Sada je: 25 tra 2024, 20:14.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

pingu je napisao/la:Rekao je nešto u stilu da treba kopati po kodu, ne znam koliko korisnika je tome vično niti ne vidim potrebu ili razlog da se na taj način nešto namješta pogotovo kod tako jednostavnih radnji kakva je namještanje svjetline ekrana.


Ne kažem da bi se to trebalo namještati "ručno" (usput, kakvo prčkanje po kodu, WTF?), ali tip je rekao da je čitavo vrijeme koje je proveo s Fedorom trpio 40% brightness. Ne znam koliko korisnika bi radije to trpilo umjesto da progugla "brightness linux".

Fedora na svojim stranicama ne odaje dojam distribucije koja je namijenjenja stručnom krugu korisnika.


A odaje li suprotni? A i tu dolazi ovo nije-za-casual-korisnike do izražaja, naime, non-casuals znaju da je Fedora playground za testiranje Red Hatovog glavnog proizvoda. Plus, nisam siguran koliko točno RH prčka po Fedori, a koliko je to rad zajednice. Vjerujem da je 4ndy informiraniji.


4ndY je napisao/la:
drade je napisao/la:Ja bih ruku u vatru dao za reiserFS (4), no buduci da je covjek ubio zenu, linux zajednica vise ne voli reiserFS i tvorevine Hansa Reisera.


Trebali su forkati i preimenovati projekt... a ne ovako, pustiti ga da propadne :?


Mislim da su kernel devovi zauzeli stav da su sve cool stvari iz četvrtog Reisera već završile u novijim filesystemima, osim "plugin architecture", ali za to tvrde da je Hans prodavao maglu. Uostalom, mislim da je jedan od suradnika nastavio rad, samo što je sada naravno još sporiji. Blesavo je to zapravo, društveno je korisniji ako ima računalo i radi na svom filesystemu ili kernelu ili čemu god već.
Avatar
jjj
Postovi: 1451
Postovi: 1451
Pridružen/a: 04 lip 2009, 00:46
Lokacija: Classyfied
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Nepu Yvahk
sumski je napisao/la:Kaj fali yum-u? :)


GUI :D rofl
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
4ndY je napisao/la:Mislim da je jedini problem prekratko vrijeme između izlaženja dvije verzije kod svih distri sa 6-mjesečnim ciklusom da bi se išta ozbiljnije ispoliralo.

Ima logike... ciklus od 8 mjeseci za openSUSE mi baš paše. ja bi čak stavio 12 mjeseci. Taman svakih 12 mjeseci trebam malo počistiti računalo... a nova verzija bi me potaknula na reinstall :)
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
Da, godinu dana bi bilo idealno.
Ne znam zasto forsiraju svakih par mjeseci? To nikom ne pase.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Da, godinu dana bi bilo idealno.
Ne znam zasto forsiraju svakih par mjeseci? To nikom ne pase.


Možda je to prirodna dinamika FLOSS projekata - ako developeri ne dobivaju feedback godinu dana, vjerojatno će entuzijazam splasnuti i projekti se zamrijeti. Mislim da nema drugog načina kad su korisnici, odnosno korištenje jedina motivacija većine FLOSS developera. Zamislite da moraju čekati godinu dana da se njihov rad uvrsti u distribucije i predstavi široj publici. Uostalom, duži periodi izlaska distribucija vjerojatno bi usporili cijeli ekosustav (jednu od velikih prednosti FLOSS-a: "objavljuj rano, objavljuj često"/"release early, release often"). :roll:
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
jjj je napisao/la:Ne kažem da bi se to trebalo namještati "ručno" (usput, kakvo prčkanje po kodu, WTF?), ali tip je rekao da je čitavo vrijeme koje je proveo s Fedorom trpio 40% brightness. Ne znam koliko korisnika bi radije to trpilo umjesto da progugla "brightness linux".


Zar za neke stvari nije ponekad potrebno recimo izmjeniti source kod u nekom programu da ti nešto proradi? Nije često ali zna ponekad biti potrebno.

