Sada je: 29 ožu 2024, 05:32.
Audio, video, codeci...

Moderator/ica: Moderatori/ce

dajac je napisao/la:objasni mi zbog čega više nemogu instalirati a imo sam ga normalno instaliranog


Vrlo vjerojatno zbog ovoga:

Problem Samo je 2% slobodnog mjesta na disku C:.


Moguće je da nemaš dovoljno prostora na C: disku. Vjerojatno ti je ono skidanje .iso slike od Ubuntua 12.04 popapalo i to malo mjesta što ti je ostalo i wubi više ne želi (ne može) instalirat iponovo windowse.

Inače ne preporučam nikome živome (ni prijatelju ni neprijatelju) instalaciju Linuxa preko wubi instalera. To je najveće zlo koje su mogli izmisliti.

Jedina prava metoda instalacije Linuxa jee preko dualboota, tako da Linux dobije svoje particije na disku, a ne da koristi windowsov datotečni sustav (preko wubi instalera).

No, ako kamera radi u novom Ubuntuu, a ne u starom 10.04, onda tu nemamo više što reći. Hoćeš li kameru pod Linuxom moraš napustiti stari Ubuntu 10.04 i prijeći na novi. Sada, da li ćeš instalirati već 11.10 ili ćeš pričekati kusur i mjesec dana pa staviti novi 12.04 LTS (preporuka), na te bi je. :)

Ako zaključiš kako su ti nove verziej Ubuntua prespore, možeš pokušati i s nekom "lakšom" varijantom kao npr. Xubuntu
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
razumijem ja tebe grofe ali i tak mi je bio disk pun ali sam to mogo instalirati jer ne stavljam ja linux na (c )već na( d )particiju,pa kako sam onda mogo normalno prije sve odrađivati super,nije toliko wubi loš jer lijepo je imati dva os-a
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 06 ožu 2012, 14:32
Lokacija: petrinja
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 10.04 LTS
sa wubiem nemaš dva os-a već imaš windows i ubuntu aplikaciju za windows. dual boot nije teško napraviti, 3 klika kod instalacije pa imaš dva os-a
Lutherus
Lutherus
da,moja greška u koracima
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 06 ožu 2012, 14:32
Lokacija: petrinja
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 10.04 LTS
dajac je napisao/la:razumijem ja tebe grofe ali i tak mi je bio disk pun ali sam to mogo instalirati jer ne stavljam ja linux na (c )već na( d )particiju,pa kako sam onda mogo normalno prije sve odrađivati super,nije toliko wubi loš jer lijepo je imati dva os-a


Eh, sad će tebi Grof objasniti zašto wubi i dual-boot nisu jedna te ista stvar, iako oba dozvoljavaju imati dva (u dual-boot modu i više!) OS-a.... :)
Kao prvo, wubi je mušićav, te zna stvarati probleme pri instalaciji (mislim da je to i kod tebe slučaj, ali kako ne znam koju ti je grešku wubi izbacio prilikom odbijanja instalacije, mogu samo nagađati)

Ono što je u instalaciji Ubuntua preko wubija loše jest slijedeće:
Svi diskovi, kako bi se mogli upotrebljavati od nekog OS-a (Windows, Linux, iOS....) moraju biti particionirani i formatirani na određeni datotečni sustav.
Particioniranjem određujemo granice na pločama tvrdog diska po kojem će se rasprostrti određeni datotečni sustav. Jedan tvrdi disk može tako imati podosta particija raznih veličina i time omogućiti postavljanje na njega više različitih datotečnih sustava. Svaki OS ima neke svoje datotečne sustave koje koristi, tako Windowsi koriste NTFS, a Linux cijelu paletu, od kojih je za tebe bitan Ext4. Formiranje određenog datotečnog sustava na nekoj particiji zove se formatiranje, ali to je sada manje važno.

E sada, kada instaliraš Ubuntu preko wubi-ja on napravi svoj Ext4 datotečni sustav "preko" ili bolje "na vrhu" windowsovog NTFS datotečnog sustava, te time pokupi sve ono loše od NTFS-a (fragmentaciju, mogućnost grešaka i sl.), te tvoj Ubuntu u slučaju primjerice nestanka struje jako ovisi o koherentnosti dva datotečna sustava (NTFS-a i Ext4), umjesto samo jednog, te se time dodatno unosi veća šansa da ti sve na kraju rikne.
S druge strane ovakva "emulacija" diska s Ext4 datotečnim sustavom na NTFS sustavu dodatno opterećuje procesor i povećava potrebu za pisanjem na diskove što sve skupa rezultira i smanjenom brzinom rada Linux računala.
Također, ovdje ovisiš o Windowsovom "boot upravitelju" koji te pita o odabiru OS-a, tek nakon što već počne podizanje Windowsa! Neka se nešto i ovdje zabrljavi ti opet ne možeš na svoj Ubuntu.
Dakle, kao sukus svega, Ubuntu na ovaj način podosta ovisi o Windowsovoj mušićavosti, odnosno o samoj instalaciji Windowsa uopće, te se gubi podosta značajki i vrlina Linuxa samog po sebi.

Kako bi se sve ovo izbjeglo Ubuntu treba instalirati u pravi dual-boot, tako da računalo PRIJE podizanja WIndowsovog boot upravitelja pita korisnika koji OS želi koristiti pri pokretanju računala. To se postiže instalacijom nečega što se naziva GRUB prilikom same intstalacije Ubuntua preko pravog LiveCD-a, a NE preko Wubi instalera.
Ovakva instalacija Ubuntua će smanjiti postojeću Windows particiju na određenu veličinu i napraviti mjesta na tvrdom disku za NOVU particiju na koju će se smjestiti Linuxov Ext4 datotečni sustav. Tako ćeš imati pravu instalaciju i uživati sve blagodati zaista dobrog i po meni osobno poprilično boljeg datotečnog sustava - Ext4.

Kako ti Wubi, očito više ne radi, možda je ovo dobar trenutak da instaliraš Ubuntu "kako treba" preko LiveCD-a, te bi ti pri tome preporučio 11.10 umjesto još nestabilnog 12.04 ubuntua.

Kako teče instalacija Ubuntua preko LiveCD-a najbolje možeš vidjeti s ovih stranica (toplo preporučam pročitati i proučiti prije same instalacije)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Bravo Grofe! :thumbs
Samo ako smijem dodati moje iskustvo: Dual-Boot da, ali Linux Mint i Xubuntu 11.10. preporučam svakom početniku.
Kao što je rekao dajac, lijepo je imati dva sustava.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
sve ok ali sad sve polako moram vratiti sve natragh,sad me ebe ovaj radio tray i nikako antenu da si ubacim
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 06 ožu 2012, 14:32
Lokacija: petrinja
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 10.04 LTS
dajac je napisao/la:sve ok ali sad sve polako moram vratiti sve natragh,sad me ebe ovaj radio tray i nikako antenu da si ubacim

http://173.192.137.34:8044 Antena radio..
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc
ok,hvala
Postovi: 65
Postovi: 65
Pridružen/a: 06 ožu 2012, 14:32
Lokacija: petrinja
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: linux ubuntu 10.04 LTS
dajac je napisao/la:sve ok ali sad sve polako moram vratiti sve natragh,sad me ebe ovaj radio tray i nikako antenu da si ubacim

A zašto ne ovako uživo slušat?
Antena Zg 0.png
Antena Zg 0.png (126.85 KiB) Pogledano 899 put/a.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.