Sada je: 28 ožu 2024, 09:02.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Nekako mi fali ova tema na forumu, a široka je ko nebo.
Zato, pišite ovdje na tu temu o:

Hardver:
  • Gotovi boxovi
  • Komponente
  • Kučišta
  • gadgeti - daljinski, LCD ekrani...
  • Podrška za hardver
Softver:
  • Koji softver za što
  • Podešavanja
  • Problemi
Dakle, pišite o vašim iskustvima, preporukama, postavljajte pitanja...
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Softver - MythTV na bilo kojoj distri (ja vrtim na Fedori) - definitivno ima najviše mogućnosti ;)
Osnovni hardver - bilo koji - samo da je što tiši (ja vrtim svoj HTPC na P4 iz 2005.-te i 1GB rama) 8-)
Peripetije: bežična tipkovnica s joystickom koji glumi miša, univerzalni daljinac, TV kartica u obliku USB sticka, TV je Phillipsova plasma...
Kućište i IR prijemnik su home-made 8-)

Kako sve to radi napišem u nekom idućem postu :zvizdi
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:S
Kućište i IR prijemnik su home-made 8-)

Kako sve to radi napišem u nekom idućem postu :zvizdi


Možeš malo i poslikati. Vjerujem da bi bilo od koristi ljudima ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
ajde poslikaj malo i ako moze tko baciti neku konfiguraciju do 2000knica za htpc, bez optike jer je blueray jos malo preskup kava
carpe diem
Avatar
Postovi: 334
Postovi: 334
Pridružen/a: 30 tra 2008, 13:14
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: mint 13 x64, win 7 64
4ndY je napisao/la:Kako sve to radi napišem u nekom idućem postu :zvizdi

Evo par pitanja pa ako bi mogao odgovore na njih ubacit u review kad uloviš vremena.
Probao sam više recivera različitih proizvođača za digitalnu tv i svi se znaju zblesirat pa ih treba palit, gasit ili prilikom snimanja se pojave neki artefakti na slici.
Imaš li takvih ili sličnih problema sa svojim usb-om ?
Pretpostavljam da se dekodiranje signala vrši na PC-u a ne hardverski na kartici, koliko ti to ždere procesor ili ram ?
Dali se može na kompjuteru raditi (flash, OO, Gimp) dok on snima ili paralelno gledat tv ?
Avatar
Postovi: 1594
Postovi: 1594
Pridružen/a: 09 srp 2008, 09:49
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 20 puta
Spol: M
OS: Debian
Ajd prvo par slika, ali stvar još nije potpuno gotova - fali još samo prednja maska od crnog pleksiglasa koji mi već stoji preko godinu dana i čeka da ga dam na rezanje laserom. Tom maskom prekrit ću ove prednje ventilatore i učvrstit gumbe za uključivanje/restart i sl. pa neće biti baš ovako ružno u stilu Mad Maxa, nego će izgledati kao neka linijska komponenta.

Sve skupa:
slika
Spomenuti daljinski i tipkovnica:
slika
Nedovršeno kućište izbliza (u ovoj središnjoj rupi vire gumbi za uključivanje/restart i IR senzor te ledice):
slika
I kako izgleda poluprevedeni MythTV:
slika
Ili s printscreenom:
slika

Eto, toliko do slika za sad. Ako nekog zanima, slikam i kućište iznutra - tu sam tek izvodio egzibicije stucise
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
coccolino je napisao/la:ako moze tko baciti neku konfiguraciju do 2000knica za htpc, bez optike jer je blueray jos malo preskup kava


Što se tiče konfiguracija, za HTPC bite su ove stvari:
* da je računalo vrlo tiho, što implicira hladnije komponente (a ne neke nabrijane grafičke i procesori) - pasivni hladnjaci su poželjni ili ventilatori što većeg promjera;
* sam hardver može biti prosječan ili čak ispod prosjeka što se tiče grafičke kartice, ali ako se planira reproducirati/snimati HD rezolucije onda definitivno što jači proc i neka grafička koja može preuzeti na sebe dio posla;
* što više diskovnog prostora to bolje, očito (u mom slučaju, tu se radi oko 600GB u 2 diska);
* TV kartica dobro podržana pod Linuxom, a ako još ima hardverski enkoder super!;
* i još jedna stvar koja se ne bi smjela baš zanemariti - potrošnja (što opet implicira slabije komponente) - HTPC radi non-stop, što se može odraziti na račun za struju (po mojoj procjeni nekih 10-20kn mjesečno).

Zadnje što sam ja gledao da je dobra jeftinija solucija neka matična za AMD-ove procesore koja ima integriranu radeonku (to inkorporira dobru podršku na Linuxu, manju potrošnju i manje zagrijavanje te više mjesta u kućištu), nekih 1.5-2GB RAM-a, 2Ghz procesor, kvalitenije i tiše napajanje + ostale sporedne komponente - to je oko 2000 kn. E sad, bolja kućišta za HTPC su obično papreno skupa (oko 500-1000+ kn) tako da bi to bio najveći izdatak uz univerzalni daljinski (400 kn) i bolju bežičnu tipkovnicu (200 kn). :roll:

Na daljinskom i tipkovnici se ne bi trebalo štedjeti jer se s time najčešće barata i drži stalno u rukama - pa je kvaliteta tu malo bitnija.

