Sada je: 08 srp 2020, 10:01.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Re: Gentoo vodič za kolerike
16 ožu 2013, 15:46
Ako stavis --march=native onda ce biti optimizirano.
O kakvom vremenu ti pricas? Ako sam ja tebe ista skontao to zavisi od pripremljenosti samog onog koji instalira. Meni je od pravljenja particija do raspakiranja stage3 trebalo 10-15 minuta, sve sam radio iz chroot okruzenja distre koja je instalirana na drugom disku.
Jedino vrijeme koje se moze oduziti je vrijeme kompajliranja koje ovisi od tvoje konfiguracije, pod pretpostavkom, opet kazem, da znas sta radis. Pocetnici bi mogli i pola dana izgubiti na prvom installu. Najcesce se to desava kod kernela. Npr nisu ukljucili podrsku za ext4 pa im izbaci gresku invalid block device, jedna od cestih pocetnickih gresaka
Slamd64
Slamd64
16 ožu 2013, 16:27
-march=native je generican, pokusava sam prepoznati tvoj procesor.
Ja na dvojzegrenom koristim -march=core2 (ovisi i o verziji pythona sto ces odabrati)
Ako koristis Gentoo, znas da se svaki paket ne moze kompajlirati sa istim flagovima, moze ali to nije to.
Zato postoji package.env
Neki paketi rade bolje sa -Os, neki bolje sa -O2, a neki sa -O3. U make.conf treba biti samo -O2, sve ostalo za svaki paket (za koji mislis da je potrebno, a ako zelis performance to ce biti njih pola) posebno podesujes u package.env. Ne samo CFLAGS liniju vec i ostale.
Ako instaliras firefox sa -O2 znaj da ti nece biti optimiziran koliko bi mogao biti sa -Os, ali to ne smijes defaultno oderditi jer ce ti se i dependency firefoxa instalirati sa -Os, a mozda nekom od njih treba bas i -O3 za najbolji rad. Nema pravila i defaulta, u Gentoo sve ovisi o svemu.
USE u make.conf ne smije biti vise od 6-7 stvari jer ce zbunjivati emerge. Taj use je globalan i nije namjenjen konfiguiranju, barem ne ozbiljnijem. Za to postoji package.use
Vidis ja se ne bi slozio, ja bi rekao da ce pocetnici izgubiti pola dana na installu, a oni iskusniji ce i vise od 1 dan jer valjda znaju sta zele.

Ajde ovako. Recimo da zelis xfce. Sto bi ti napravio i kako ga instalirao ?
Nemoj mi samo reci da bi upisao emerge xfce
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
16 ožu 2013, 17:54
Onaj prethodni odgovor ti je bio previse uopsten, mogao je znaciti mnogo toga :D
Konkretno ja sam mislio na base instalaciju. Konfiguraciju vrsim kad izadjem iz chroota i prvi put bootam u OS.
Tada vrijedi skroz druga prica. Pocetnicima ce biti dosta sto radi. Ja osobno preferiram dwm+slim. Jest da se uvijek nesto u njemu konfigurise, ali to je secer na kraju kad uspijes pokrenuti X.

A kako bih xfce trazio. Osim sto ima query opcija (poznata jos iz pacmana), uvijek ima oficijelni wiki, a do njega mozes doci i preko linksa, ima jos raznih nacina, kako ces se snaci na tebi je :D

Sto se tice optimiziranosti, s native flagom ce raditi sigurno. Drugi se stavljaju s dozom opreza. Malo sam zaboravio neke stvari, jer sam ipak Gentoo zadnji put koristio prije 3 godine, a vidim da ima i nekih novina. Ali ono sto je core mi je ostalo u sjecanju :D
Slamd64
Slamd64
16 ožu 2013, 20:21
Optimizirati ce sa native, mora ako je poslje -march=, ali ja vise volim sam odrediti nego da mi on trazi procesor.
Opcenito mislim na sve, ali u pravu si da tek nakon restartanja u sistem pocinju ozbiljnije konfiguracije.
Ne sijecam se sad tocno, mislim da sam samo za grub koristio use flagove u base instalaciji i gentoo-sources sam stavio sa -Os, mozda jos koju sitnicu pa sam zaboravio vec...
Handbook nije bas nesto, u njemu su povrsno objasnjene stvari i vode te nekim defaultnim putem ne nudeci ti opciju da sredis malo bolje performase, za to je tu wiki:
https://wiki.gentoo.org/wiki/Main_Page
Ako zelis bas razumijeti kako gentoo radi, dosta pomogne development manual:
http://devmanual.gentoo.org/

