Sada je: 28 ožu 2024, 13:12.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
o bože pface
pa ne mislim, božemiprosti, da osobe koje imaju rak treba odstranit bokte
govorim o rak tkivu koje se treba odstranit da ostatak organizma nastavi normalno funkcionirat bokte
ako se ko uvridija, stvarno mi nije bila namjera, iako ne kužim šta je to uvredljivo u "odstranjivanju rak tkiva"..ali ajde
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
zole, si mi malo osjetljiv u zadnje vrijeme? :pogled_dolje (btw, meni je otac umro od raka i pol njegove familije, pa ne dovodim u pitanje ovake usporedbe. Mnog otoga se uspoređuje s ovom opakom bolešću, pa su tako prihvatljivi termini "Rak rana društva" i sl.) ;)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Shicy je napisao/la:o bože pface
pa ne mislim, božemiprosti, da osobe koje imaju rak treba odstranit bokte
govorim o rak tkivu koje se treba odstranit da ostatak organizma nastavi normalno funkcionirat bokte
ako se ko uvridija, stvarno mi nije bila namjera, iako ne kužim šta je to uvredljivo u "odstranjivanju rak tkiva"..ali ajde

nisam ni ja mislio ovako grozno kako si ti shvatio... sori :) ajmo dalje na temu ;)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Avatar
Postovi: 9952
Postovi: 9952
Pridružen/a: 12 tra 2008, 22:45
Lokacija: Rijeka
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
Spol: M
OS: Manjaro/Endevour
zole052 je napisao/la:
Shicy je napisao/la:o bože pface
pa ne mislim, božemiprosti, da osobe koje imaju rak treba odstranit bokte
govorim o rak tkivu koje se treba odstranit da ostatak organizma nastavi normalno funkcionirat bokte
ako se ko uvridija, stvarno mi nije bila namjera, iako ne kužim šta je to uvredljivo u "odstranjivanju rak tkiva"..ali ajde

nisam ni ja mislio ovako grozno kako si ti shvatio... sori :) ajmo dalje na temu ;)


:thmb-up slažem se. Dovoljno je zanimljiva da ne offtopičarimo. :)
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grof je napisao/la:
Da, vidim da Debian ima multiarch iso. TO su od tamo pokupili.



Debian ima već dugo u planu multiarch i već postoji dulje os sphinuxa, ali to je esencijalno komplementarna ideja multi-kernel dizajnu. Multi-arch i multi-kernel (tj. hybrid kernel) dizajn bi mogao biti nešto ultra-brutalno ako bi se implementiralo u istom OS-u. Debian Linhursd !
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:
Grof je napisao/la:
Da, vidim da Debian ima multiarch iso. TO su od tamo pokupili.



Debian ima već dugo u planu multiarch i već postoji dulje os sphinuxa, ali to je esencijalno komplementarna ideja multi-kernel dizajnu. Multi-arch i multi-kernel (tj. hybrid kernel) dizajn bi mogao biti nešto ultra-brutalno ako bi se implementiralo u istom OS-u. Debian Linhursd !



Možda najbolje objašnjenje kako je kernel složen (zapravo radi se o tri kernela koji rade u paralelki preko Xen hypervisor modula i koji sve to skupa drži zajedno) od samih developera, na jednoj nono-public stranici koju sam isčeprkao.
Koncept je potpuno zapanjujući! kako su uspjeli upogodiniti tri kernela da rade kao jedan i međusobno dijele resurse stroja.
http://sphinux.org/debate-with-idiot.html
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Nastavno na prethodno (da ne isčitavate sve ono s linka):
  • Prvo se diže X-modul (Xen hypervisor) i on ima jedini direktan pristup hardveru!
  • Zatim on PO POTREBI poziva od strane servisa/procesa podiže onaj kernel koji mu treba
  • Po prestanku potrebe, miče ga iz memorije
  • Tako možemo reći da je OS isključivo na kernelskoj razini (kernel spaceu) virtualna mašina. Svi syscall-ovi, IRQ-ovi od strane aplikacija adresiraju se X-modulu, a kerneli komuniciraju s X-modulom, a ne hardverom direktno.
  • S ovakvim konceptom dobiva se (ja bih ovo nazvao mikro-virtualka) vrlo fleksibilan OS po pitanju kernelskog odaziva, a kernel space je ovdje dinamički jer se kerneli od strane X-modula podižu/spuštaju po potrebi.
  • Plus je i MMU (Memory management unit) koja je sherana između kernela preko X-modula i kontrolirana je od strane AI-a u LS kernelu.
  • U slučaju pada jedne od jezgara (kernel panica), X-modul će je reloadati i stvar ide dalje. (jako podsjeća na današnja moderna virtualizacijska rješenja gdje se koriste redundantni serveri sa sheranim storageom ;) )

Ma joj, svakim danom postajem sve pametniji, ali ovo i ovak u teoriji zvuči kao SF. Netko se sjetio iskoristiti virtualizaciju na kernelskoj razini unutar jedne hardverske kante.
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Evo i jednog mog probnog videa gdje sam malo mučio SphinUX:


Parametri testiranja:
Hardware:
CPU Core2Duo 2,1 GHz
RAM: 2,8 GB RAM
Video: Intel mobile integreted

Software u radu:
1. KDE sesija:
* Chrome browser s 9 tabova
* Libre Office Writer
* Libre Office Graph
* Inkscape s "teškim" vektorom
* GIMP sa fotkom
* 4x VLC i sva četiri vrte neki film
* Skype
* Clementine streama muziku
* Dolphin
* KSystem monitor

2. KDE Sesija:
* Firefox vrti stranicu

Potrošnja:
2.1 GB RAM i 100% obe jezgre CPU-a

Sustav se još uvijek može relativno uredno koristiti, osim što filmovi zapinju jer CPU to ipak ne može provariti u realnom vremenu.

Ideja je složiti jedinstveni test rada (otvaranje, rad i zatvaranje aplikacija), koji ću koristiti na ovoj i jednoj PIII kanti. Prvo sa SPhinuxom, pa sa SolydK-om, te napraviti komparativne video materijale. Sve to na kraju završiti će u recenziji...
Avatar
Site Admin
Postovi: 9954
Site Admin
Postovi: 9954
Pridružen/a: 04 pro 2007, 08:00
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
Grofe, čini mi se da će ovo biti jedna, ako ne i najteža/veća recenzija objavljena do sada, nadam se da ćeš je sprovesti do kraja, bez obzira na rezultate, bili pozitivni il negativni. Ovakav materijal je ono što nam treba! :thmb-up
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Avatar
Site Admin
Postovi: 7631
Site Admin
Postovi: 7631
Pridružen/a: 01 pro 2007, 18:12
Lokacija: Vinkovci, Hrvatska
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
Spol: M
OS: openSUSE TW
Da, ako ju odradi kako je zamislio bit će to veliki posao.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Avatar
Moderator
Postovi: 3293
Moderator
Postovi: 3293
Pridružen/a: 01 pro 2010, 23:50
Lokacija: Nova Gradiška
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 157 puta
OS: Arch/KDE, Debian/Armbian

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.