Sada je: 13 srp 2020, 19:44.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Re: Gentoo vodič za kolerike
13 ožu 2013, 19:50
Realno gledano make menuconfig i genkernel --menuconfig all ti dođe na isto.
genkernel samo napravi glupost ako ga opališ sa genkernel all. Dugo sam ručno kampajliral kernel preko menu config a onda kad skužiš da menuconfig imaš i sa genkernelom ( samo većina ljudi ne čita man pages pa ni ne sazna ) pa je jedino razlika u brzini kompajliranja sat i 45.

Inaće prekompajliranje je za noćas jer imam 3 kompajliera ( gcc, ghci i sbcl ) a to traje pa ga pustim da radi dok spavam.

a gle, portage ima finese koje se isplati staviti pa uz dobar odabir i održavanje skratiš vrijeme kompajliranja za 30% kaj je ponekad puno pogotovo kod kompajlera.

Sve 5.

Mandrake sa Slackware kernelom i ručnom kompajliranjem svega te puno nauči između čega i kak sustav uništiti do krajnje nemogučnosti oživljavanja :mrgreen:
Lutherus
Lutherus
13 ožu 2013, 19:54
What the hell happened here?
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Spol: M
13 ožu 2013, 19:58
The force. It is all around us.
Lutherus
Lutherus
13 ožu 2013, 21:40
Cisto razglabajuci. Mislim da ne bi smio onakvog nesta raditi u cflags, ne znam sta se time dobije ja sam sve posebno radio.
Evo na sta mislim:

The CFLAGS and CXXFLAGS variables define the optimization flags for the gcc C and C++ compiler respectively. Although we define those generally here, you will only have maximum performance if you optimize these flags for each program separately. The reason for this is because every program is different.

In make.conf you should define the optimization flags you think will make your system the most responsive generally. Don't place experimental settings in this variable; too much optimization can make programs behave bad (crash, or even worse, malfunction).
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/h ... t=1&chap=5

Nije u interesu razbiti mit od 50 sati, u interesu je napraviti zdrav sustav.
Bez ljutnje, nije poticaj na prepriku.
Ne samo use flagovi, cak niti samo cflags, mnogo konfiguracija se podesuje svaki puta nanovo prije instalacije novog paketa, a to potraje dosta vremena.
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
13 ožu 2013, 21:48
Defakto dobiješ isto kad se opet poziva na njih pa ni nema potrebe. Ovo se preporuča kao sigurnije radi problema koji se mogu pojaviti kod aplikacija kompajliranih za drugi procesor. Teoretski postoji šansa da ako imaš aplikaciju kompajliranu za 6 core cpu ta ista neće raditi na dual core dok ona za dual core na 6core hoće.
Dok u praksi razlike nema a kad je sve na jednom mjestu je preglednije i urednije.
Lutherus
Lutherus
13 ožu 2013, 22:08
Ok ako ti tako mislis.
Samo nemoj onda brojiti, "ostalo nam je jos 45 sati vremena" jer znamo sto pri tome ciljas
Ja sam drugacijeg misljenja pa mi treba najmanje 30 sati, da imam osmerojezgreni, uspio bi u pogadam 10-12.
U svakom mitu bude nesto istine...
14 ožu 2013, 15:46
Mnogi paketi ne rade isto na istim linijama u make.conf.
Npr, firefox radi bolje sa opcijom -Os nego sa -O2, python je cak i ok staviti sa -03, ja si desktop podignem sa -Os uvjek. Sto je paket veci do su vece sanse da ce bolje raditi sa -Os umjesto -O2.
-O3 nije preporucljiv i s njime treba jako paziti jer ce unistiti sustav. Ja sam samo python na njemu kompjalirao.
Features linija takoder ima razlicite pogodnosti za razlicite aplikacije.
Zato je dobra stvar ali uzme vremena pozabaviti se http://wiki.gentoo.org/wiki//etc/portage/env
Tu ja obicno za puno dependeciesa iz nekog paketa, vrlo cesto i same pakete, podesavam posebene flagove za kompjaler i ostalo iz make.conf

Uvjek je u Gentoo najbolje make.conf odrzavati sto minimalnijim. Pod CFLAGS su dovoljne samo tri stvari; -march.. -O2 -pipe. Sve ostale eksperimentalne opcije su suvisne i preporuceno ih je raditi u portage/env.
Sto make.conf sadrzi vise stvari to su vece sanse failovima aplikacija i njihov neoptimiziraniji rad.
Na istin nacin i funkcioniraju i Use flagovi, odrzavati USE sa sto manje flagova, a svi ostali eksperimenti u package.use
Programi poput perlink zaista ce ubrzati aplikacije ali neke mogu i usporiti, zato se koristi env direktorij.

