Sada je: 02 srp 2020, 21:16.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Probao sam SolydK u živom modu i moram priznati sa me osvojiio. Em što nisam fan KDE-a, uvijek sam ga smatrao bloatanim, em što je cijeli koncept distre tipa "one-man-show", ali ću ga instalirati kao primarni pa tko ga šiša!

Radi tako glatko i stabilno da sam oduševljen. Jedino me čeka dubinsko upoznavanje s KDE-om, ali je definitvno vrijedno toga. Iza ove distre stoji ogroman potencijal i mislim da je daleko naj jakija i naj ispoliranija deb-based, a možda i općenito, desktop distra i još k tome je rolling/semi-rolling.

Ok, znači jedan dan backupa i zatim instalacija. Javim dojmove ;)
Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Spol: M
cool, obavezno javi dojmove ;)
uvijek sam skeptičan prema distrama koje održava jako mali broj ljudi, ali svakoj želim sve najbolje, tako i SolydK/Xu :)
Podijelio/la zahvalu: 197 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Instaliran SolydK! :-D

Nisam imao apsolutno nikakvih problema s instalacijom (postavke particija se rade iz gparteda, kao na LMDE-u). Prilikom podizanja javlja se lijep i jednostavan markirani splash. Prvo što sam napravio bio je upgrade, što je iznosilo otprilike 1,2 gB prometa i kompletno je zamjenjen instaliran sustav. Po difoltu dolazi s 3.2.x kernelom, a nakon upgrejda je situacija ovakva:
    Distributor ID: SolydXK
    Description: SolydK
    Release: 1
    Codename: solydxk
    3.9-1-686-pae #1 SMP Debian 3.9.6-1 i686 GNU/Linux
E sada, iako se uspoređuje s LMDE-om, razlike su ogromne. Kao prvo, situacija s UP-ima (na LMDE-u se pojavi tu i tamo i trenutno je najsvježiji UP6. SolydXK je u par mjeseci postojanja već imao (mislim) 4 Update Packa. Puno su regularniji i nakon svakog ili svakog drugog dolazi apdejtan .iso na stranicu. Znači, jedan apdejt mjesečno, svakog 6. u mjesecu, s time da Firefox i Thinderbird ne ovise o UP-ovima i nova verzija izlazi odmah nakon što se objavi kod. Puno bolja situacija nego s LMDE-om. Na čistoj instalaciji, KDE "guta" cca 350 mB (cca 600 za x64 sustav) što nije ništa strašno ako se usporedi s, recimo, OpenSusetom.

Nakon instalacije side-stuff programčića (i.e. Bleachbit, sve ostalo je već instalirano), stavljen je i MS Office 2010 i GTA SA na njega bez ikakvih problema. PlayOnLinux automatski povlači Wine ver. 1.5.4 prilikom prve instalacije (kao i mono za dotNet aplikacije).

Sustav je stabilan i izdržao je apsolutno sve bez zastajkivanja i ikakvih grešaka, uključujući apgrejd, podešavanja startup aplikacija i servisa, kao i moj okršaj s KDEWallet-om ('sam mu se naspominjao majke :-D ). Vrijeme odziva aplikacija je izvrsno, kao i sveukupan rad na sustavu. Sve je glatko i usklađeno. DDM radi kao sat, za razliku od LMDE-a.

Realno gledano, SolydXK je ne ovisi o LMDE-u već je downstream direkt od Debiana, što je ogromna prednost i zahvaljujući tome, sustav je strašno stabilan i nov. Još k tome, tim iza sustava potječe iz LM zajednice što je rezultiralo usvajanjem većine prijedloga i ideja s LM Community stranice u sam sustav, a i sama SolyXK zajednica je strašno brza okretna, čak možda i brža od Mintove.

