Sada je: 16 tra 2024, 06:40.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Sokac je napisao/la:ajd poslikaj ili napiši koja je koja particija i koju bi htio iskorisitit za inst fedore.


Evo parted u fedori gornji dio http://img301.imageshack.us/my.php?imag ... 586oo5.jpg i donji dio http://img301.imageshack.us/img301/5031/30144353cl3.jpg

a ovo je gparted instaliran na ubuntu, http://img403.imageshack.us/img403/4435/gpartedor7.jpg na fat32 drzim podatke , prikazuje malo manje nego opcenito na ubuntu.

http://img254.imageshack.us/img254/8329/ubuntudw7.jpg (stavljam ovu sliku, za svaki slucaj.)
hvala,
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Mmmmda. Fedora ti ove dvije ext3 particije vidi kao jednu. Sada, da li je ona trenutno jedna?, vjerojatno jest, pa bi ti nju resizeao, na manju, a ostatak slobodnog prostora iskoristio za novu ext3 particiju ne znam.

No, ono što RedHat distre imaju jest ono što te možda i najviše muči, a to je LVM (Logical Volume Managment), odnosno zgodan FS pomoću kojeg u jednu Volume Grupu (VolGroup00 u tvom primjeru) ,ožeš staviti više fizičkih diskova. Da, pomoću njega možeš imati particiju koja se rasprostire na više diskova (kao kod RAID-a)
i to se može raditi on-line, tako da kada kupiš novi hard, samo ga pridodaš grupi i eto ti više prostora u tvojoj postojećoj ext3 particiji.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
na sda6 stavlja boot, a sda7 dijeli na dva - swap + ext3 sa mount pointom /. Mislim da je ovo dobro iskonfigurirano i da nećeš ništa izgubit, ali nisam 100% siguran
Avatar
Site Admin
Postovi: 1119
Site Admin
Postovi: 1119
Pridružen/a: 11 pro 2007, 23:33
Lokacija: San Francisco
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Archlinux
Sokac je napisao/la:na sda6 stavlja boot, a sda7 dijeli na dva - swap + ext3 sa mount pointom /. Mislim da je ovo dobro iskonfigurirano i da nećeš ništa izgubit, ali nisam 100% siguran


Ja još uvijek ne znam koje je njegovo trenutno stanje particija. Da li je ono što je prikazao u gparted-u sa ubuntua (ako jest zašto u Fedori nisu one dvije ext3 particije razdvojene??). Neka lijepo prikaže trenutno stanje particija sa ubuntua, pa smo onda sigurni, ovako dečko može izgubiti podatke!!
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
Sokac je napisao/la:na sda6 stavlja boot, a sda7 dijeli na dva - swap + ext3 sa mount pointom /. Mislim da je ovo dobro iskonfigurirano i da nećeš ništa izgubit, ali nisam 100% siguran


Ja još uvijek ne znam koje je njegovo trenutno stanje particija. Da li je ono što je prikazao u gparted-u sa ubuntua (ako jest zašto u Fedori nisu one dvije ext3 particije razdvojene??). Neka lijepo prikaže trenutno stanje particija sa ubuntua, pa smo onda sigurni, ovako dečko može izgubiti podatke!!


Ovo je trenutno stanje s ubuntu http://img254.imageshack.us/img254/8329/ubuntudw7.jpg

Iskreno neznam zasto nisu dvije particije razvojene, kada instaliram druge distre onda je ok.
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Sokac je napisao/la:na sda6 stavlja boot, a sda7 dijeli na dva - swap + ext3 sa mount pointom /. Mislim da je ovo dobro iskonfigurirano i da nećeš ništa izgubit, ali nisam 100% siguran


Probat cu tako uraditi, svi podaci su na fat32 ( za svaki slucaj) .
Avatar
Postovi: 3865
Postovi: 3865
Pridružen/a: 30 sij 2008, 14:55
Lokacija: Croatia/Zagorje
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: neodlučan
Meni je i dalje čudno, zašto Fedora pod particijom koju stavlja pod mount point root-a (/) piše da ima 43 GB-a ,a u ubuntu ta ista particija ima duplo manje.
Možda bi bilo mudrije da tu particiju koju si predvidio za Fedoru (25 GB) i ako j eprazna jednostavno makneš u ubuntu-u preko gparted-a i napraviš slobodan prostor.
Onda kreiraš novu particiju za Fedoru iz njezinog instalacijskog programa tako da slobodnom prostoru dodjeliš particiju. to mi zvuči još najsigurnije.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
.
Grof je u pravu. (opet ja) :D :D :D

Fedora bas ne voli da se instalira sa drugom distom linuxa. (nije kao suse)

Ocistiti particiju i onda install ali paznja

Ako opet trazi root gdje je i ubuntu (sda6 kod tebe), "prepisati" ce boot folder i sistemske foldere.
Ne pomaze ni backup boot foldera.

PS: Instalrajte jednu distru i dobro je ustelajte. Koristite virtual box za igranje sa drugim izdanjima.
Kada si se odlucio za "svoju" distru, onda je na frisko instaliraj. Externi HDD je zakon. ;) :lol: :lol:

.
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 21 ožu 2008, 09:35
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Upravo tako! Baš me zbog sličnih problema danas zvao csx (naš forumaš, a ne neki Linuxov modul :) )....

Treba biti oprezan.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Evo instalirao sam Fedoru 9 uz XP i Hardya.

Meni su sve particije normalno i uredno prepoznate. Instalacija prosla ok.
Prekrasno izgleda.

Medjutim, zamjerka je sto sam morao rucno dodavati Ubuntu u /boot/grub/menu.lst.
Sto znaci, da ako dodje do toga da ubuntu updata kernel, kako je recimo fedora svoj updatala
odmah nakon instalacije i to cu morati rucno. Dalje, zamjerka je sto opet ne vidim
vrijeme potrebno da se skinu updatesi s neta. Nisam vidio nigdje ext4, ali to je mozda moj propust.
I jos nesto...nisu bas tako znacajno ubrzali boot proces kako je najavljivano.
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.