Sada je: 29 ožu 2024, 06:55.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa, KDE koristim zadnjih par godina pa sam mislio nastaviti. Slušam prijedlog i skidam cimet. Zašto mint? iskreno, od ~2003 od kada akitvno koristim linux, koristio sam neki debianoid tako da sam na to naviknuo. Eventualno bi mogao razmisliti o suse isto sada ako imate dobra iskustva.

EDIT:

skidam sada i suse, stavim to prvo pa ću vidjeti kako ide. Ako ne, mint cimet
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
Optimus specifično. Ako je samo nvidia u kutiji ili ako ima opcija za gašenje intela onda radi, ali optimus je govno. Plus brdo drugih stvari koje su mi se pople na glavu. Evo, recimo, došao je neki update i sada više ne mogu buildati kernel image :( Firefox mi je počeo crashati svakih 2-3 minute. leafpad ima bug, ne mogu raditi search and replace (leafpad koristim još iz lxde dana). Svaka nova verzija debiana postaje sve nestabilnija i sve fušerskija što se desktopa na laptopu tiče (ili bar na laptopima koje ja imam) i više ne kanim gubiti vrijeme. Skidam mint kde sada, a na dodatnu particiju ću od korisnog staviti pcbsd pa da se malo sa tim igram :)


Zato sam se ja oduševio kada sam vidio da moj novi laptop ima "hardverski" isključenu Intelovu grafičku :-D Čudno da baš toliko bugova ima, ne sjećam se kada sam na nekoj distribuciji ili računalu vidio toliko bugova koliko ti opisuješ, ali mogu definitivno reći da Linux desktop po pitanju stabilnosti i bug free iskustvu samih desktopa sada i pred 10-15 g nije isti, gori je. Stare KDE verzije tamo negdje do 3.5 nisu crashale kao 4 i 5, na pola distribucija koje sam testirao sa KDEom 5 svako toliko imam crasheve appleta ili aplikacija, na Arch Linuxu mi je jedno vrijeme radio dobro a onda mi je počeo nestajati wallpaper i kdialog više ne želi ništa snimiti ::bravo

Gnome mi manje više radi ok na svemu, ima par iritantnih quirkova koji su više stvar dizajna nego da su bugovi. Zadnjih dana sam testirao hrpu distribucija sa hrpom desktop environmenta i na mojem laptopu sa proprietary Nvidia driverima najbolje, odnosno bez bugova i problema se ponašaju Unity, MATE i XFCE. Gnome i Cinnamon uglavnom ok, ali ne bez quirkova, oboje troše i dosta RAMa, Cinnamon pogotovo. KDE dobar kada radi i čak troši prilično malo RAMa, ali ima previše sitnih bugova, a na nekim distribucijama i previše crasheva. Linux desktop generalno nije u dobrom stanju, pala je prosječna kvaliteta desktop environmenta u odnosu na nekada. Zanimljivo da najbolje rade Unity koji je imao godina i novaca iza sebe da se ispolira, MATE koji je fork staroga Gnomea 2 i XFCE kojega ne mijenjaju stalno kao Gnome i KDE. Svi "novi" desktopi imaju vidljivo više problema u radu. Ne znam čemu tolika opsesija Gnomea i KDEa sa stalnim mijenjanjem, mogli bi najprije malo popraviti mnoge postojeće probleme.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
Ovi problemi vjerojatno imaju poprilične veze sa time što je riječ o laptopima i tipično novijima koji su malo do ništa testirani.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Opensuse 42 ne prepoznaje eksrerne monitore, isti scenarij sa debian jessie. Probat cu jos mint ali mislim da nece radit jer je kernel isto 4.4. Trenutno sibam na odvojenu particiju trueos (pcbsd). Ako ne ide zqdnji utuntu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Meni je dosadio peppermint os iako ga uvijek imam bootabilnog ali uvijek sam se pitao što debian nosi kao velika distra i skinuh mx/xfce i moram priznati da sve poštela ko na pladnju..stabilnost i brzina, a dalje moram malo istraživati što je drugačije u odnosu na ubuntu based distrama, uz njega imam kde LM sonya tak da..fali mi malo ovakve lightweigt DE-distre
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
e pa ja sam baš baksuz....ima li još tko da je koristio apt autoremove komandu i pobrisao pola sustava....e pa ja danas jesam pface

sad opet ispočetka....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
bikerbj je napisao/la:e pa ja sam baš baksuz....ima li još tko da je koristio apt autoremove komandu i pobrisao pola sustava....e pa ja danas jesam pface

sad opet ispočetka....


Uvijek pažljivo pročitati što se miče sa apt/apt-get/aptitude tokom bilo kakvih operacija (instalacija, brisanje itd) jer zna tako predložiti svašta, ekipa klikće ko na windozama yes, next, install, i accept i bam, ode sustav u bananu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
ma da sam ja na linuxima od juče nebih se sam sebi čudio ali vć sam par godina korisnik i onda napravim ovo i to na glavnom kompu....sad ću imat priliu bar stavit nešto drugo...možda uvalim suse ili nešto treće pa sam opet miran bar godinu dana
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
bikerbj je napisao/la:e pa ja sam baš baksuz....ima li još tko da je koristio apt autoremove komandu i pobrisao pola sustava....e pa ja danas jesam pface

sad opet ispočetka....


Ima..ja sam na jučer svježe instaliranom robolinuxu i to je tema bila otvorena jer mi nije išlo preko usb-a ili dd-a, kliknuo u terminalu apt remove orage i otišlo sve u p.m. još gledam i čudim se što tolko briše :nee
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Nisam nikad imao problem sa autoremove (iako se i ne sjećam kad sam zadnji put to koristio) ali koliko se sjećam pročitanog po raznim mjestima, hoće autoremove s*ebati sistem, pogotovo ako korisnik ima dualboot sistem ili više DE-a na jednom sistemu.

Pozitivno je u vašem slučaju kaj je vikend pa imate (vjerojatno) pola sata vremena za dići novi OS :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.