Sada je: 19 tra 2024, 06:38.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

zole052 je napisao/la:
Hugo je napisao/la:Koristim Inkscape već neko vrijeme, i znam raditi u njemu neke stvari, samo mi Gimp više odgovara.. :) Koristim i Xaru, koja mi je još jednostavnija od Inkscape-a. :)

Xara kazes... zanimljivo. Koje su prednosti i mane naspram inkscapea? Usporedi ih malo.


Najveće sranje je što u Xari možeš spremati samo u jedan format, a to je .xar.. :)
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Avatar
Postovi: 2451
Postovi: 2451
Pridružen/a: 28 vel 2010, 18:13
Lokacija: Đubrovnik
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Linux
Dva pitanja...

1. Instaliro sam preko autotena 'Autologin' i sada mi se sam logira ali u slucaju da imam dva usera na koji se logira? Nigdje nisam nasao gdje to podesiti?

2. Ima jako puno programa vec instaliranih, iso je cak 1.6Gb, necu puno filozofirati sta ja mislim da je nepotrebno jer tu svatko ima svoje misljenje ali recimo nije mi jasno kako to da 'sun java' nije predinstalirana :misli Ja bi u finalnu verziju definitivno stavio javu osim ako ima nekih problem sa tima...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
U biti nisam siguran za javu ali po 'autotenu' nije instalirana, sada sam vec instaliro preko njega pa neznam kakva je bila situacija na pocetku :) U svakom slucaju ako je vec instalirana treba je maknuti iz autotena da ne zbonjuje ljude ko mene :zvizdi
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
valent je napisao/la:Slab ti izgovor, postoji GIMP i za Windowse ;)


Evo malo reklame za GIMP i opcenito OpenSource.
http://www.youtube.com/watch?v=27AGe1b0mnI

Razmisljam da par Pixievih video tutorijala stavim na Fusion samo treba odabrati najbolje.
Postovi: 426
Postovi: 426
Pridružen/a: 08 kol 2008, 11:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 14 puta
Spol: M
OS: Fedora
zole052 je napisao/la:Dva pitanja...

1. Instaliro sam preko autotena 'Autologin' i sada mi se sam logira ali u slucaju da imam dva usera na koji se logira? Nigdje nisam nasao gdje to podesiti?

2. Ima jako puno programa vec instaliranih, iso je cak 1.6Gb, necu puno filozofirati sta ja mislim da je nepotrebno jer tu svatko ima svoje misljenje ali recimo nije mi jasno kako to da 'sun java' nije predinstalirana :misli Ja bi u finalnu verziju definitivno stavio javu osim ako ima nekih problem sa tima...


autoten podesi autologin za onaj user name koji je trenutno logiran, ako se ne varam. a pogledas u /etc/gdm/custom.conf ili tako nesto pa rucno slozis ako hoces ugasiti ili preko autoten-a ugasis autologin.

java će ići, valja mi je greškom promakla.

Što se tiće softvera ideja je da Fusion live usb/dvd bude demonstracija najboljega od svega što imamo u slobodnome softveru. Tako da iz svake bitnije kategorije postiji po 1-2 programa. Dosta prostora ode zato što se koriste i GNOME i KDE datoteke, ali niti jedna platforma nema sve najbolje alate.

npr. KDE nema zamjenu za GIMP dok GNOME nema zamjenu za K3B. Jasno postoje slični programi no nisu po kvaliteti kao GIMP i K3B a Fusion bi trebao imati samo najbolje od svega.

Čak bih na Live verziji uključio i puni KDE desktop kako bi tu bio odmah u GNOME tako da se s live medija može prezentirati nekome novom korisniku oba sučelja. Čim se Meego sredi i proradi (par bugova trenutn imaju) biti će i on uključen.

Taj live spin će biti uvijek velik, do kako se prikljući više ljudi nadam se da ćemo napraviti i par spinova koji će biti manji i prilagođeniji instaliranju.

No čak i ovaj pun Fusion trenutno zauzme oko 3.5GB na disku što moraš priznati nije puno uz tu količinu softvera.

Razmišljam čak i o "Clean Fusion" Fedora respinu koji bi bio predložio kao službeni Fedora Respin no iz njega bi morali izbaciti sav softver iz RPM Fusion reposa te proprietary i patentirane dijelove (teamviewer, codece itd). No to je dugoročni plan i za to prvo svi fusion paketi trebaju biti u službenim fedora reposima.
Postovi: 426
Postovi: 426
Pridružen/a: 08 kol 2008, 11:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 14 puta
Spol: M
OS: Fedora
Kada sam komentirao da ima puno softwarea nisam mislio nista lose, sto se mene tice ja bi i tako stavio 90-95% toga sto vec ima tako da si skroz upecao sto ces instalirati. To sam samo spomenuo jer me iznenadilo kako nema jave a toliko programa ima.

