Sada je: 25 tra 2024, 01:07.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Instalirao sam D 5.0.1 i imam par pitanja. Kako prvo morao sam isključiti usb kameru jer mi kod pokretanja xsane javlja neku grešku na njoj i ne pokrene se. Kad sam iskopčao kameru, skener uredno prepozna i xsane radi. Ranije u Mandrivi nisam imao taj problem. xsane je nudio obe jedinice i s njim sam mogao ili skenirati ili pokupiti foto s kamere. Inače sam u Mandrivi preko skype-a uspio ostvariti priličnio kvalitetnu video vezu s win korisnikom. Dakle, šta napraviti s kamerom? I još dva pitanja. Kako mogu snimati sve što mi prolazi kroz zvučnu karticu? To je u w. xp jako jednostavno. I ako osposobim kameru kako mogu s nje snimiti sebe i pohraniti na hdd u nekom formatu (avi npr.)? Također u w. to radi odlično. I još kad je D, instaliran i želim ponoviti nakon nekog vremena instalaciju, izaberem da /home particiju zadrži i ne formatira. Nakon inst. ta particija nije uporabljiva, tj. moram sve iznova te formatirati /home i poslije ga napuniti sadržajem. Jedino tako ide. Inače kod Ubuntu i Mandrive takav način radi, sve se sačuva u /home i poslije instalacije je dostupan. Zašto na D. nije?
Gigolo
Gigolo
Davor B. je napisao/la:Iželim ponoviti nakon nekog vremena instalaciju, izaberem da /home particiju zadrži i ne formatira. Nakon inst. ta particija nije uporabljiva, tj. moram sve iznova te formatirati /home i poslije ga napuniti sadržajem. Jedino tako ide. Inače kod Ubuntu i Mandrive takav način radi, sve se sačuva u /home i poslije instalacije je dostupan. Zašto na D. nije?

Mislim da je instaleru najbolje ne govorit za posebu home particiju nego ju kasnije dodat u fstab.
Meni je Debian installer (4.0, ako se dobro sjecam) sjebao data particiju jer sam krivo stavio ext2/3 umjesto ext3/2. Otad rucno pravim particije i rucno ih dodajem u fstab.

Za ostale tvoje probleme ne znam, pokusaj usporedit bitne dijelove iz /etc, ucitane kernel module i instalirane pakete.

PS
Mislim da bi bilo bolje i lakse citljivo da si pisuc post koji put pristinio Enter ;)
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Postovi: 176
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
Lokacija: /usr/home/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: FreeBSD | Fluxbox
Debian te neće ulogirat ako nisi vlasnik home direktorija, a najvjerojatnije nisi. Ulogiraj se ko root i chownaj sve na sebe, pod sve mislim na sve u /home/user_name :) .
Avoid the Gates of Hell. Use Linux!
Avatar
Postovi: 400
Postovi: 400
Pridružen/a: 13 sij 2009, 12:57
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 15 puta
Spol: M
OS: openSuse 11.3
/home particija prilikom instalacije se automatsk iprepoznaje, korisnici bi trebali imati sva prava sasvim OK. Inače, dosta me razočarao ovaj Lenny. Mislim probat nešto drugo, recimo Fedoru.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
pa ja sam prilicno siguran da ti na novoj instalaciji novo kreirani user iako ima isti username ne bi trebao imati nikakva prava na starom home-u..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Debian te neće ulogirat ako nisi vlasnik home direktorija, a najvjerojatnije nisi. Ulogiraj se ko root i chownaj sve na sebe, pod sve mislim na sve u /home/user_name :) .


Ja bi na tvom mjestu napravio isto.

Nisam imao takvih problema. Ako općenito s bilo kojim linuxom imam problem s otvaranjem drugih particija, riješim to u /etc/fstab datoteci.
Avatar
Postovi: 266
Postovi: 266
Pridružen/a: 30 sij 2008, 20:55
Lokacija: okolica Zagreba
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
OS: Ubuntu, Mint, Gnome, MATE
glaskoncILLa je napisao/la:pa ja sam prilicno siguran da ti na novoj instalaciji novo kreirani user iako ima isti username ne bi trebao imati nikakva prava na starom home-u..


Da, ali UID (ako ne vec i GID) isti broj kao i dozvole na FSu.
Ovih dana ja sam bolestan od ljudi
Nemoj me dirat, sutra me probudi
Peticija za flash za FreeBSD
Avatar
Postovi: 176
Postovi: 176
Pridružen/a: 03 pro 2007, 19:10
Lokacija: /usr/home/
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: FreeBSD | Fluxbox

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.