Sada je: 18 tra 2024, 03:25.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Taman sinoć sam ga podignuo s OmniBoot CD-a da frendu spasim podatke s laptopa. Ponovo ga koristim nakon nekoliko godina i uvijek me iznenadi brzinom. Čak i pri opterećenju u live modu nije trošio više od 95 MB RAM-a.
Na žalost, mana mu je nedostatak programa i zastarjeli izgled koji mnoge odbija
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Daju se naći papleti sa drugim okruženjima, recimo ja sam nalazio neke sa XFCE okruženjem i to lepo sređene. Ali opet taj manjak programa je ubitačan. :(
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Ja sam prosle godine instalirao na neki stari comp. od kolege gdje bio XP i nesto me zezealo oko umrezavanja i odustao, no to bi se dalo srediti vjervoatno i to me nije odbilo.
Nego grdan je nekako.
Ali on i nije kreiran da osvaja izgledom nego brzinom, al' eto kad vec mogu da biram, onda biram i izgled i brzinu tako da se na ovoj distri ne bi zadrzao ako ne bi morao.
Avatar
Postovi: 101
Postovi: 101
Pridružen/a: 16 ožu 2014, 00:37
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: UBUNTU MATE (15.10) 64bit
Eh, da...izgled. Baš je old school. Negde sam pročitao da je Barry želeo MS korisnicima olakšati proces navikavanja, pa je namerno zadržao Win98 look&feel. Negde u isto vreme pojavio se XP, pa je već bilo kasno za prilagođavanje. Mislim da svojevremeno nije imao bolju ideju, a ni dovoljno ljudi oko sebe, da odradi originalniji koncept. Ja nisam previše zahtevan po pitanju grafike, tako da mi nekoliko GTK i JWM paketa, plus nove desktop ikone završavaju posao. Mnogi koriste i druga okruženja, jer ima dosta prilagođenih paketa. To nije problem, jer dežurni geekovi na forumu začas prepakuju sve što ljudi traže. :D Što se programa tiče, meni je dovoljno za dnevne potrebe. Za sve ostalo koristim 'load on the fly' .sfs pakete. Naravno, sve ovo je stvar ukusa i potreba. Meni je Puppy zanimljiv zbog procesa učenja koji moram proći, jer sam .nix noob korisnik, nije hardverski zahtevan itd. Presudile su opcije 'boot into RAM', .sfs load, savefile. Igram se kao dete! :D

Sent from my Brick III using Tapatalk
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 15 lis 2014, 23:19
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Puppy Linux
Stavio sam na USB trenutno prozvan službeni Puppy,TahrPup 6.02.Oduševio me postojanošću,malom potrošnjom RAMa,(100Mb u startu,naravno za ostalo treba vam 512Mb),ima lijepu QuicPet opciju gdje lako skidaš update i neke osnovne programe kao što su Skype,Chrome.....lijepo pregledno i sve radi brzo i bez problema!Izgleda da dečki kojiga uređuju imaju dobru ekipu:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=96178

Još mi je dobar i DebianDog koji troši još manje resursa i smatraju ga trenutno najbržim aktivnim Puppyjem:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=93225

Isto tako nije loš ni Carolina 1.3,malo opširnija od navedeni (460 Mb),ali naravno i kompletnija:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=81312

Pa onda LxPup sa LXDE desktopom:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=89270

I još je aktivan i interesantan LightHouse 700Mb,lijepo uređen:
http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=87053

Puppyji me posebno oduševljavaju sa svojom Save opcijom gdje pamte sve vaše promjene i podešavanja i prilikom novog starta sve imate naštimano.Zbog toga su idealni za USB instalacije i na laptopu a i na kompu.I mnogo su brži na USB-u od ostali Ubuntu derivata kojima inače USB ne leži!(Mada su na HD perfektni)
Za sve Linuksaše i Puppyjevce moja nagrada:
http://technology.desktopnexus.com/cat/linux/
BiciEL
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 07 stu 2013, 18:49
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Lep post, kolega. :thmb-up

Samo bih podsetio ljude (nadam se da ne zameraš) da svi derivati Puppy Linux-a najbrže i najstabilnije rade kao "frugal install", na bilo kom uređaju - HDD/SDD/card, USB Flash/Pen, CD/DVD.
Pritom je Live DVD-RW najluđa opcija, jer se sve izmene (po želji korisnika) mogu sačuvati na kraju sesije, direktno na DVD, bez bilo kakvog "oslanjanja" na HDD. Čak ni sam DVD nema nikakvu ulogu od trenutka kada se ceo sistem učita u RAM, do trenutka kada želite snimiti izmene. U međuvremenu ubacite drugi disk i pržite fotke, mjuzu i sl. :hihi
Znači, nema problema sa "njuškalima" sa mreže, naročito ako plaćate on-line.
Opcija kojom je osvežena "savefile" filozofija, zove se "save2dir" i sva podešavanja/programi mogu se čuvati u direktorijumu, umestu u jednom fajlu u .sfs formatu. Naravno, korisnik i dalje može izabrati
šta i kako želi čuvati.
Mnogo toga se još kuva "ispod haube". Jedan od starijih članova razvojnog tima priprema novu kombinaciju Puppy-ja i Devuan-a. Biće potpuno "systemd free", sa novim init sistemom,
preuređenom Puppy "layered filesystem" hijerarhijom, instalacija će biti moguća i na veš mašini itd. :hihi
Barry K. je ponovo aktivan i njegovi novi mezimci su već u igri.
Quirky April je namenjen(a) full HDD instalaciji pozivanjem jedne skripte. Na kraju prvog posta na forumu nalaze se veze ka drugim verzijama Quirky generacije.
Još nešto, danas je zvanično objavljen i DebianDog - Jessie, sa dve derzije WM, panela i FM. Zadržana je i bogata ponuda boot opcija, uključujući totalnu ludost u vidu Porteus-Puppy boot metode!
Čak i systemd je među opcijama. :zvizdi
Toliko od mene.
Pozdrav svima!