Gentoo je pozeljno sto manje automatizirati i sto vise manualizirati ako se ide na performanse.
Kad bi se on isao sto manualnije je moguce instalirati iz stage3, te konfiguracije bi potrajale dobrih 3 dana i vise, ali sigurno je da bi to rezultiralo necim i ne bi bilo uzaludno.
15 ožu 2013, 23:49
Lutherus je napisao/la:77 ih je ako vućeš sve kaj xorg-server traži, 132 ako ide samo emerge xorg.
ja ih imam 23 :mrgreen:

Kako si to uspio skupa sa cijelim sistemom u 2 sata ?
xorg trazi mozda 5 dependecy-a, njih 5 trazi jos 5, tih novih 5 trazi jos 10, tih novih 10 u kombinaciji sa drgih 5 trazi jos 20.... 77.
Tako da je nemoguce to rijesiti po kratkom postupku.
Treba pogledati sto koji od njih povlaci za sobom te sta oni dalje povlace itd.. zatim pogledati USE flagove njihove, i one iz profila, pa odabrati gdje koji staviti i onda posebno dep po dep pisati u package.conf, sa usevima, tako da ih istrijebis do kraja.
Nek svaki u prosjeku uzme minutu (ali uzme i puno vise), a skratio si ih 50, dakle najmanje 50 minuta ti je trebalo samo za konfiguraciju xorga prije njegovog kompjaliranja.

Lutherus je napisao/la:Jedna od opcija koju genkernel daje je i automaska konfiguracija kernela uz naredbu genkernel all no ispravno korištenje je genkernel –-menuconfig all. Dok oni koji imaju neka saznanja o bugovim ta ista saznanja mogu prenjeti na Gentoo bugzillu ili Genkernel developeru direktno. Tako da , ništa nije loše ako se koristi genkernel, menuconfig je tu i on se koristi :facepalm)

Genkernel je skripta, i ona ce ti se, poput dependency-a i primjera prije, upacoviti po cijelom kernelu tako da ces je jedva istrijebiti ako ga ides manualno konfiguirati. Kao i dependenciesi, jedna kernel linija ce ti sa sobom povuci njih 20... I jako ce biti tesko takav kernel dovesti da lici na nesta. Genkernelu nije namjena --menuconfig all, njegova je namjena sljedeca:

Genkernel is often a good choice to those who are unused to compiling their own kernel or those who are not certain about their hardware configurations, but is equally a good choice for those who are used to compiling their own kernels as it greatly simplifies the process.

S tim da se sa zadnjim ne bi slozio jer konfiguiranje genkernela ce ti samo smetati i buniti te jer ima svega upacovljenoga tamo.
I zidarima je lakse napraviti kucu iz temelja nego prepravljati vec gotovu kucu.
Upravo zato u handbooku pise ovo:

We explain the "manual" configuration first though, as it is the best way to optimize your environment
16 ožu 2013, 07:37
Hajde da sharujem svoj tar/emerge time. Inace u pitanju je najosnovniji AMD X2 240 procesor, tj bio je drugi najjeftiniji CPU u ponudi.

time tar xjpf stage3*

real 0m40.804s
user 0m36.726s
sys 0m7.304s

emerge-webrsync
Fetching most recent snapshot ...
Trying to retrieve 20130315 snapshot from http://distfiles.gentoo.org ...
Fetching file portage-20130315.tar.xz.md5sum ...
Fetching file portage-20130315.tar.xz.gpgsig ...
Fetching file portage-20130315.tar.xz ...
Checking digest ...
Getting snapshot timestamp ...
Syncing local tree ...

Number of files: 164084
Number of files transferred: 139785
Total file size: 279.10M bytes
Total transferred file size: 279.10M bytes
Literal data: 279.10M bytes
Matched data: 0 bytes
File list size: 4.18M
File list generation time: 0.001 seconds
File list transfer time: 0.000 seconds
Total bytes sent: 131.38M
Total bytes received: 2.75M

sent 131.38M bytes received 2.75M bytes 727.01K bytes/sec
total size is 279.10M speedup is 2.08
Cleaning up ...

>>> Installing (1 of 1) sys-kernel/gentoo-sources-3.7.10
real 5m37.657s
user 1m8.964s
sys 0m33.406s

Ukupno mi je do ovog dijela trebalo 20 min.

Kernel:

Setup is 15548 bytes (padded to 15872 bytes).
System is 5382 kB
CRC 85222bc8
Kernel: arch/x86/boot/bzImage is ready (#1)

real 7m37.825s
user 11m25.779s
sys 1m8.056s
Slamd64
Slamd64
16 ožu 2013, 15:24
Nije rijec o vremenu kompjaliranja nego o vremenu koje zahtijevaju konfiguracije prije svakog kompjaliranja, ako ne zelis da ti sve iskompjalira defaultno sto nece biti optimizirano za tvoj hardware i pitanje je kako ce raditi.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.