Sada je: 10 pro 2018, 05:45.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Problem je sljedeći - dobio sam poprilično skršene windowse na reinstalaciju, instalirao (javljalo mi je istu grešku iz live boota, pa sam išao instalirati) sam SolydK na unalocated space, update napravljen. Pokušam mountati NTSF particije da napravim backup, javlja:

An error occurred while accessing '131,8 GiB Tvrdi disk', the system responded: The requested operation has failed: Error mounting /dev/sda3 at /media/patrik/D86E1FC36E1F98F8: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda3" "/media/patrik/D86E1FC36E1F98F8"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0). Metadata kept in Windows cache, refused to mount. Failed to mount '/dev/sda3': Operacija nije dozvoljena The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume read-only with the 'ro' mount option.

*paljenje, gašenje windowsa ne pomaže da bi se riješio problem, pokušavam mountati u read only formatu:

patrik@solydxk ~ $ sudo mount -o ro /dev/sda2
mount: can't find /dev/sda2 in /etc/fstab
patrik@solydxk ~ $ sudo mount -o ro /media/patrik/D86E1FC36E1F98F8
mount: can't find /media/patrik/D86E1FC36E1F98F8 in /etc/fstab
patrik@solydxk ~ $ sudo mount -o ro /dev/sda3 /media/patrik/D86E1FC36E1F98F8
ntfs-3g-mount: failed to access mountpoint /media/patrik/D86E1FC36E1F98F8: Nema takve datoteke ili direktorija

ideje?
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
evo uspjelo mi je

patrik@solydxk ~ $ sudo mkdir /media/proba
patrik@solydxk ~ $ sudo mount -o ro /dev/sda3 /media/proba
patrik@solydxk ~ $ sudo mount -o ro /dev/sda2 /media/proba

...ako hoćete ostaviti kao pomoć nekome, ili brisati, odlučite...
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Ako ne možeš popraviti ntfs particiju iz windowsa (zato što ne rade) probaj sa ntfsfix. Mislim da dolazi u ntfs-3g paketu ako ga nemaš.
Ili sa fsck, koji automatski pozove ntfsfix ako je instaliran (samo pazi da u tom slučaju ne stavljaš opciju -y jer je ntfsfix ne prepoznaje)
Ako to uspije onda će se montirati kao rw, jer na readonly pada kad postoje nekakve greške koje nisu posve fatalne tako da se može samo čitati.

A one greške gore su zbog pogrešne upotrebe naredbe "mount". kao što si i otkrio, moraš kao opcije dati i naziv uređaja i folder koji postoji u koji će se montirati. Ako to ne napraviš onda mount traži defaultne postavke za taj uređaj u fstab-u i montira po njima. Ako ga tamo ne pronađe onda baca grešku.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.