Kako to da vise nemas Gentoo ?
Ja nakon njega ne bi bio zadovoljan ni u jednom drugom linuxu, mozda LFS ali to mi se neda.
16 ožu 2013, 23:45
U biti i ne postoji nijedan prirucnik koji ce te nauciti svemu. Handbook je namijenjen svima, a ponajvise onima koji prvi put rade instalaciju. Drugi put ces raditi instalaciju s personaliziranim setupom kako ti stima.
Kao Arch korisnik naucio sam se oslanjati na wiki te community. Dosta stvari vezano za Gentoo sam u pocetku pitao na Gentoo forumu i ekipa mi je pomogla u rjesavanju nekih problema, a dosta toga sam morao sam. Sjecam se da sam uspio emergeati Gnome 2.91 koji je bio strasno bugovit i svako malo se rusio. Ali htio sam da vidim i to cudo.
Gentoo sam ostavio, jer sam imao malo vremena a procesor je bio spor. S ovim ide neuporedivo brze. Koliko cu se dugo sada zadrzati, vidjecemo.
Slamd64
Slamd64
Još malo o Gentoo
23 ožu 2013, 11:50
SADRŽAJ PRENESEN IZ PODFORUMA RAZNO, TEMA "Kako izgleda vaš desktop". AKTERI SU DOBILI UPOZORENJE, UBUDUĆE PAZITI NA OFFTOPIC.

Admin.

Evo, da ne mislite da lazem.
http://img443.imageshack.us/img443/1600/55546034.jpg
Vrti bluray film, windows xp sa nekim audio programima, skida torrent, surfa chromeom i instalira program sa -j3, tri paralelne operacije procesora, sa 50% memorije i +-90% cpu.
Od toga je jedna cpu jezgra i 37% memorije dodijeljeno windowsu xp na koristenje, ispada da za sve ostalo zauzima oko 300mb memorije sto je odlicno za jedan compiz cube i sve te pokrenute procese (156 procesa, kao da koristi 2mb po procesu)
Aplikacije i dalje otvara brzo i one brzo rade, da podesim kompajler da zauzima manje cpu bez problema mogu jos pokrenuti fluxbox u drugoj konzoli i igrati u njemu neku igru bez stekanja.
Windows ili neka genericna distra bi prdila od muke pri ovakvim opterecenjima, a gentoo tu i dalje poprilicno klizi
Da maknem proces kompajliranja, cpu potrosnja pada na 50% i to vecinom koristi windows, sve ostalo kao da niti ne radi, a tome je najvise pridonio kernel .config i Cflagovi. I k tome je jos 64 bitan na 3gb rama
Jednom sam htio maksimalno iskoristiti memoriju i nisam to uspio, morao bih 30 aplikacija pokrenuti, koliko ih niti nemam, da koristi preko 2,5Gb memorije

To znaci da bi gentoo na 256mb memorije i pentiumu 3, vrtio compiz cube sa puno efekata i par pokrenutih aplikacija pri cemu bi odaziv aplikacija i dalje ostao relativno brz
Malo sam otisao u off, ali volim gentoo i uvjek ga volim preporuciti i reci zasto ga preporucujem
Re: Još malo o Gentoo
23 ožu 2013, 17:13
sve je to super jedini problem je instalirati gentoo :)
Podijelio/la zahvalu: 16 puta
Primio/la zahvalu: 12 puta
23 ožu 2013, 18:06
Kako kome
Slamd64
Slamd64
23 ožu 2013, 21:27
Nije ga problem instalirati, problem ga je dobro instalirati a to nikome ne uspijeva iz prve.
Ja sam ga naucio koristiti tek par mijeseci nakon sto sam ga instalirao, i tek nakon sto sam ga par puta unistio eksperimentirajuci sa razlicitim flagovima, dok ih nisam naucio koristiti
Da bi dobio brz kernel velicine 3mb, imao sam barem 20 pokusaja koji su rezultirali nekim kernel panicom ili ernom
Zadnja izmjena: banned klokan; 23 ožu 2013, 21:31; ukupno mijenjano 2 put/a.
23 ožu 2013, 21:29
Zar se da primijetiti razlika u performanci ako sami kompajliramo paketa, cak i na x86_64?
"Simplicity is prerequisite for reliability." Edsger W. Dijkstra
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.