Na primjer, DWM za svoju konfiguraciju zahtijeva prčkanje po kodu ali to je ekstremni primjer. :)

Recimo Transmission na Arch Linuxu mi kod Web Client opcije (Open web client) ispisuje grešku:

Kod: Označi sve
409: Conflict

Please add this header to your HTTP requests:

X-Transmission-Session-Id: neEyk19o9RDDRZtMc9myro5Zs5OYz0tylWCRsvvGCcyU9m43

RPC Application Developers:

As of Transmission 1.53 and 1.61, RPC clients need to look for this 409 response containing the phrase "invalid session-id". It occurs when the request's X-Transmission-Session-Id header was missing (such as during bootstrapping) or expired. Either way, you can parse this response's headers for the new session-id.

This requirement has been added to make CSRF attacks more difficult.


U rješenju piše da trebam maknuti liniju #define REQUIRE_SESSION_ID
u libtransmission/rpc-server.c i onda rebildati i reinstalirati Transmission.

Od programa ne očekujem takve greške, pogotovo ako na drugoj distribuciji sve radi kako treba a nije vezano uz distribuciju nego izvorni kod programa, i da pri korištenju programa, umjesto da se bavim onim što taj program treba raditi, bavim se samim programom kao developer koji ga je radio i trebao ga je (temeljito ukoliko je moguće) istestirati prije nego ga pusti u opticaj.

Isto vrijedi i za Fedoru. Umjesto da OS radi svoj posao u pozadini da niti ne znam za njega i koji OS koristim, moram se baviti bug-ovima OS-a i njegovim krpanjem ili čekanjem zakrpa.
U ozbiljnim poslovnim uvjetima za takve igrarije nema mjesta, niti kod kućne uporabe ne očekujem da se moram baviti OS-om.

jjj je napisao/la:A odaje li suprotni? A i tu dolazi ovo nije-za-casual-korisnike do izražaja, naime, non-casuals znaju da je Fedora playground za testiranje Red Hatovog glavnog proizvoda. Plus, nisam siguran koliko točno RH prčka po Fedori, a koliko je to rad zajednice. Vjerujem da je 4ndy informiraniji.


Non-casuals ili bolje reći korisnici koji nisu upoznati s Linuxom tražeći neki savjet za biranje distre će se ćesto susresti s Fedorom kao Red Hat-ovim flagshipom za desktop korisnike ili će na nju naići sami u potrazi za distribucijom ili čuvši od nekoga tko se bavi Linuxom i pozitivnim pričama o Fedori.

Upravo su to naglasili u pregledu Fedore 15. Na stranicama se prikazuje entertainment i kako je korištenje Fedore užitak i zabava a kada se proba koristiti, nastupaju problemi.
Linux Mint zajednica koja ima puno manje sredstava i ljudi ažurnije uređuje svoju stranicu i bolje komunicira sa svojim korisnicima opisujući promjene koje su nastupile u novim verzijama.
Inače Fedora forum je vrlo dobar i pristupačan početnicima.
Avatar
Postovi: 1481
Postovi: 1481
Pridružen/a: 07 kol 2009, 10:38
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
paljba po Fedori ide dalje

http://www.dedoimedo.com/computers/fedora-15.html
Avatar
Postovi: 445
Postovi: 445
Pridružen/a: 18 svi 2010, 22:06
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 10 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 14.04
jjj je napisao/la:Krepah od dosade nasred rivjua, pa ne mogu reći jesu li nekad kasnije rekli nešto što bi bila ozbiljna kritika, no sve dotad je bilo njah. Trebao sam prestati gledati kad je lik rekao da ne zna namjestiti brightness.

mene uveselilo ono sranje po "Your hard disk may be failing" jer, ako se sjećaš, i ja imah to iskustvo s fedorom. MY DISK IS FINE FUCK YOU FEDORA
I won't pull out, I just came
I want all of the blame
Avatar
Postovi: 1388
Postovi: 1388
Pridružen/a: 01 lip 2008, 12:48
Lokacija: Belišće / Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.10
to je bio bug u aplikaciji, meni je vise od godinu javljao da imam zescih problema, hd je jos uvijek ziv i nova verzija kaze da imam par bad sektora ali da je generalno ok, sto znam i sam..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Da, to je stvar Upstreama, a ne samo distribucije kao što sam već naveo gore :roll: Iako bi teoretski distribucija mogla bolje testirati sve aplikacije i ne uključivati nove verzije ako imaju žeščih bugova, no onda to više nije bleeding edge distra, nego Debian stable :mrgreen:
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.