Sada je: 19 tra 2024, 01:50.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,
opet ja imam problem, naime na laptop spomenut u mojim proslim postovima ovaj instalirao sam Debian 7 Wheezy, i kako imam osim integrirane grafice i nvidiu GT540M htio sam instalirati drivere za nju, skinuo sam driver sa nvidijine stranice, i nakon instalacije "make" i "cpp" paketa i jos jednog lib-a (nisam siguran koji, ali bio je potreban za instalaciju) instaliram i nvidia driver uz upozorenje vezano za verziju paketa cpp (nisam siguran dali imam 2.6 pa je potrebna 2.7 ili obrnuto) uglavnom nastavim i zavrsi se instalacija, rebootam laptop i Debian se vise neda bootati, treba doci do X srv-a ali samo je sve crno, dash blinka u kutu i neda mi da se prebacim na neki od tty-a, molim vas za pomoc ako itko zna mogu li ista napraviti da ne reinstaliram OS opet.
Unaprijed zahvaljujem
eh da, i pitam ovdje na forumu jer stvarno neznam kako da ukratko na google-u postavim problem da dobijem zeljene rezultate
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Dakle, imaš zloglasnu Optimus tehnologiju (integrirana+Nvidia) i da bi mogao birati koju ćeš koristiti, potrebno je instalirati bumblebee.
http://wiki.debian.org/Bumblebee

Više infoa o Optimusu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Optimus

A ako ne igraš igre i ne koristiš neke zahtjevne grafičke aplikacije, onda ti nije potreban dodatni driver već će ti dovoljno služiti i open source driver.
Ako ti ne treba nvidia, isključi ju u BIOS-u. Prednost je manje grijanje laptopa i duže trajanje baterije.

Ako si ipak zapeo za bumblebee, instrukcije za debian se čine relativno jednostavne, samo pažljivo prati. Nakon instalacije, kad ti zatreba nvidijina grafička, samo pokreneš program s prefixom naredbe optirun.
Dakle, želiš pokrenuti gimp sa nvidiom, napišeš:
Kod: Označi sve
optirun gimp
Avatar
Postovi: 1245
Postovi: 1245
Pridružen/a: 22 vel 2012, 12:24
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Spol: M
OS: Arch bspwm/KDE
ma nije problem sada bumblebee ili grafa, jel zna tko kako da rijesim problem bez reinstala ako je moguce?
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Probaj isključiti nvidiu u BIOSu pa bootati. Ili chrootati sa live distre pa izbrisati Nvidijin driver.
Zadnja izmjena: blacx; 22 ruj 2012, 21:18; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 1245
Postovi: 1245
Pridružen/a: 22 vel 2012, 12:24
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Spol: M
OS: Arch bspwm/KDE
Pa rekao si da ti se to dogodilo kad si drivere instalirao. Imaš za početak barem dvije opcije,
1. U grubu odabrati back boot
2. U BIOS-u isključiti grafu i bootati u sustav.
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
ali sta je......ja sam morao "nouveau" driver onesposobit kako bi mogao instalirati nvidijin, znaci sad je taj primarni dok ne maknem taj file koji blokira nouveau driver, mogu probati onesposobit nvidiju pa cemo vidjet
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Onesposobi nvidiu, makni nvidijine drivere i makni noveau driver sa blackliste. Osposobi nvidiu i slijedi upute za bumblebee :)
Avatar
Postovi: 1245
Postovi: 1245
Pridružen/a: 22 vel 2012, 12:24
Lokacija: Split
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Spol: M
OS: Arch bspwm/KDE
a da probam ovako, toga sam se sad sjetio: posto mi nouveau blokira jedan file, ubacim liveCD, nadjem tu mapu, obrisem file i probam rebootat ?
edit: netreba mi ta nvidijina grafa al cisto volim imat sve drivere i sve funkcije dostupne bez nekog posebnog razloga
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy
Odi u GRUB meniju na recovery kernel, umjesto defaultni (odmah ispod) i kada boot počne će te u jednom trenutku pitati da daš root šifru i logirati te kao root (ili ctrl+d za nastavak). Izbriši xorg-conf datoteku u /etc/X11. Naredba za brisanje je ovo:

Kod: Označi sve
rm /etc/X11/xorg.conf


Za riješavanje blokiranja nouveau se nalazi u /etc/modprobe.d/ Posotji file koji se zove nešto sa nouveau i blacklist, to moraš izbrisati. Mislim da je nvidia-installer-nouveau-blacklist.conf
sadržaj je blac
Kod: Označi sve
klist nouveau modeset=0


Znači, ne brišeš cijeli /etc/modprobe.d/ folder već samo file sa nouveau u nazivu. Zaim restartaš i sve je OK.

Inače je novi xorg totalno smeće. Prije je na fail otišao u tty i dao error poruku, sada ide u beskonačni restart iz kojeg je nemoguće izići.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
probat cu, evo ovo preko live CD-a neradi
I don't want to be a human. I want to see gamma rays, I want to hear x-rays and I want to smell dark matter. I want to reach out with something other than this prehensile paws and feel the solar wind of a super nova flowing over me.
Avatar
Postovi: 1975
Postovi: 1975
Pridružen/a: 19 srp 2011, 22:39
Lokacija: wonderland
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Spol: M
OS: Debian 7 Wheezy

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.