neće biti obrisana. Tako dugo, dok NTFS particija/e postoji na dissku, možeš biti siguran da su i windows podaci još uvijek tu.

- Dobro proučiti rad i razumijeti! sa particijama u Linuxu (montiranje, odmontiranje, nazivi....)
- Dobro proučiti rad i razumijeti GRUB system.

- To što im možda nećeš odmah moći pristupiti zbog nemonitranja particije ili nepotpuno podešenog menu.lst-a u GRUB tablici ne znači da ih nema!

Ako se to savlada, onda ste gazde nad svojim podacima. Ozbiljni IT-ovac i ozbiljni hobbist :) bi to trebao moći savladati i to bi mu trebalo biti krucijalno prije nego se počne iole baviti bilo kojim OS-om.


Hvala na ovome, malo mi je ovaj fedorin LVM bio novost, ali nije bio težak za shvatit nakon što sam pogledao kako mi je disk particioniran u gpartedu, i onda nakon toga kako ga Fedora prikazuje. :) Na custom nisam išao jer me fedora zadnji put ubila s onim svojim /boot pravilima, i kako god da sam podesio nije se htjela instalirati. No ovo replace existing linux me iznenadilo koliko je dobro odradila :D

Mene najviše brinulo ne da ću izgubit podatke, nego mogućnost bootanja u windowse jer to je skoro pa jednako smrti što se windowsa tiče (nisam baš stručnjak u popravljanju bootabilnosti windowsa, imaju onaj neki repair ali to je sve tako kruto i nepristupačno da mi je muka)
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
imas dvije naredbe za skrpati windowse, jedna je fixmbr koji ce ti srediti mbr ako si ga potrgao, a za drugu se ne mogu sjetiti kako se zove, ali ce ti rekreirati boot.ini file po onom sto se nalazi na disku bez tvog inputa, recimo da je boot.ini ekvivalent menu.lst na linuxu.

cak bih rekao da je to na windowsima bolje rjeseno jer se ne ocekuje nikakav input od usera, dok kod kreiranja menu.lst-a ili reinstalacije gruba user mora tocno znati sto radi i sto mu je gdje.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
glaskoncILLa je napisao/la:imas dvije naredbe za skrpati windowse, jedna je fixmbr koji ce ti srediti mbr ako si ga potrgao, a za drugu se ne mogu sjetiti kako se zove, ali ce ti rekreirati boot.ini file po onom sto se nalazi na disku bez tvog inputa, recimo da je boot.ini ekvivalent menu.lst na linuxu.

cak bih rekao da je to na windowsima bolje rjeseno jer se ne ocekuje nikakav input od usera, dok kod kreiranja menu.lst-a ili reinstalacije gruba user mora tocno znati sto radi i sto mu je gdje.


Imao sam nekih iskustava s fixmbrom i ostalim win alatima, i moram reportat da su epic failali u tome što su radili. možda je bilo specifično do mog računala, al sam uz linux to na kraju ipak uspio sredit. tako da više volim kad me OS pita za input pa da združeno nešt popravimo, nego da on sam zakljuiči da se ništa ne može nakon što automatic pokušaj ne upali.
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
vidis, ja sam imao relativno dosta iskustva sa tim i mogu reportati da nikad nije bio fail.. recimo dok je lilo bio defaultni bootloader na linuxu, dual boot je bilo cak i nesto lakse sloziti iz windowsa, ne lako, ali nesto lakse..
no dobro, windowsi se i rade da bi bilo sto blizi idiot proof os-u.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.