Sada je: 15 svi 2024, 00:24.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Stari podaci
13 pro 2011, 23:07
Instalirao sam na jednu particiju fedoru 16 za testiranje, ali testiranje je otišlo tako daleko da mi ostaje kao glavna instalacija. Na drugoj particji imam instalaciju fedora 15. Htio sam stare podatke prebaciti na f16, ali mi javi da nemam ovlasti, Kako da pristupim starim podacima na f15 i skopiram na f16?
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 12 stu 2009, 23:03
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Kao root ili podigni liveCD i prebaci. Mislim da ti je ovo drugo pametnije jer ces kasnije za rad s tim podacima morati pristupati kao root. Jedino neznam da li postoji komanda za masovno mijenjanje vlasnika.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
postoji chown -R čini mi se...pogledaj man stranice, i rekurzivno promijeni vlasnika tom folderu ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Postoji li neki način da mountam staru particiju sa njezinim root userom i passom tako da mogu pristupati njoj stalno?
Nisam mislio odmah prebaciti sve podatke.
Postovi: 91
Postovi: 91
Pridružen/a: 12 stu 2009, 23:03
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_chown
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
komir je napisao/la:Postoji li neki način da mountam staru particiju sa njezinim root userom i passom tako da mogu pristupati njoj stalno?
Nisam mislio odmah prebaciti sve podatke.


Ili promjeni vlasnika tih datoteka u svoje novo na F16, ili kreiraj novog usera na F16 koji se poklapa s UID na F15 (dakle broj ne ime, ime nije bitno sistemu). Na taj način ćeš moći normalno pristupati podacima svojim korisničkim imenom, a sistemski fajlovi će i dalje biti zaštićeni root ovlastima. Particiju podešis da se mounta pri svakom podizanju u /etc/fstab datoteci na lokaciju po tvom izboru.

Stisni Alt+F2 i zalijepi:
#system-config-users

Drugo, ako mountaš i koristiš particiju kao root user iz F16 imat ćeš sve ovlasti nad datotekama. U terminalu
#su
#mount parametri


P.S
chown naredbi možeš pridodati numeričku reprezentaciju usera (UID) npr:
chown 500 file.txt

Ako si napravio frišku instalaciju F16 vrlo vjerovatno ti je UID trenutno 1000 naprema 500 kako je na F15: http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fed ... #id3021598

P.P.S
# ls -ln
u terminalu izlista numeričku reprezentaciju vlasnika datoteka
▓▒░░▒▓╚╩══╦╧═══╨─
Postovi: 287
Postovi: 287
Pridružen/a: 13 lip 2009, 03:34
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.