Zašto sam ja išao raditi vlastito kučište?
1) nisam našao ni jedno na tržištu koje bi ugurao po dimenzijama u policu ispod TV-a (vidi sliku);
2) kvalitetna i lijepa kućišta za HTPC su, kao što sam već rekao, jako skupa, a ako imaju LCD on obično nije kompatibilan s Linuxom;
3) hlađenje je najveći problem svih tih malih kućišta, a pri izradi vlastitog sam uspio staviti dva 12cm ventilatora s prednje strane i jedan 9cm sa stražnje strane (odličan zračni tunel) - što nisam vidio ni na jednom kućištu za HTPC 8-)
4) obično nedostaju čitači memorijskih kartica na gotovim kućištima (što mi je bitno), a kako imaju samo jedan 5.25" utor namijenjen za DVD/Blu-ray ugradnja zasebnog otpada...
kava
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
madone je napisao/la:Evo par pitanja pa ako bi mogao odgovore na njih ubacit u review kad uloviš vremena.
Probao sam više recivera različitih proizvođača za digitalnu tv i svi se znaju zblesirat pa ih treba palit, gasit ili prilikom snimanja se pojave neki artefakti na slici.
Imaš li takvih ili sličnih problema sa svojim usb-om ?

Nemam, spomenuti USB reciever radi super, pogotovo sam oduševljen što mogu snimati više kanala istodobno u istom broadcastu (HTV1,2/RTL/Nova) pa su onda moguće sve finese što MythTV nudi (gledanje jednog programa, snimanje drugog istovremeno, slika u slici, izbacivanje reklama na drugim programima, time shiffting i sl.) i sve s jednim ugrađenim tunerom. :zvizdi

madone je napisao/la:Pretpostavljam da se dekodiranje signala vrši na PC-u a ne hardverski na kartici, koliko ti to ždere procesor ili ram ?
Dali se može na kompjuteru raditi (flash, OO, Gimp) dok on snima ili paralelno gledat tv ?

Da ti budem iskren, ovaj procesor (P4@2.4Ghz) što sad imam je preslab za kodiranje, pa stvari uglavnom snimam u nekom raw formatu (i onda tek stavim preko noći MythTV da neke stvari koje mislim trajnije pohranit kodira u neki lossy format). Kad treba gledati neki HD sadržaj zna mi se dogoditi trzanje slike - za što opet krivim procesor - ipak je komp prestar :roll:

Kod snimanja u raw formatu nema vidljivih degradacija performansi pa se komotno može raditi ovo što si napisao (jasno, bez flash clipova visoke rezolucije).

U kojih godinu-dvije planiram promijeniti hardver unutra na nešto moćnije što se može nositi s HD-om i kodiranjem videa. :?
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE
4ndY je napisao/la:Softver - MythTV na bilo kojoj distri (ja vrtim na Fedori) - definitivno ima najviše mogućnosti ;)


Imaš li iskustva s nekim drugim softverom? Poput XBMC-a, ili Boxee-a..
One definition of the word mean is "small." Mean people live small, think small, and feel small—the smaller, the meaner.
Avatar
Postovi: 2451
Postovi: 2451
Pridružen/a: 28 vel 2010, 18:13
Lokacija: Đubrovnik
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Linux
Hugo je napisao/la:Imaš li iskustva s nekim drugim softverom? Poput XBMC-a, ili Boxee-a..


Kako ni jedan ni drugi direktno ne podržavaju TV odmah su mi u startu ispali iz razmatranja. Koliko sam imao prilike vidjeti XBMC (a Boxee je fork istog) su uglavnom namijenjeni za kolekcionare multimedije, a ja se ne osjećam tako - kad pogledam film, ako nije baš jako dobar, momentalno ga obrišem; pregledavanje kolekcije filmova i glazbe na 5000 načina također me ne pali. Više me interesira automatiziranje kuće i spajanje svih el. uređaja u isti sustav, a tu je MythTV kralj - užasno je konfigurabilan te proširiv... zapravo svemoćan :D Što god ti padne na pamet, uz par linija koda može se izvesti: npr. koristim MythWeb (kontroliranje MythTV-a putem weba, što je odlično kad hoćeš iz tramvaja preko Interneta narediti snimanje neke emisije). ;)
A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'
Avatar
Moderator
Postovi: 4060
Moderator
Postovi: 4060
Pridružen/a: 15 svi 2008, 18:05
Lokacija: Hamburg, DE
Podijelio/la zahvalu: 111 puta
Primio/la zahvalu: 183 puta
Spol: M
OS: Fedora/KDE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.