P.S. Da li je među nama osoba koja je zapakovala ovaj Puppy derivat? Sjajno radi, čak i na mojoj circa 2003. mašini sa 1.8 GHz single procesorom, drevnom Nvidia GeForce 4 i malo preko 1 GB RAM-a. Šteta je što nije malo aktivnij(a)i na PL forumu, očigledno zna šta radi. :thmbs-up
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 15 lis 2014, 23:19
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Puppy Linux
Barry K. je ponovo aktivan i njegovi novi mezimci su već u igri.

Sta se Barry vratio aktivnijem razvoju?


Da li je među nama osoba koja je zapakovala ovaj Puppy derivat?

Ja nisam taj. Nekoliko tjedana prije nego se navedeni prijavio na taj forum, trazio pomoc i kasnije predstavio svoju prvu verziju, predlozio sam na ovom forumu da se skupimo i zajednicki slozimo sto nedostaje, pa da to vratimo zajednici-osobama koje su izgradile izvorne verzije koje koristimo, tj. da sudjelujemo u njihovom razvoju, a ne da radimo novu-svoju verziju. Nije bilo zainteresiranih, pa sam onda samo slozio sto mi je trebalo. U to vrijeme su neki programeri odustali. Tesko je napraviti nesto korisno u svijetu gdje su vecina karijeristi.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Da, Barry aktivno radi na razvoju "Quirky" grane, o čemu možeš nešto više pročitati na stranicama
iz prethodnog posta. Generalno, to je nova generacija Puppy Linux-a, ali sa drugačije uređenim
sistemom (nema slojeva kao kod prethodnih verzija) i namenjen je "full" instalaciji na HDD,
mada se može testirati i u "live" modu sa bilo kog uređaja. Probao sam HDD Live i to radi užasno brzo, čak i na ovoj 12 godina staroj kanti.
Za nastavak priče, ne znam šta bih ti rekao. Primetio sam pozitivne komentare iskusnih korisnika
o tom derivatu, probao sam i na mom PC-u i zaista radi odlično. Međutim, to što si pomenuo, navodi me da otkucam koju reč o suštini problema koji muči ovaj distro.
Godinama postoji i neprekidno se razvija OGROMAN broj derivata Puppy Linux-a, koji se grade na "zvaničnim" verzijama. Svako malo, pa osvane naslov PupXXX-32_64_i686-neki_WM-DE-kernel-xxx.
Čak se i Barry nedavno u oglasio tim povodom i prilično oštrim tonom opomenuo "buildere" da svojim derivatima često uništavaju suštinu Puppy-ja; mali sistem, pogodan za instalaciju na bilo kom uređaju,
brz kao munja (jer radi iz RAM-a) i sposoban da radi čak i na mašinama koje imaju 128 MB RAM-a i pocesore iz '90-ih godina XX veka. Nije zamišljen kao Multimedia system, ali se relativno lako može pretvoriti u kućni studio, naročito verzije kompatibilne sa Debian/Ubuntu ili Slackware
binarnim datotekama.
Odlično rade i imaju sjajnu podršku ljudi koji ih razvijaju: Slacko 5.7, FatDog64 (nisam probao, moj PC je 32-bitni) i TahrPup. Međutim, opet isti problem!
Sve je na forumu http://www.murga-linux.com/puppy/ koji je zatrpan derivatima derivata i kad kreneš
u potragu za nekim rešenjem, dođe ti da zaplačeš.
Imam veliku arhivu linkova sa foruma, gde se nalaze kvalitetne informacije/rešenja, pa ako nekome slučajno zatreba, slobodno mi se može javiti preko PM.
Toliko od mene. Šta da se radi, ipak je u pitanju FLOSS. :kava
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 15 lis 2014, 23:19
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Puppy Linux
Quirky Werewolf 64-bit version 7.3 has been released-Barry K.-294 Mb.
http://distro.ibiblio.org/quirky/quirky ... ewolf-7.3/
Postovi: 8
Postovi: 8
Pridružen/a: 07 stu 2013, 18:49
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 10 gostiju.