Jedini program koji mi se nekako ne uklapa u tvoj opis "najbolje od onog sto imamo u slobodnom softwareu" je recimo Konqueror pogotovo sto pored njega imamo firefox i chromium.
A ima jedan program koji bi svakako dodao a to je ktorrent (prekrcat opcija i koristi manje procesor od transmissiona, ne koristi ga djabe dosta forumasa iako su na gnometu)...

Kakva je situacija sa vlasnickim driverima od nvidije kod fedore 14, jeli ima problema kod instalacije? Kolio se sjecam prije nisu bili dostupni vlasnicki driveri kod izlaska Fedore nego tek podosta kasnije. Mislim si malo radi promocije medju forumasima ovdje instalirati na hard i koristiti malo Fusion kada izadje finalna verzija ako ne prije...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Sneak peekom u glaskoncILLovu EKSKLUZIVNU!! recenziju Ubuntua koja će ubrzo biti objavljena uvjerila sam se te vam mogu potvrditi da ste reklamirani u tom tekstu :)
Kad sam već na topicu, htjela bih pohvaliti ovaj projekt a posebno tekst(ove) na stranici, jako je dobro napisano...ako želite ili smatrate da je potrebno da vam ukažem na par grešaka i popravim ih, ili ako vam treba napisati neki tekst, nešto prevesti...rado ću pomoći. :D
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
Hugo je napisao/la:Dali logo i ikona za mint menu možda moraju biti u svg formatu? Pitam, jer sam sve napravio u Gimpu, a Gimp nema mogućnost spremanja u svg.

I ako imaš kakvih ideja i poboljšanja, slobodno reci.

I evo još nešto. Iz onog paketa "generic-logos-14.0.1", sam malo izmjenio plymouth, tj. dodao sam fusion logo, pa pogledaj:

http://dl.dropbox.com/u/7179550/plymouth.tar.gz


Hugo strikes again sroker

Logo ne mora biti u svg formatu no svakako je bolje imati ga i u svg formatu jer se onda može lakše staviti na plakate, dvd medije i svugdje gdje kasnije bude trebalo.

Inkscape je mraaaak, u njemu se mogu čuda raditi. Vidio sam par primjera i mislim ih staviti na desktop Fusion-a kako bi se odmah vidio potencijal Inkscapea i što sve može. Ako nekoga zanima mogu vam poslati linkove pa sami vidite što sve može.

Isprobao sam novu plymouth temu no vidi se kao lagana pozadina, nekih 10% bijele pošto nije skroz prozirna, ako to sredis imamo plymouth temu!

Što se tiće Xara programa njega bih preporučio da izbjegavate jer se ne razvija uopće zadnje 4 godine, niti je cijeli GPL (ima dio datoteka koje su zatvoreni kod). Inkscape se vrlo aktivno razvija i stalno izlaze nove bolje verzije i potpuno je otvorenoga koda.

Uz Inkscape jedino preporuku za sK1 vektorski program koji koliko sam vidio otvara bez problema CorelDraw datoteke (što Xara ne može) te ih onda možete snimiti u neki drugi format pa obraditi u nekome drugome programu, npr. Inkscapeu.
Postovi: 426
Postovi: 426
Pridružen/a: 08 kol 2008, 11:00
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 6 puta
Primio/la zahvalu: 14 puta
Spol: M
OS: Fedora
valent je napisao/la:Inkscape je mraaaak, u njemu se mogu čuda raditi. Vidio sam par primjera i mislim ih staviti na desktop Fusion-a kako bi se odmah vidio potencijal Inkscapea i što sve može. Ako nekoga zanima mogu vam poslati linkove pa sami vidite što sve može.

Ma super je ja sam odradio nekih pedesetak tutorijala heathenexa (http://screencasters.heathenx.org/) i jos pored toga, cuda se daju napraviti, meni zabavniji za kreirati nesto od gimpa, gimp mi je bolji za obradu gotovih slika. Nego samo ti daj linkove da vidimo profesionalce kako rade u inkscapeu :)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Evo mene uhvatili ovi brushevi i Bog.
Evo open jedan City wallpaper sa textom:
Fusion. Simple.
:D
http://www42.zippyshare.com/v/67380590/file.html
기분이 무료로 사용 리눅스 :thumbs
Linux korisnik broj 518617!
Avatar
Postovi: 143
Postovi: 143
Pridružen/a: 21 srp 2010, 10:08
Lokacija: Donji Andrijevci
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Debian, Win XP

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.