Sada je: 05 lip 2020, 04:15.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Vl@do je napisao/la:Koja drama čovječe !

Jesi vidio! Da covjek ne povjeruje... A sve samo zato sto se pozivamo na tvoje iskustvo s Archem...

@ Slam - ovo si super srocio, svaka cast!
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
Arch uopće nije težak. Međutim, ako je netko tek počeo koristiti Linux možda bi bilo dobro da se upozna s Linuxom preko neke distre koja je jednostavna i brza za instalaciju i osnovno podešavanje (neki Ubuntoid definitivno). Nakon nekog vremena prilagodbe i učenja vidjet će što ima na raspolaganju i što točno želi od svog sustava. Onda može izabrati nešto drugo poput Archa ili bilo koje druge distre koja možda bolje odgovara. To svatko odlučuje za sebe.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Upravo to. Mogucnost da ga svako instalira-postoji. Ali vecinu ce korisnika odbiti crni ekran sa bijelim slovima. Da ne kazem uliti im strah da mogu nesto nepovratno srediti, a da nece znati kako nazad. Zato srecom postoje i takve distre gdje ce im graficki vodic kroz instalaciju biti kao kompas izgubljenom avanturisti, ili jos bolje-gps navigacija :D
Arch je nekad imao text installer, cime je postupak instalacije tada bio malo vise user friendly, dok ga recimo Slackware jos uvijek ima, ali je jos veci izazov za pocetnika nego Arch. Vjerujem da ce se novajlija nakon instalacije Slacka zapitati: ok instalirao sam, sta sad da radim s tim? :D

Gesendet von meinem Xperia Neo V mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
Ne znate vi što je teško instalirati.. Windowse NT 4.0 je bilo teško instalirati.. još ponekad (iako sve rjeđe i rjeđe), probudim se obliven hladnim znojom kad sanjam o tome..
:bjezi
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 575 puta
Primio/la zahvalu: 786 puta
Pomolimo se svetome iGNUciju za mir Bertoneove duše!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 166 puta
Primio/la zahvalu: 273 puta
Spol: Y
Slamd64 je napisao/la:Eto ja sam bio Glupuntu korisnik, a onda sam instalirao Gentoo, zatim isao na Slackware i Arch

Nisu ljudi koji koriste Ubuntu glupi ili slično, nego imaju svoj privatni i profesionalni život i jednostavno vremenski ne mogu stići još i istraživati raznorazne distribucije kad sav posao ionako mogu obaviti na Ubuntu-u.

Slamd64 je napisao/la:Nisam imao pojma sta je kernel, sta je to source, uzeo sam handbook i polako isao korak po korak.

Super za tebe, ako je to ono što te ispunjava!
Nauče ljudi tako, iz hobija, raznorazne stvari (popravljati aute, obavljati vodoinstaleterske poslove itd.), ali ne možemo svi imati iste hobije.

Slamd64 je napisao/la:Bitna je volja i malo razumijevanja i sve ce doci na svoje.

Tu se radi o omjeru uloženo/dobiveno. Što nekome u stvarnom životu znači to što kao svoj džep poznaje Arch (ili bilo koju drugu distribuciju linuxa) kad, prvo, ionako svugdje susreće Windowse, a drugo, Firefox, Writer itd. mu isto rade na svim distribucijama linuxa.
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
pobogu, zar ćemo opet u veleumne rasprave oko toga ko ima život, a ko nema??
ranit ću se pface
opće je stajalište da su ubuntad i mintad prihvatljiviji početnicima nego gentoo, arch, slackware i lfs. zašto, nema smisla objašnjavat ako vam do sad nije jasno...
živili
Podijelio/la zahvalu: 197 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
iStop je napisao/la:Nauče ljudi tako, iz hobija, raznorazne stvari (popravljati aute, obavljati vodoinstaleterske poslove itd.), ali ne možemo svi imati iste hobije.

Ej, vidi. Ako možeš ovako bez problema prihvatiti činjenicu da ne možemo svi imati iste hobije, i čak ju koristiti kao argument, zašto onda ne možeš prihvatiti još jednu - onu da ne možemo svi imati iste navike i potrebe korištenja Linuxa te isto mišljenje o distribucijama pa da već jednom završimo s ovakvim raspravama? :D
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 630 puta
U pravi su, ali onaj termin "Glupuntu" me povukao za jezik i onda prsti sami lete po tipkama :)
Budem ubuduće povuk'o ručnu u takvim situacijama :-D
Dok radi, ne diraj!
(If it ain't broken, don't fix it)
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
calisto053 je napisao/la:
dupin je napisao/la:Što ovo znači? :sokiran

Vl@do je potpuno presao na Arch bez prevelikih poblema i odusevljen je njime. Poznavanje rada u Terminalu je nuzno

sinoc sam probao arch instalirati i pratio sam upute na arch wiki i da nakon sat vremena tipkanja on kaze meni:

error: no such device: {ID}
Loading Linux core repo kernel ...
error: no such partition.
Loading initial ramdisk ...
error: you need to load the kernel first.

Press any key to continue...

ej poludio sam :D

jel mi mozes reci imaju li neke lakse upute za instalaciju, ja sam isao na archwiki begginers upute al mi nije upalilo
Podijelio/la zahvalu: 47 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.