Sada je: 29 ožu 2024, 05:36.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Novi sam korisnik portala LZS, osobito me zanima Debian, pa se kratko predstavljam i ovdje.
Proteklo je nekoliko mjeseci otkako rabim LMDE kao jedini OS na svom glavnom računalu. Na sticku, međutim, uvijek nosim Deb Squeeze 6.0.4, Live ed. Prije tjedan dana bez problema sam prošao Upgrade na LMDE s UP 4 na UP 5. Koriste testing repozitorije s Deb Wheezyja, nemaju veze s Ubuntu repozitorijima. Iako je Mint još uvijek načelno vezan uz Ubuntu, ipak LMDE znači povratak Deb korijenima. Znam da mogu napraviti Dual boot s Debianom, ili ga staviti u Virtual Box, no htio bih ga instalirati kao jedini sustav kad za to budem spreman, isto kao što sam ranije napravio s LMDE.
Dakle, pozdravljam vas sve, pozorno pratim vaš rad i obećajem da neću postavljati suvišna pitanja dok prethodno ne proguglam temu.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
ja sam prestao voliti te "male" distre koje rade kemijanja oko tudjih repozitorija (lmde, solus...) uvijek im se desi da neki library od nekog paketa nije up to date te normalno ne radi pa onda se smiluj developerima pa mozda za koji mjesec to i srede...

primjer: lib-notify od pidgina na lmde-u koji nije radio u pidginu vjerojatno tokom trajanja cijelog up4, i u solusu je bio neki paket koji se uopce nije htio instalirati jer su program za koji je taj paket updateali a ovo drugo nisu ni nakon par mjeseci od kako je to netko na fomumu to napisao :)

ali ajde istina, kod ubuntu derivata nema takvih problema jer se jednostavno dodaju ppa-ovi

neznam, ne bu mene ni solus ni lmde vidio vise :mrgreen: ako budem isao prema debianu to ce biti onaj jedini pravi debian stable ali to ce biti ako prestanem voliti nove pakete :mrgreen:
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
sto znaci pravi debian, prema nekim nesluzbenim statistikama, desktop korisnici debiana najvecim dijelom koriste sid.

iako je i koristenje stablea ima svoj "business case" za sve one koji zele zaboraviti softwareske probleme jednom nakon sto instalacija zavrsi.
upitno je sto dobivas novim verzijama aplikacija, vecina open source projekata vrlo cesto izdaje nove verzije koje dosta cesto sadrze samo kozmeticke promjene, rjesavaju neke bugove u u rubnim slucajevima i slicno, revolucije se ne desavaju toliko cesto..

2rudar, obzirom da vec imas "touch&feel" na debian baziranom sustavu, tranzicija ne bi trebala biti previse teska.
najveca razlika izmedju debiana i derivata je uglavnom u pristupu prema non-free aplikacijama, po defaultu ih u debianu nema, odnosno moras poduzeti neke akcije da bi ih bilo.
najveci problem moze biti sa driverima, ali velika vecina rjesenja za te situacije je vec opisana na http://wiki.debian.org
s druge strane, ako imas open source friendly hardware, moguce je da to neces ni primijetiti.

razmisli o koristenje ili stablea ili testinga, sid moze prilicno dugo vremena biti dobar prema tebi, ali moze biti i prezahtjevan za pocetnika.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Primijetio sam da je neki mudrijaš na ovom forumu duhovito istaknuo da su derivati distre za 'djecu s posebnim potrebama'. U tu skupinu vjerojatno spada i moj LMDE u odnosu na Debian. Nema dugo da sam počeo čitati obimnu literaturu o Debianu, od FAQ nadalje. Mint je ipak mnogo jednostavniji i znam da je, recimo, LM 11 imao malo uputstvo u PDF-u od jedva pedesetak stranica. Debian je pravi izazov. Hardver se, inače, odmah sprijateljio s LMDE (sve je radilo out of the box) i nisam razumio negodovanja drugih korisnika zbog čekanja od nepunih šest mjeseci na Upgrade s UP 4 na UP 5.
Inače, svakako bih izabrao Stable, kad dođe na red.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
glaskoncILLa je napisao/la:sto znaci pravi debian, prema nekim nesluzbenim statistikama, desktop korisnici debiana najvecim dijelom koriste sid.

za mene je debian samo stable :)

testing je onako... kada se priblizava stable release sve bolji i bolji dok kada je daleko od njega znaju svasta raditi pa cak i micati neke pakete iz repozitorija sto je po meni lose za neko iskustvo koristenja ali znaju oni sto rade...

