Sada je: 18 tra 2024, 01:08.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:06
Nije moja logika losa, tako se gentoo u pravilu i koristi. dependency u paketima su normalna stvar s kojom se trebas suociti u gentoo a ne izbjegavati ih.
Gentoo sluzi da si slazes podrske, a ne da ga pustis neka ih instalira defaultno, to nije njegova politka, jer da je ne bi imao sve te konfiguracije koje ima.

Lutherus je napisao/la:System wide use flagovi koje koristim

USE="X bzip2 threads -ldap -tk ntpl ntplonly kpathsea -qt -gtk"


Sta mislis koliko programa postoji koji instaliraju podrsku za bzip2 i threads ? od njih 100, samo dvoje troje tu podrsku trebaju, sve ostalo je suvisno i utijece na optimiziranost aplikacija
Nedao bog lupiti apdejt pri ovim use flagovima, mozes se odmah pozdraviti sa optimiziranosti aplikacija...
Ja bi na tvome mijestu stavio u package.use tri paketa koja trebaju bzip2, a u make.conf stavio -bzip2 i apdejtao da pocisti malo smeca koje se nakupilo
Jel kuzis sad zasto make.conf flagovi trebaju biti sto manji i dobro proracunati ?
Zadnja izmjena: banned klokan; 25 ožu 2013, 15:39; ukupno mijenjano 9 put/a.
Avatar
Postovi: 58
Postovi: 58
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 13:02
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Gentoo,Xp,OSX
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:08
I druge source based distribucije možeš prilagoditi sebi i svom hardveraju. A i neke binarne distribucije podržavaju build sistem pa ih isto tak možeš krojiti po svom hardveru rofl
Lutherus
Lutherus
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:34
Obrisani postovi i dijelovi postova koji se po tko zna koji put ponavljaju.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:46
Kod: Označi sve
Me_young_Gentoo_user_2-3_y_ago_on_Gentoo_fourums:
Now now much is my system faster if i use " this and this flag" and compile for "this CPU", throw out "this and that"? Does it even pay out to compile for the sake of performance.

Veteran_Gentoo_user:
Unfortunately the performance gain is not sufficient and not something that you'll notice.

Another_veteran_Gento_user:
Performance is one of the most stupid reasons to use Gentoo.

me:
Valuable lection learned. :)


Dabi kasnije nasao neki clanak na debian wiki ( nemogu ga sad naci :( ) da ustvari iste te optimizacije, osim sto ne moraju ubrzati stvari, mogu cak dati i kontra efekat i ne rijetko dovesti stabilnost sistema u pitanje.
( ne, ne zelim cuti kako neko zna sta radi)
Kasnije sa OpenBSD ekipom naucim koliko je glupo dirat kernel, pogotovo stvari koje ne razumjemo u potpunosti ( oni su najtemeljiti, ne zele pricati ako si dirao kernel bez dobrog razloga), tako vremenom naucis stvari, mrsko mi sad pricati sve...

EDIT: Some minor grammar fixes and yes there are still some.
Zadnja izmjena: eloop; 25 ožu 2013, 15:50; ukupno mijenjano 2 put/a.
"Simplicity is prerequisite for reliability." Edsger W. Dijkstra
Avatar
Postovi: 98
Postovi: 98
Pridružen/a: 29 stu 2012, 02:32
Lokacija: $PWD
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
OS: p9
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:47
Lutherus je napisao/la:Na nekoliko mjesta na ovome forumu a najviše ovdje sam ti objasnil da kernel od 500kb nećeš imati. Najmanji mogući kernel je 750kb i njega je moguće napraviti no ti taj kernel nećeš koristiti. Taj kernel nema ništa. Ima samo jedan jedini driver koje ne može biti kao modul a to je procesor. Taj kernel nema ni kernel command line.


Nemoguce ?
Cemu sluzi initramfs ?

