Sada je: 29 ožu 2024, 10:08.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam 2 pitanja oko instalacija debiana ....

1. normalno kao u ubuntu podesi grub za dual boot sa XP ?

2. U onaj prvi boot screen, kada kaze Pres enter to bla bla....samo se upise "installgui" ili negdje drugdje ?

EDIT:

3. Ima li problema sa wide screen monitorima ? Zanima me rez 1680x1050, ako moze to sa vesa ili nv driverima
Be the change you want to see in the world! Dalai Lama.
Avatar
Postovi: 934
Postovi: 934
Pridružen/a: 04 pro 2007, 21:59
Lokacija: jastrebarsko
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: OpenSUSE 11.2, KDE 4.4.3
pročitaj help (mislim da je bio F3), ali da installgui bi trebalo proć na toj tipci. Nikako nemoj raditi expert instalaciju. U vakom slučaju, probaj instalirati pa vidi. Ja bi pričekao još mjesec dana na Lenny.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
1. Grub je grub chini mi se za sve distre. Ako ti je XP tu, onda nema shta da se plashish

2. Upravo tako, ako koristish DVD 1 onda chak mozesh definisati tu i okruzenje koje cesh koristiti (npr. desktop=kde instalgui ... i shta ti josh sve nudi u help-u)
2a. Zashto da ne expert? Meni je Etch i386 dodijelio Athlonu 64 2X kernel 2.6.18-486???? U expert fazonu birash shta cesh i kako cesh.
2b. Novi instaler za Debian koji dolazi uz Lenny ima malkice drukchiju koncepciju.. dobijash menu pa se strelicama krecesh gore dole i birash shta i kako, nakon ulaska u Help, opet mozesh kuckati kakvu cesh sortu instalacije.

3. Ja imam wide scereen, istina maximalna rezolucija je 1440X900. Slika bude malo razvuchena. Drivere pripremi i instaliraj ih. Nakon toga sve ce biti kako treba. (Lenny ima kao neku podrshku za nvdia kartice, chak digne u dobroj rezoluciji ali.. slika pretjerano trepce, skakuce i mijenja boje).

Nemash potrebe chekati da se Lenny ustabili.. to je kroz mjesec (maximalno dva). Kasnije ti je samo uchiniti
Kod: Označi sve
apt-get update pa apt-get dist-upgrade
i to je to.

p.s. ako ti treba pomoc oko instalacije drivera.. javi se
Avatar
Postovi: 25
Postovi: 25
Pridružen/a: 08 kol 2008, 00:47
Lokacija: Banja LUka
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
OS: Debian GNU/Linux
Našao ovu temu pa da ne otvaram sličnu imam jedno pitanjce!
Malo se igrao sa compom od drage na kojem je Crunchbang Statler pa reko idem probati staviti Wheezya(Waldorf Crunchbang)kad ono frula.
O čemu se radi:?
Radi se o tome da instalacija stane nakon pretraživanja programa za particioniranje i to nakon 50%.
Ista stvar sa CD-a i USB-a(unetbootin).Probao sam i sa drugim jezicima ali ista stvar(prijedlog na Google)
Smanjio sam i broj particija sa 3 na dvije(isto prijedlog Google)Pa eto ako je netko zainteresiran za odgovor željno ga očekujem ;)
Ovo je situation of partition :)
Kod: Označi sve
Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0cab0cab

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1        5216    41888768    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2   *        5216        9423    33792000   83  Linux
/dev/sda3            9423        9730     2466816   82  Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 4009 MB, 4009754624 bytes
23 heads, 23 sectors/track, 14804 cylinders
Units = cylinders of 529 * 512 = 270848 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xc3072e18

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *          16       14805     3911744    b  W95 FAT32


Edit:Probao i origigi Wheezy installer ista stvar.
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc
ovak na prvu bih bubnuo da bi problem mogao biti sa tim da bios predstavlja da imas disketu koju nemas, stara pizdarija..

mpzes za pocetak pokusati disabelati disketu u biosu, pa onda pokusati instalirati, ako to ne upali, u trenutku kad stane, otidji do konzole (ctrl+alt+fX ) i pokusaj prepisati zadnjih par linija loga pa mozemo pokusati detektrirati u cemu je problem.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Budem probao pa javim .Hvala Care ;)
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc
Možda ću lupit glupost i ostat živ, ali.. di ti je instaliran bootloader? Na MBR ili na nekoj od particija?
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech je napisao/la:Možda ću lupit glupost i ostat živ, ali.. di ti je instaliran bootloader? Na MBR ili na nekoj od particija?

Pa očito na particiji na kojoj je instaliran Kranč valjda sad si i mene szbunjen
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc
domi je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Možda ću lupit glupost i ostat živ, ali.. di ti je instaliran bootloader? Na MBR ili na nekoj od particija?

Pa očito na particiji na kojoj je instaliran Kranč valjda sad si i mene szbunjen

Ne nužno. GRUB se po difoltu instalira u MBR, ali neke distre nude mogućnost instalacije na neku od particija. Ne govorim o onome što se nalazi u mapi /boot/grub/
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
glaskoncILLa je napisao/la:ovak na prvu bih bubnuo da bi problem mogao biti sa tim da bios predstavlja da imas disketu koju nemas, stara pizdarija..

mpzes za pocetak pokusati disabelati disketu u biosu, pa onda pokusati instalirati, ako to ne upali, u trenutku kad stane, otidji do konzole (ctrl+alt+fX ) i pokusaj prepisati zadnjih par linija loga pa mozemo pokusati detektrirati u cemu je problem.

Probao upravo ,diseblao disketu ući u konsolu ali jok ne reagira.
zole052 je napisao/la
i google vjerojatno zna i koliko im je piso dugacak a smeta ih ubuntu spyware :lulz
Avatar
Postovi: 4473
Postovi: 4473
Pridružen/a: 28 ruj 2009, 07:04
Lokacija: Kastav-Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 58 puta
Primio/la zahvalu: 57 puta
Spol: M
OS: Mint xfc

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.