Sada je: 13 srp 2020, 08:11.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

pokušao sam ovo što si naveo...ali uopce nemogu desnim klikom otvoriti properties...desni klik mi automatski otvara folder u vlc-u.....i to svaki folder iz /home-a..
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
A jel ti radi inače desni klik?

EDIT: Ovako bi to trebalo izgledati:
http://linuxtuts.blogspot.com/2008/02/how-to-change-file-type-associations-in.html
Ovo je još bolje:
http://www.watchingthenet.com/ubuntu-guide-for-windows-users-how-to-change-file-typs.html

A ako ne ide kroz GUI, evo kako urediti config file:
The system-wide file associations are stored in /usr/share/applications/defaults.list

The file associations created by each user are stored in ~/.local/share/applications/mimeapps.list

Each association is stored in a .desktop file. For instance, if I create an association for .info files, mimeapps.list will add a line like:

application/x-extension-info=userapp-gnome-terminal-DR3APV.desktop;

(It reads "userapp-gnome-terminal…" because I used a command line that begins with "gnome-terminal"; see below)

The "Custom command" you enter during association creation has an " %f" argument added automatically to it, representing the file being opened. Things get tricky if you want the "%f" elsewhere than at the end. For instance, if I enter the following custom command for .info files:

gnome-terminal –command="info %f"

The .desktop will store this line:

Exec=gnome-terminal –command="info %f" %f

The additional %f is ignored by gnome-terminal, but this may not be the case for other applications you may use in the custom command line. Your best bet may very well be to edit the .desktop Exec line after creating the association.

You can use the occasion to change the name that appears in the contextual menu. In our example, the menu will read "Open with gnome-terminal". To change this, edit the Name line in the .desktop file. Thus:

Name=info

Will make the menu read "Open with info". This Name is also the one used in the list of applications shown by the "Open with…" dialog.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
nista Suko, nisam uspio, uopce nije moguce folder iz places-a otvoriti desnim klikom da dobijem opcije, nego automatski otvara u vlc-u. jedini folder koji mogu otvoriti normalno je mreže, onda imam sastrane izbornik sa ostalim folderima, pa ih tu mogu normalno otvoriti. mislim da se ova opcija sa otvaranjem desnim klikom i mjenjanje open with...odnosi samo na aplikacije....
ma to mi je neko od mojih tu doma shebo, vjerojatno sa jednim klikom, ili sa nekim dragom ili sl....al mi nije jasno da se te postavke nebi povratile nakon micanja i ponovnog instaliranja vlc-a, pa cak i nakon upgrade-a ubuntua na 11.04, s time da je kod upgradea vlc bio uklonjen....
ovo sa uredjenem config filea nisam bas siguran u to jer bas se i ne kuzim u to .....
probat cu jos malo prckati....ak dodjem do rjesenja...objaviti cu ga....a vjerujem da je totalna banalnost....ili mozda ne...
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Pastuj nam ovde izlaz komande
Kod: Označi sve
cat /etc/gnome/defaults.list
Resistance is futile, you will be asimilated!
Il' si Lindža, il' si mindža! :shock: apt-get moo
Registrovani Linux korisnik #465156 / Ubuntu korisnik #20700
Podijelio/la zahvalu: 0 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.