Sada je: 19 tra 2024, 20:53.
Diskusije usko vezane uz Fedora i srodne distribucije (RHEL, CentOS...)

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima, za početak mislim da bi bilo korisno reći da sam pocetnik sa linuxom, tako da "go easy on me". :)
Ovako znaci instalirao sam Fedoru 17 (gnome verzija) na racunalo i koristio sam je kao dual boot sa Windowsom. Taman kad sam sve prilagodio, instalirao sam OpenOffice, drugi put kad sam upalio laptop fedora se krene 'bootat' i stane te izbaci poruku "Cannot open font file True" i nema dalje, restartartam laptop i ponovo se desi isto.
'Guglao' sam taj problem, ali nisam naišao na nekoga tko ne može uopće pokrenuti fedoru, uglavnom se svima ta poruka javlja u radu.
Ima li tko viziju kako bi se mogao rijesiti taj problem? Unaprijed hvala.
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 14 stu 2012, 23:10
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 17, Windows 7
meni je isto prilikom boota pisalo "Cannot open True Type font" ili nešto u tom stilu, ali najnormalnije bi se bootalo nakon te poruke...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Google veli:
http://forums.fedoraforum.org/showpost. ... ostcount=2

Možda i tebi pomogne :)
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Avatar
Moderator
Postovi: 1779
Moderator
Postovi: 1779
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 11:20
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
OS: openSUSE Factory KDE
http://www.unix-ninja.com/kb/Cannot_ope ... file_True/ - Ovdje je naveden razlog problema i workaround. Što se tiče podizanja, probaj ga ostaviti da odradi taj dio, poruka s greškom bi trebala nestati i boot se dalje nastavi normalno, kao što je napisao Shicy.
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Avatar
Postovi: 308
Postovi: 308
Pridružen/a: 12 lip 2011, 21:52
Lokacija: Slavonski Brod
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
OS: Debian Xfce
@Matha, kao što je ekipa napisala, taj problem s krivim fontom u GRUB-u nema nikakvog utjecaja na boot. To je poruka koja se samo na kratko prikaže, a ako ti smeta može se popraviti kao što piše na gore navedenim linkovima.

Vjerujem da je kod tebe pravi problem u najnovijem kernelu jer se vjerojatno updejtao sustav u međuvremenu i time dobio novi kernel kojeg bootaš, a novi kernel ti stvara probleme (vjerojatno zbog grafičke kartice), stoga je rješenje da probaš bootat stariji kernel (kroz GRUB). I onda instalirat ponovno grafičke drivere. Good luck ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Hvala svima na odgovorima, zbog obaveza sam bio malo odsutan ispricavam se sto nisam prije potao odgovor.
Na žalost kod mene poruka ne prođe, cijeli boot stane i ne mice se (30 minuta sam pustio da stoji).
Mislim da je @4ndY u pravu, prije no sto se desilo to po preporuci poznanika instalirao sam drivere za graficku karticu (nije se gasila, a baterija trajala <1h).
Bio bih zahvalan ako bi mogli napisati kako bootat stariji kernel. Unaprijed hvala.
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 14 stu 2012, 23:10
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 17, Windows 7
Matha je napisao/la:Bio bih zahvalan ako bi mogli napisati kako bootat stariji kernel. Unaprijed hvala.


Stišći ESC pri bootu da uđeš u GRUB - kad dođeš do GRUB-a odaberi stariji kernel stelicama na tipkovnici :-)

Ako su svi kerneli zahvaćeni, odnosno grafički driveri su ti zeznutli bilo kakvu mogućnost ulaska u grafičko sučelje, onda se moraš prebaciti u CLI i to tako da narediš kernelu preko GRUB-a da te direktno baci u komandno sučelje te iz njega napraviš ove korake ako se radi o nvidiji ( http://rpmfusion.org/Howto/nVidia > Disable or uninstall the nvidia driver ).
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
Uh, nakon oko dva sata neuspjevanja, Fedora je napokon 'up and running'. Ne znam zasto se ne "update-a" dokumentacija, prema njihovim uputama nikako nisam mogao uci u single user mode. Ali evo rješenja (mozda nekom zatreba):
Na pocetku napominjem da je u mom slučaju grešla bila driveri grafičke kartice (Nvidia)
- Usao u grub izbornik, pritiskom na tipku ''e'' prikazu se postavke boota
- Pronaci liniju u kojoj pise rhgb quiet i poslije quiet upisati 1
- CTRL-x za boot
- kada prođe pokretanje upisati slijedecu liniju:
yum remove xorg-x11-drv-nvidia
- reboot

Hvala svima na pomoci.
Postovi: 19
Postovi: 19
Pridružen/a: 14 stu 2012, 23:10
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Fedora 17, Windows 7

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.