Sada je: 28 lis 2020, 22:02.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
iv@n je napisao/la:Grofe, čini mi se da će ovo biti jedna, ako ne i najteža/veća recenzija objavljena do sada, nadam se da ćeš je sprovesti do kraja, bez obzira na rezultate, bili pozitivni il negativni. Ovakav materijal je ono što nam treba! :thmb-up

Da, bit će. Danas sam snimio prvi 15 minutni film koji zorno prikazuje rad Sphinuxa pod malim, srednjim i teškim opterećenjem.
To moram odraditi za SolydK kao komparator i još to izvesti na jednoj staroj kanti. Onda ćemo imati dosta objektivno ponašanje Sphinuxove jezgre u radu.

Jest posao, al me veseli :)
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 256 puta
SphinUX OS Claims To Be ~150% Faster Than GNU/Linux
http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTM4NDI
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
Spol: M
baš sam si mislio da će biti neki test, a kada on samo ponovljeno što već znamo!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 280 puta
Spol: Y
Još malo, još malo.... samo da posnimim još neke video materijale s Pentiuma III i imati ćemo vlastitu recenziju ;)

Taman za vikend ;)

Nego, kad sam išta pokušao od distr iu virtualki dignuti pod samo 256 MB RAM-a obavezno mi se krši Ext4 FS, tako da ne kužim kako su oni zamislili staviti ovo svoje + KDE na samo 256 MB RAM-a.
Site Admin
Site Admin
There's a script that sends logs, hardware information, and takes a screenshot of the active Xorg session to http://www.sphinux.org/bug_report.php

http://phoronix.com/forums/showthread.p ... post334942
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Da, da nekak mi se cini da tu ima svacega cudnog
Site Admin
Site Admin
Ovo se pretvara u veliko sr**je.

SphinUX zaista loada samo vmlinuz image, bez ikakvih X-modula i sl, putem kern.boot symlink-a
BTW, poslah upit razvijateljima da mi se oko ovoga izjasne.

Sve više ovo počinje ličiti na nekakav jadni fake....
Site Admin
Site Admin
I nema tragova od ostalih kernela? milsim, to bi trebalo biti vidljivo negdje. Što kaže za uname -a
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 280 puta
Spol: Y
shrike je napisao/la:I nema tragova od ostalih kernela? milsim, to bi trebalo biti vidljivo negdje. Što kaže za uname -a

Ma dmesg, uname ti ne mogu reći ništa čak i ako je sve ovo što su naveli istina. Zašto?

Iako će to pisati urecenziji, malo ću ovdje objasniti kako su Egipćani to zamislili.
Naime, ovdje se radi o tzv Caching kernel konceptu u kojem postaje supervisor kernel, dotični X-mod koji je Caching kernel. On učitava ostala tri kernela (GNUMach, LS i Linux) po potrebi!
E sad, kako je Linux jedini kernel koji komunicira s userspaceom, logično je da komanda iz userspacea, kao npr. uname ili dmesg može vidjeti samo Linux jezgru, a ostale dvije (GNUMach i LS) ne vidi jer svi sistemski pozivi od strane npr dmesg-a preko X-mod-a završe samo na Linux kernelu.

Zapravo, uopće ne vidim svrhu preostala dva kernela osim na samoj kernel-razini. Npr. Ako dođe do potrebe kopiranja nekog dijela RAM-a jer to zahtjeva neka Linux aplikacija, onda bi X-mod trebao odlučiti da za tu radnju upotrijebi brži LS kernel, a ne Linux, a Linux kernel samo pročita vrijednosti skopirane memorije i vrati to aplikaciji.

E sada, da li to uopće radi ili se radi o samo nekakvim hoaxovima, ne znam. Moja ispitivanja idu u prilog tome da je ovo jedan veći fake.
U slučaju da Caching kernel doista radi i isti preusmjerava I/O i AIO radnje bržem GNUMachu, a radove s memorijom LS kernelu, ne bi li onda kopiranje datoteka ili kompresija istih trebale biti brže na SPhinuxu u odnosu na neku drugu pure Linux distru? Moja ispsitivanja pokazuju potpuno jednaku brzinu kopiranja, a kompresija je čak sporija u odnosu na sličnu distru.

Zbunjuje me nešto drugo, a to je potrošnja RAM.-a.

Nego. Još nešto. GRUB poziva direktno vmlinuz image. Sada, jedino ako u taj vmlinuz nisu zbildali osim linux kernela i LS i GNUMach i X-mod. No u tom slučaju takav image bi trebao biti veći od 2,6 MB koliki je ovaj, a taj je pak manji po veličini od Debianovog kernela.

Tražio sam objašnjenje, pa sad čekam
Site Admin
Site Admin
Postoje li još kakvi fajlovi sa indikacijom da osim vmlinuz postoje i LS i GNUMach (/boot/gnumach.gz)?
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.