Sada je: 29 tra 2024, 06:30.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Sabayon
24 vel 2013, 13:14
pozdravljam..
ocekivao sam vec postojecu temu u vezi ove distribucije, kad ono..
nadam se da nikome ne smeta ako pocnem.. ;)
vrlo malo znam o ovoj distri i gentoo uopste, pa bih zeleo da se informisem malo..
na naslovnici sam postavio vec neka pitanja u komentarima ispod vesti o novom izdanju, ali znam da to i nije idealno mesto..
u principu, moja glavna dilema je "sta je sabayon??" :)
gentoo za ljude koji nemaju pet dana i volje da izuce celu novu struku da bi instalirali operativni sistem i odrzavali ga ili nesto drugo pak?? (na pamet mi pada analogija arch- manjaro)
kolika je potencijalna prednost u portage pristupu aplikacija (u mom slucaju konkretno, blender i performanse cycles engine u odnosu na "genericke" buildove??
tesko je informisati se sa neta jer je suma random biased rantova bez meni kao nekome ko nema dovoljno znanja da ima kriticko misljenje iz dostuphnih izvora..
hvala..
Postovi: 43
Postovi: 43
Pridružen/a: 23 sij 2013, 16:18
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Laicki receno, na prvu loptu, Sabayon je Gentoo s grafičkom instalacijom.
Iskusniji Gentoo/Sabayon korisnici ti mogu rec puno vise od toga, ja jos nisam isprobao Gentoo ni Sabayon.
Vjerujem da ces ovdje nac sve dostupne informacije ;)
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Avatar
Postovi: 2232
Postovi: 2232
Pridružen/a: 29 lis 2012, 07:57
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
OS: SLCKWR 14.1
Sabayon je distra bazirana na Gentoou. Dolazi s hrpetinom svega, pa zato baš i nije po mom ukusu. Dobra stvar je što će u većini slučajeva sav hardver biti odmah prepoznat. Naravno, svatko ima svoje mišljenje, pa ti ne preostaje ništa drugo nego isprobati distru i iz prve ruke vidjeti o čemu se radi.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Live distru u ruke i isprobati!
Za prvu ruku tu je review xfce verzije:

http://mylinuxexplore.blogspot.com/2013/02/sabayon-11-xfce-review-extremely-refined.html

Isprobao sam KDE verziju, radi besprijekorno. Da nema Susea, bila bi jedan od ozbiljnijih kandidata.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
@fugu
:)
da, naravno.. jesam vec, u vise okusa.. vise sam pitao u smislu "beyond live session", kako se ponasa "na duge staze" pogotovo kao rolling distra koja se dosta lomi kod updatea ako se ne rukuje "pravilno" koliko vidim..
ako odlucim da je isprobam u pravom radnom okruzenju mislim da ce biti core, odnosno fluxbox verzija koja se retko spominje, ili xfce kao vrsta kompromisa..
najvise me ustvari zanima razlika u odnosu na gentoo proper i ponasanje aplikacija, konkretno blendera pod sabayonom i/ ili gentoo.. neverovatno ali takve informacije tesko nalazim..
Postovi: 43
Postovi: 43
Pridružen/a: 23 sij 2013, 16:18
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Da, trebaš odgovor nekog tko ga stvarno koristi.
Nitko mi ne pada na pamet.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
Ajde barem kolko tolko da ti pomognem. Ja sam je koristio jedno vreme par meseci Sabayon10 KDE . Distribucija je odlična za početnike i uopšteno ljude kojima treba funkcionalan računar, sve radi, samo se malkice sporije pokrece, ali ako ne gasis racunar neces ni primetiti taj nedostatak. S druge strane, svaki update je rizičan. Vidim da su ljudi na Sabayon9 imali problema da im je pucao nakon updatea, isto se i meni desilo sa 10. Par puta je update prošao bez problema, čak je i update KDEa prošao odlično (samo što traje vremenski jako dugo, pa je najbolje nocu to odraditi), i onda se desilo, mesecni update ga je totalno destabilizovao. Ok možda nije velik problem ljudima koji vole da se igraju sa distribucijama, pa da poprave stvar, ali za najobičnijeg korisnika, a pogotovo početnika to je zaista velik problem. E da i još nešto, nikako nemoj da radis upgrade kernela, jer uglavnom radi, ali ne tako dobro kao onaj koji ti stigne uz osnovnu verziju.
Dakle, bila bi odlična distribucija, kad ne bi bila RR. Verujem da će vremenom stvari da se poprave, možda već 11 donosi to poboljšsanje, jer zaista Sabayon ide krupnim koracima. Po meni, Sabayon spada u 3 najbolje KDE distribucije. Imaš sve, sve ti radi, a i ono što nemaš ti je na dohvat ruke. Preporuka.
gMajstor
gMajstor
Isti je i moj dojam nakon nekoliko mjeseci korištenja.
Distra je izvrsna za početnike jer je odmah nakon instalacije odmah sve dostupno. Alati za održavanje su krajnje jednostavni i terminal ako ne želiš ne moraš niti vidjeti.
Koristio sam Sabayon 10 XFCE. Radi jako glatko. U odnosu na Mint XFCE kojeg trenutno koristim, nešto je brža i glađa. Također i manje zahtjevna za proc. Puno manje rade ventilatori na Sabayonu nego na Mintu.
Općeniti dojam je prilično dobar. Fina distra. Ima sve, radi jako glatko.
Međutim, nakon par mjeseci dva updatea su ju potrgali. Do tada je radila skroz dobro.
Tako da, moja preporuka je ako želiš, koristi ju bez updatea, pa reinstalirati svaku stabilnu sliku koja iziđe. Ili ako ju želiš updateati moraš biti spreman zasukati rukave i pronađći što je pošlo po zlu i to popraviti.
S Gentoom ju ne bi uspoređivao jer je način korištenja sasvim različit. Sigurno je da se Gentoo može puno bolje optimizirati za računalo nego Sabayon.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Evo opet mene s linkom našeg 32-bitnog Indijca:
http://mylinuxexplore.blogspot.com/2013/02/sabayon-11-kde-review-great-aesthetics.html

Njegov dojam KDE verzije.
Where there is a gui there's a way.
Avatar
Postovi: 2322
Postovi: 2322
Pridružen/a: 08 ožu 2010, 20:26
Lokacija: JustPine
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
Spol: M
OS: CimetMint 18.1
frosen repository za sabayon:
http://www.danilopianini.org/index.php? ... &Itemid=23
http://www.danilopianini.org/index.php? ... &Itemid=23
Postovi: 228
Postovi: 228
Pridružen/a: 07 ruj 2012, 16:12
Lokacija: BIH
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta
Spol: M
OS: Debian - Win7

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.