Sada je: 05 lip 2020, 03:17.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Edit by nicky:
Izbrisan uvredljiv dio teksta.

Arch ima sve ko i druge distre-prekompajlirane binaryje, package manager itd, jedino sto sve radis u terminalu umjesto u lijepom grafickom sucelju. I jos jedna sitna, ali bitna razlika je rolling release model (nema verzija Archa) i mogucnost kompajliranja iz sourcea. Odlican start za pocetnike koji zele preci na nivo vise.
Ako cemo u ekstremnost, Gentoo zahtjeva da buildas sistem od nule, od kernela do userlanda. Ti upravljas svime i znas kako sta radi.

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
Slamd64 je napisao/la:Edit by nicky:
Izbrisan uvredljiv dio teksta.

Što ovo znači? :sokiran
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 27 puta
Primio/la zahvalu: 73 puta
Spol: M
dupin je napisao/la:Što ovo znači? :sokiran

Vl@do je potpuno presao na Arch bez prevelikih poblema i odusevljen je njime. Poznavanje rada u Terminalu je nuzno
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
calisto053 je napisao/la:Vl@do je potpuno presao na Arch bez prevelikih poblema i odusevljen je njime. Poznavanje rada u Terminalu je nuzno

Ali Vlado nije više bio početnik kad je prešao na Arch.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 341 puta
Jooooooooooooooj kad se pocetniku krene preporucati Arch i Gentoo!!!!! Ja sam gotov!
Mozda da si sam slozi novi operativni sustav od nule?
Koliko to tesko moze biti? Slozis kernel, par stvari iznad njega da se to sve pokrece i slici na nesto i zacas je gotovo!
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Suko je napisao/la:Jooooooooooooooj kad se pocetniku krene preporucati Arch i Gentoo!!!!! Ja sam gotov!
Koliko to tesko moze biti? Slozis kernel, par stvari iznad njega da se to sve pokrece i slici na nesto i zacas je gotovo!

Ako cemo ic tako preko granice, onda neka se uputi na LFS.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
Suko je napisao/la:Jooooooooooooooj kad se pocetniku krene preporucati Arch i Gentoo!!!!! Ja sam gotov!

Legendarna izjava, ovo treba u potpis! :lulz
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
calisto053 je napisao/la:

Legendarna izjava, ovo treba u potpis! :lulz

Ne ne!! Bolja ideja.
Na novu generaciju majica.
“Small shifts in your thinking, and small changes in your energy, can lead to massive alterations of your end result.”
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 21 puta
Zapravo, tesko je to objasniti nekom ko koristi Manjaro :P
Eto ja sam bio Glupuntu korisnik, a onda sam instalirao Gentoo, zatim isao na Slackware i Arch.
Nisam imao pojma sta je kernel, sta je to source, uzeo sam handbook i polako isao korak po korak. Zato kazem da je Arch jednostavan u odnosu na jednu source distru. A i beginner's guide i wiki su iscrpan izvor informacija.
Bitna je volja i malo razumijevanja i sve ce doci na svoje. Jednom kad predjes tu barijeru, onda ce ti biti smijesna izjava da moras biti ekspert da instaliras. Dovoljno je par mjeseci koristenja neke debian bazirane distre da bi Arch instalacija bila piece of cake (nije pravilo, prva Linux distra nije imala GUI installer pa su ljudi ipak uspjeli instalirati bez problema). Vi pricajte sta zelite, ali ja sam licno se suocio s najtezom instalacijom Linux distre uz veoma tanko do nikakvo predznanje o terminalu.
Kud ces vece olaksice kad imas prekompajliran kernel i base. Osnovna instalacija gotova za manje od pola sata.

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
Koja drama čovječe !
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 205 puta
Primio/la zahvalu: 259 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.