Sada je: 12 srp 2020, 18:39.
Diskusije usko vezane uz Debian distribuciju.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Bertone je napisao/la:Ma na prethodnom LMDE (ili bilo kojoj drugoj distri koju sam dosad probao na tom lapu nije bilo bipa, ovo se pojavilo na ovom 2013.03 RC tak da se možda popravi kakvim updateom .. optimizam je divna stvar :lol:

Strpljen-spašen.

LMDE mi je uvijek bio simpatična distra.
Šteta kaj je KDE verzija samo unofficial.
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
Cooleech je napisao/la:@rudar: nije to bila usporedba za Arch, Arch je bog i batina u brzini boota. Riječ je bila o Sabayonu, ako se ne varam. :D

Pisao si i o Sabayonu, znam, ali ovdje je u pitanju bio baš Arch. Vjerojatno se onda radilo o samoj instalaciji sustava. To zna malo potrajati. S druge strane, zahvaljujući malom 'rudarskom' naporu i velikoj pomoći dobrih ljudi s ovog foruma, ja sam instalirao Squeeze kao dual-boot uz Win 7 Home za relativno kratko vrijeme i nisam pritom ništa izbrisao. Za mene, još uvijek pravi uspjeh!
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 100 puta
pozdrav svima :)

imao sam sličan problem sa speakerom, na sreću pronašao sam trajno rješenje
možda bude nekome od koristi

Kod: Označi sve
echo "blacklist pcspkr" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist
sudo modprobe -r pcspkr

otišao na logout i nije pištalo
ali nakon restarta računala opet sve kao i prije ali sam znao tko je "krivac" :D
nakon toga sam pronašao na drugoj stranici da se može dodati u /etc/rc.local
/sbin/rmmod pcspkr (ja sam to dodao na novu liniju iznad exit 0 )
sad više nema beepa ni nakon restarta :)

u mojem slučaju je bilo dovoljno isključiti pcspkr
u nekim slučajevima treba i snd_pcsp zaustaviti kod pokretanja sistema
/sbin/rmmod snd_pcsp
za provjeru "zlih" modula : lsmod | grep ( pcspkr ili snd_pcsp)
~

kasnije sam pronašao da se moduli mogu blokirati i iz /etc/rc.conf ako se stavi uskličnik ispred njih
 MODULES=(!pcspkr !snd_pcsp <other modules>)

lmde nema taj file (možda se to odnosi na rc.local)
ali s tim se nisam igrao jer /etc/rc.local metoda funkcionira

ovo je prva distribucija koja tako beepa (isprobao sam 10-ak)
zbilja je nezgodno kada u 23 sata ideš resetirati računalo sa slušalicama na glavi i onda napuniš gaće :D
Zadnja izmjena: xed988; 12 tra 2013, 18:29; ukupno mijenjano 1 put/a.
fali mi displayconfig -gtk, xrandr je neposlušan :)
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Ja beeper omogućim i tamo gdje ga onemoguće. Još instaliram i programčić beep ako ga nema, pomoću kojega se kontrolira beeper. Omogućuje razne frekvencije i dužine beepkanja pa se tako mogu odsvirati i razne melodije. Možda nepotrebno i iritantno na laptopima, ali vrlo korisno kod headless servera (recimo pri bootu).
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Blokiranje modula se može napraviti da se u folder /etc/modprobe.d stavi fajl tipa pcspkr.conf sa sadržajem "blacklist pcspkr" i to je to. U nekim verzijama treba updatat initrd, što se radi sa update-initramfs -u -k all
Ovo radi na debianu, vjerojatno (signurno) i lmde.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 276 puta
Spol: Y
Tnx na trudu i savjetima no nemam više LMDE .. sad mi živce pije nešto drugo :mrgreen:
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 795 puta
shrike je napisao/la:Blokiranje modula se može napraviti da se u folder /etc/modprobe.d stavi fajl tipa pcspkr.conf sa sadržajem "blacklist pcspkr" i to je to. U nekim verzijama treba updatat initrd, što se radi sa update-initramfs -u -k all
Ovo radi na debianu, vjerojatno (signurno) i lmde.