Definitivno bi preporučio svima. Čista petica! ;)

EDIT: Evo i quidsupov review gdje je dobio nevjerojatnih 95%

Emotion 98.3 je napisao/la:Some people call the radio station and say "Fernando, are you bilingual?" I said I try anything once.
Jos malo prosiri, dodaj uvod i zakljucak dojmova, te sarene slikice i imas clanak za naslovnicu ;)

Sent from my Vip Racer III using Tapatalk 4 Beta
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
BTW, KDE 4.10 možeš instalirati preko SIductionovog repoa. Probah prije mjesec-dva i radi dobro:
http://forums.solydxk.com/viewtopic.php?f=44&t=903
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
poslije svega dobio sam volju da instaliram SolydK kao glavni OS...
ako izdržim 4mj. onda sam na konju....što bi se reklo da je distra dobra...
sad sam na Kubuntu i upravo mi dosadno jer nema se što radit....
instaliraj i vozi.....
Podijelio/la zahvalu: 43 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
I ja sam isprobao sam SolydK live i moram priznati da odlično radi. :thmb-up
Suse mi radi besprijekorno, ali treba imati i neku rezervu na umu. A volim povremeno isprobati nešto new.
Distrowatch ne spominje SolydK i SolydX :?
A spominje mnoštvo frankenštajnskih tvorevina :ljut2
Ionako mi nisu baš neka referenca...
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
dinosb je napisao/la:Instaliran SolydK! :-D

E sada, iako se uspoređuje s LMDE-om, razlike su ogromne. Kao prvo, situacija s UP-ima (na LMDE-u se pojavi tu i tamo i trenutno je najsvježiji UP6. SolydXK je u par mjeseci postojanja već imao (mislim) 4 Update Packa. Puno su regularniji i nakon svakog ili svakog drugog dolazi apdejtan .iso na stranicu. Znači, jedan apdejt mjesečno, svakog 6. u mjesecu, s time da Firefox i Thinderbird ne ovise o UP-ovima i nova verzija izlazi odmah nakon što se objavi kod. Puno bolja situacija nego s LMDE-om.

Nakon instalacije side-stuff programčića (i.e. Bleachbit, sve ostalo je već instalirano), stavljen je i MS Office 2010 i GTA SA na njega bez ikakvih problema.

Istina je da mnogo korisnika nije oduševljeno sporim tempom nadogradnji koje ima LMDE. Međutim, ta sporost ima i poneku dobru stranu: sustav je zato vrlo stabilan, dok je SolydXK ipak dosta nova inačica i tek će se vidjeti kako će se pokazati u svim okolnostima.
Osim toga, zanima me zar ti doista treba MS Office 2010? Što nedostaje LibreOfficeu? Prosječan korisnik ima sve što mu treba, a fontovi se lako namjeste.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 100 puta
rudar je napisao/la:dok je SolydXK ipak dosta nova inačica i tek će se vidjeti kako će se pokazati u svim okolnostima.

Meni radi savršeno :)

rudar je napisao/la:Osim toga, zanima me zar ti doista treba MS Office 2010? Što nedostaje LibreOfficeu? Prosječan korisnik ima sve što mu treba, a fontovi se lako namjeste.

Heh, nije tako lagano. Super za fontove, ono što je problem su tehničke stvari, a LO (svaka njemu čast) nije kompatibilan do te mjere da ga koristim. MS Office mi je potreban ipak za malo više od zapisivanja teksta i promjene fonta. Tu su u igri makroi, stilovi, objekti, kojekakva poravnanja i dosta drugih stvari, tako da nisam baš prosječan korisnik ;)
U redu, hvala. Vjerujem da ti radi savršeno, samo sam pomalo sumnjičav dok ne prođe barem nekoliko mjeseci od instalacije i početka rada... ili pušem na hladno. Recimo, SolusOS bio je pravi hit prije nekog vremena, a čini se da sad polako tone u zaborav (barem tone na DistroWatch listi), za što nema pravog razloga. Solus je također potekao iz krugova Mint zajednice; njegov tvorac, Ikey Doherty, bio je najviše odgovoran baš za izradu LMDE. I sad Solus polako nestaje.

Ovo drugo, vezano uz LO, posebno je zanimljivo. Nadam se da će se LO vremenom u potpunosti izjednačiti s MS Office po kvaliteti ponude i usluge, pa čak ga i nadmašiti. Hvala ti na ovom iskustvu, dobro je znati koja konkretna ograničenja LO ima u usporedbi s MS Office. Sretno dalje! :thmb-up
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 100 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.