a sa sidom nemam bas nikakvih iskustva iako sam citao da zna biti problema koje ako si iskusniji korisnik mozes rijesiti ali opet lose desktop iskustvo

a sada sto korisnici debiana koriste vecinom sid na desktopu... pa ljudi koji koriste debian ipak znaju sto rade tako da pretpostavljam da je to normalno, nitko ne voli stare pakete sopak

sve je pitanje sto trazis... ja od os-a zelim da uvjek radi bez problema i svakotoliko neki novi fjučr :mrgreen: radje se zabavljam sa raznim programima i igrama nego sa samim os-om...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
rudar je napisao/la:Primijetio sam da je neki mudrijaš na ovom forumu duhovito istaknuo da su derivati distre za 'djecu s posebnim potrebama'.

sto se mene tice takve izjave prilice samo djeci sa posebnim potrebama :mrgreen:
rudar je napisao/la:...i nisam razumio negodovanja drugih korisnika zbog čekanja od nepunih šest mjeseci na Upgrade s UP 4 na UP 5.

tako redovito bude... svakih 6 mjeseci jedan UP... jedino mi je malo glupo sto probleme u odredjenom UP-u rjese tek sa sljedecim,tj za 6 mjeseci a ne ranije ali ocitno nemaju dosta radne snage za sada...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
Čini se da je Mint ipak pretrpio ozbiljan udarac kad ih je napustio Ikey Doherty, radi razvoja SolusOS. Doherty je uz Clema ipak bio važan strateg u cijelom projektu. Međutim, njihov problem...
Posve se slažem s mišljenjem da je najvažnije da sustav dobro radi, zato mi neće ni biti lako napustiti LMDE. No, pitam se: dokad će raditi? Debian se drži od 90ih, izborio se za status (možda) najraširenijeg i najvećeg u zajednici GNU/Linux, ne ovise o nekoj tvrtki, niti o nekom uglednom pojedincu koji ih drži na okupu. Uz to Debian ima univerzalnu primjenu i, sve u svemu, ostaje prijateljski raspoložen prema malim korisnicima. Zato mi se baš i sviđa njihov projekt i vrijedi se dodatno angažirati, malo se potruditi da bi se shvatilo kako funkcionira. Kažem, igram se malo sa 6.0.4 Live, a vremenom ću se 'uozbiljiti' i kopati dublje.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:Čini se da je Mint ipak pretrpio ozbiljan udarac kad ih je napustio Ikey Doherty, radi razvoja SolusOS. Doherty je uz Clema ipak bio važan strateg u cijelom projektu.

a dobro ali Ikey je malo radio pa ga mjesecima ne bi bilo radi osobnih problema pa bi se vratio opet pa opet nesto i tako...

prije godinu-dvije je radio na programu za instalaciju vlasnickih drivera na LMDE-u i navodno je bio skoro gotov a dan danas ga nemaju niti LMDE niti solus... pa sta ja znam :?

bio je on dobar ali nestabilan clan mint tima...
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
rudar je napisao/la:Debian je pravi izazov. Hardver se, inače, odmah sprijateljio s LMDE (sve je radilo out of the box) i nisam razumio negodovanja drugih korisnika zbog čekanja od nepunih šest mjeseci na Upgrade s UP 4 na UP 5.
Inače, svakako bih izabrao Stable, kad dođe na red.


ma i nije takav izazov, to je vise fama.
pogledaj po forumu i naci ces dosta ljudi koji koriste debian i to u nekim testing verzijama, a nisu nikakvi profesionalni IT-evci.
da, svakako da treba nesto vise truda oko instalacije i pocetnog podesavanja zbog non-free politike i cinjenice da pri izradi os-a ekipa u debianu ne radi sa predumisljajem da korisnik zeli ovo ili ono nego se cilja na to da ce korisnik sam odluciti sto zeli ilitiga vecina aplikacija je slozena na nacin da se bilo kakav patching ili podesavanja svode na na security fixeve ili strukturu direktorija, ali to nije nerjesivo cak i za ljude koji nemaju nekakvo ekstra IT znanje.

zole052 je napisao/la:za mene je debian samo stable :)


onda si ti poseban.. :mrgreen: ;)
glavna prednost debiana i je u raznolikosti..

testing je onako... kada se priblizava stable release sve bolji i bolji dok kada je daleko od njega znaju svasta raditi pa cak i micati neke pakete iz repozitorija sto je po meni lose za neko iskustvo koristenja ali znaju oni sto rade...


s ovim se ne bih slozio, po mojim iskustvima, a ovo mi je cetvrto stable izdanje koje docekujem na testingu, sa testingom je u pravilu najvise situacija bas prije izlaska stablea.
tome je tako uglavnom zato jer svi developer zele ubaciti cim novije verzije u stable i cesto se mijenjaju verzije vaznijih podsustava sto za sobom nosi probleme sa nekim aplikacijama.