maknuo sam /sbin/rmmod pcspkr iz rc.local , napravio file pcspkr.conf ,upisao "blacklist pcspkr" i sad isto radi tj. modul je blokiran :)
update initrd-a nije bio potreban

da sam malo pažljivije pogledao fileove u /etc/module.d mogao sam vidjeti da svi imaju .conf :oops
a blacklist koji je napravila naredba
echo "blacklist pcspkr" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist
nema .conf i zato je vjerojatno "preskočen" kod restarta

ispravljena verzija:
echo "blacklist pcspkr" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/pcspkr.conf
sudo modprobe -r pcspkr
fali mi displayconfig -gtk, xrandr je neposlušan :)
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Vezano uz članak s naslovnice o novom izdanju Cinnamona, htio bih reći da ipak ne vjerujem da će Mint opstati, pa ni kao LMDE. LMDE privlači svega petnaestak posto svih korisnika Minta i teško će se stvari mijenjati u korist ove distre, čak ni poslije najavljenih promjena u Ubuntu bazama. Mislim da budućnost pripada čistom Debianu, a Mint kao distra će vjerojatno nestati, ili se degenerirati kao Ubuntu (ispričavam se urednicima foruma i korisnicima Ubuntua ako sam izabrao nespretan izraz, ali mislim da se Ubuntu baš degenerirao). Cinnamon pak je nešto posve drugo i kao radno okruženje može naći svoj put do drugih velikih distri, poput samog Debiana ili Open SuSe-a, možda i Red Hat-a.
Teško je zamisliti da danas može opstati distra iza koje ne stoji jedna snažna tvrtka (recimo Canonical, Novell, Red Hat) ili vrhunska tradicija (čarobni trokut: Slackware, Debian, opet Red Hat). Arch i Gentoo su posebne kategorije i teško mi je ocijeniti kako će se ove distre razvijati, ali ipak mislim da nemaju ni tako jake korijene poput navedena tri dinosaura, ni tako razgranatu krošnju poput Ubuntu-derivata, da bi imali osiguran razvoj. Istina je, doduše, da im je 'deblo' veoma čvrsto i da su njihovi korisnici i razvijatelji izuzetno zaslužni u GNU/Linux zajednici. Osobno bih volio da se pridruže zlatnim 'dinosaurima'.
Mint sve to nema, iako u novije vrijeme koketiraju s ozbiljnijim, većim sponzorima i pokušavaju naći svoje mjesto i u neposrednoj suradnji s proizvođačima hardwarea. Clem Lefebvre doista radi sjajan posao i zasad mu dobro ide, ali mislim da je u pitanju samo sizifovski napor i, prije ili kasnije, stijena koju kotrlja past će s druge strane brda. I pritom pomesti brojne korisnike: iskusniji s ovog portala vjerojatno znaju koliko je bilo teško rastati se svojevremeno od Mandrakea i koliko je razočaranje bilo s distrama koje su se prikazivale Mandrakeovim nasljednicima.
Zašto ja volim Debian (a trenutno ga uopće ne koristim!), naprosto ne znam. Svaki ljubitelj za omiljenu distru može navesti stotine razloga, kao što i svaka ljubav ima stotine racionalnih objašnjenja, ali sva su zapravo nebitna; bitno je ono iracionalno, neizrecivo, što nas tjera da osjećamo to što osjećamo. Nisam samo jednom požalio što mi LMDE na računalima radi tako dobro da ga jednostavno nemam snage micati. Morao bih kupiti posebno računalo samo za Debian (isprobao sam dual-boot, ali to nije to, ni vanila, ni čokolada). No, čini se da je taj korak neizbježan: LMDE se naprosto ne krši.
Na kraju jedno pitanje za debianovce: LMDE se automatski ažurira, prolazeći kroz veće nadogradnje svakih nekoliko mjeseci. To znači da ga je potrebno instalirati samo jednom i onda gura sam od sebe (tj. zahvaljujući dragim razvijateljima), oviseći o repozitorijima Debian-testing. Zanima me je li isto moguće s Debianom, tj. jednom instalirati ISO-sliku s DVD-a (to je stable), pa onda poslije instalacije namjestiti repozitorije tako da preuzimaju pakete kroz Debian testing i onda opet imati perpetuum mobile, ne ovisiti o novim instalacijama sustava bez obzira na nove izlazeće stable verzije? Hvala.
moguće je. instaliraš si stable, # nano /etc/apt/sources.list, sve gdje vidiš "wheezy" ili "stable" preimenuješ u "testing" i pali vozi ;)
Podijelio/la zahvalu: 197 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Super! :D Sve si ovo pročitao da stigneš do pitanja na kraju. :lol: Hvala, majstore! :thumbs

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.