Eloop sta mislis koliko clanaka sad mogu postati ovdje koji govore o letecim krokodilima ? Da li to znaci da oni postoje ?
Ja sam osobno se uvjerio u 5-7% vece performanse koje sam dobio sa gentoo, i svako ko kaze da performanse nemaju veze ja cu mu odgovoriti neka instalira gentoo kako se spada, ko i ovima nubovima koje citiras
Daj link na tu temu pa ces viditi kako je rasprava nastavila a ne samo kopirati iz nje sto ti pase...
Na samoj gentoo stranici ti pise da je namjenjen ekstremnim performansama i stabilnosti, konfigurabilnosti, to sto neko ne moze dobiti performanse u njemu je njegov osobni problem
Avatar
Postovi: 58
Postovi: 58
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 13:02
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Gentoo,Xp,OSX
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 15:57
banned klokan je napisao/la:
Lutherus je napisao/la:Na nekoliko mjesta na ovome forumu a najviše ovdje sam ti objasnil da kernel od 500kb nećeš imati. Najmanji mogući kernel je 750kb i njega je moguće napraviti no ti taj kernel nećeš koristiti. Taj kernel nema ništa. Ima samo jedan jedini driver koje ne može biti kao modul a to je procesor. Taj kernel nema ni kernel command line.


Nemoguce ?
Cemu sluzi initramfs ?

Eloop sta mislis koliko clanaka sad mogu postati ovdje koji govore o letecim krokodilima ? Da li to znaci da oni postoje ?
Ja sam osobno se uvjerio u 5-7% vece performanse koje sam dobio sa gentoo, i svako ko kaze da performanse nemaju veze ja cu mu odgovoriti neka instalira gentoo kako se spada, ko i ovima nubovima koje citiras
Daj link na tu temu pa ces viditi kako je rasprava nastavila a ne samo kopirati iz nje sto ti pase...


Tih 5-7% je neprimjetno. I dalje vrijedi ona linuxasi najmanje cijene svoje vrijeme. Al opet ako se nesto sve to ima nekog smisla.
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 16:00
jasox je napisao/la:
Tih 5-7% je neprimjetno. I dalje vrijedi ona linuxasi najmanje cijene svoje vrijeme. Al opet ako se nesto sve to ima nekog smisla.


Znas kako mi je zao sto nemam kameru da snimim gentoo kako radi na mojoj jeftinoj konfi...
Tih 5-7%, vjeruj mi, osijete se u svakom kliku, u svakom potezu ili odazivu

edit
Kad kliknem temu ovdje na forumu, nema onoga da je vidim kako se otvara, cim sam kliknuo ona je vec u cijelosti izlistana, toga nije bilo niti u archu, niti u slackware a jos manje u ubuntu ili da ne nabrajam koje sam sve probao
Sto ne znaci da to arch ne mose postici, moze ali je jednostavnije to dobiti sa gentoo jer je tome namjenjen
Zadnja izmjena: banned klokan; 25 ožu 2013, 16:06; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 58
Postovi: 58
Pridružen/a: 13 ožu 2013, 13:02
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: Gentoo,Xp,OSX
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 16:03
banned klokan je napisao/la:
jasox je napisao/la:
Tih 5-7% je neprimjetno. I dalje vrijedi ona linuxasi najmanje cijene svoje vrijeme. Al opet ako se nesto sve to ima nekog smisla.


Znas kako mi je zao sto nemam kameru da snimim gentoo kako radi na mojoj jeftinoj konfi...
Tih 5-7%, vjeruj mi, osijete se u svakom kliku, u svakom potezu ili odazivu


Imas
Kod: Označi sve
time()
Lutherus je napisao/la:Ne postoje linuksi, postoji samo Linux i on je jedan i on je kernel.

Is Linux About Choice? || Pulsir - awesome blogging site :D
iv@n je napisao/la:Divide et impera i kako se kaže na latinskom da je ljudska glupost neuništiva.
Avatar
Postovi: 6781
Postovi: 6781
Pridružen/a: 06 lis 2011, 01:29
Lokacija: ~$
Podijelio/la zahvalu: 145 puta
Primio/la zahvalu: 58 puta
Spol: M
OS: Ovisi za sta
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 16:11
Vrijeme za lock?! -.-'
Nije sloboda radit ono sto hoces, nego da ne radit ono sto neces.
Avatar
Postovi: 324
Postovi: 324
Pridružen/a: 30 kol 2011, 04:14
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Re: Gentoo vodič za kolerike
25 ožu 2013, 16:11
jos od 8 stranice
Lutherus
Lutherus

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.