micanje paketa, to je sa razlogom, ponekad se paketi joinaju (aplikacija koja je podijeljena u dva paketa koja su bezvezno razdvojena jer ne rade jedan bez drugog, bloat u tom slucaju je u dupliciranju meta podataka) ili razbijaju na vise paketa (aplikacija gdje postoje neke opcionalne stvari koje korisnik moze ili ne mora ukljuciti, opet se radi na smanjenju bloata) ili zbilja izbace, uglavnom zbog licenciranja (aplikaciju nije moguce redistribuirati) ili security issuea kod napustenih paketa, a ponekad ih se preseli i iz maina u contrib ili non-free.

mozda to nije najbolje iskustvo, ali je potrebno.


sve je pitanje sto trazis... ja od os-a zelim da uvjek radi bez problema i svakotoliko neki novi fjučr :mrgreen: radje se zabavljam sa raznim programima i igrama nego sa samim os-om...


ne razumijem zasto onda imas problema sa debianom, ako na testingu prodjes inicijalnu instalaciju i podesavanje gdje je potrebno nesto vise truda, nakon toga uglavnom slijedi visegodisnja dosada jer on se updatea (i donosi nove feature) i radi uglavnom bolje od derivata koji stisnuti raznim deadlineovima poznatijim kalemljenjem sljive na jabuku bez dovoljno testiranja cesto izbacuje poluproizvode ukrasene glossy suceljem.
ako se problem i pojavi, uglavnom se rijesi za nekoliko dana.

zole052 je napisao/la:
rudar je napisao/la:Primijetio sam da je neki mudrijaš na ovom forumu duhovito istaknuo da su derivati distre za 'djecu s posebnim potrebama'.

sto se mene tice takve izjave prilice samo djeci sa posebnim potrebama :mrgreen:


to je uglavnom zajebancija, ja sam apsolutno za postojanje jedne debian based desktop oriented distre jer mislim da je to dobro cisto iz marketinskih razloga.
iako vecina ljudi danas jesu linux korisnici, ipak toga nisu svjesni, a jedan od nacina promicanja ideje je os koji moze instalirati i korisiti se sa njim svaka bakica.

to se moze na vise nacina, jedan je vise akcija unutar samog debian projekta u smjeru pojacanog marketinga i peglanja samog sucelja i tu se nesto pocelo dogadjati, od nedavno status debian developera mogu dobiti i osobe koje ne odrzavaju pakete nego rade na projektu na druge nacine.
bez obzira na to, zbog, ne bih rekao radikalne, ali u svakom slucaju cvrste non-free politike, debian vjerojatno nikad nece postati prvi izbor distre za desktop koristenje.

zato nije lose imati i jednu, cisto desktop oriented distru.
korist je visestruka, pokriva se trziste i upoznaje se ljude sa samom idejom i nacinom funkcioniranja, a dobiva se i testing poligon za unaprijedjenje samog debiana i jos dalje, svih open source aplikacija, podrazumijevajuci downstream<->upstream odnos u klasicnom smislu.

i tu mi se LMDE cini kao najzanimljiviji od projekata, pretpostavljam da si u pravu da im trenutno nedostaje man powera, nadam se da ce se to promijeniti.

s druge strane, najistureniji derivat i njegovi derivati, iako nacelno slijede ideju desktop distre, ne slijede ideju open sourcea, a developersku snagu koncentriraju na distanciranje od ostatka, s jedne strane proizvodeci software koji je potpuno nekompatibilan sa drugim distrama, a sa druge ulazuci gotovo nula efforta u downstream<->upstream odnos.
zalosno, pa pomalo i glupo, je da je najvise takvih akcija poduzeto samoinicijativno ili od strane debiana koji je u ovom slucaju upstream.

zato mislim da nitko tko osim samog koristenja os-a razmislja i o drustvenoj koristi ne bi trebao podrzavati te projekte jer na los nacin iskoristavaju slobodu koju open source pruza.
naravno, svatko neka koristi sto zeli..
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
glaskoncILLa je napisao/la:s ovim se ne bih slozio, po mojim iskustvima, a ovo mi je cetvrto stable izdanje koje docekujem na testingu, sa testingom je u pravilu najvise situacija bas prije izlaska stablea.
tome je tako uglavnom zato jer svi developer zele ubaciti cim novije verzije u stable i cesto se mijenjaju verzije vaznijih podsustava sto za sobom nosi probleme sa nekim aplikacijama.

takvo je moje iskustvo sa LMDE-om na njegovom pocetku dok je bio dolovno debian sa predinstaliranim nekim stvarima i iskonfiguriran... sve je direkt vukao iz debianovih testing repozitorija i sve je super radilo osim sto su chromium povukli iz repozitorija iz nekog razloga...

kada je izasao stable, poceli updateovi ko ludi dolaziti na testing i poceli problemcici i tada sam otisao sa lmde-a... a i oni su tada odlucili raditi UP-ove
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.