Sada je: 29 ožu 2024, 06:03.
Diskusije o raznim Linux distribucijama.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
U naslovu teme unutar uglatih zagrada navesti o kojoj distribuciji je riječ. Primjer: [Slackware]
Ako ste se sreli s ovim linuxom i imate volje za pisanjem, hoćete li napisati svoja iskustva i mišljenje o njemu?

Najviše me zanima koliko ima onih koji ga svakodnevno koriste i kojima je glavni os.
Npr. koju verziju koristite, koliko dugo, način instalacije, važniji dijelovi računala, što vam se sviđa, što ne, a što bi trebalo usavršiti ili dodati... ?

Oni koji su ga nakratko isprobali ili ga više ne koriste, koju verziju ste probali, što vam se svidjelo, a što nije i zbog čega ste ga preskočili?
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Ja sam skinuo precise verziju, a zatim i Carolite (čist puppy+XFCE). Super su radili, bio sam oduševljen brzinom sistema i lakoćom konfigurisanja. Ali imam jednu zamerku, preko koje nisam mogao preći. Tačnije dve. Prva je što iako sam stavljao da se sesija ne spašava osim kada ja to poželim, puppy je sesiju redovno spašavao svakih pola sata, i u tom periodu od par minuta moram čekati da završi jer bude neupotrebljiv. A druga zamerka je što nisam uspeo nikako naterati video plejere da koriste latinična slova čćžšđ, šta god da sam probao. Na kraju sam prešao na Knoppix je rmi je trebao neki live distro za usb.
Avatar
Postovi: 551
Postovi: 551
Pridružen/a: 15 stu 2011, 01:03
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Spol: M
OS: Arch KDE / LMDE Cinnamon
Ako bude više zainteresiranih stalnih korisnika, mogli bi zajedno riješiti početničke probleme i možda usavršavati ovu neobičnu distribuciju, tj. njezine verzije koje koristimo.
Iako neke verzije tj. većina djeluju jako kičasto (što se lako može promijeniti kako kome odgovara), iznutra mi djeluje jako dobro složeno.
Pregledavajući teme na ovom forumu, našao sam da ga jedan korisnik češće koristi, a rijetki pojedinci ga samo nakratko isprobaju i brzo odjure dalje.
Budem još pričekao, iako sumnjam...
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Pogledaj na našem wikiju. Imaš dosta napisanog o Puppyu, ali je starijeg datuma. Svejedno, dalo bi se ponešto i iz toga izvući.
Ja sam se jedno vrijeme zezao s Puppyem i imao ga kao glavnu distru. Bio je ultra brz i to mi se sviđalo. Ali, u to doba (prije jedno tri godine) instalacija programa na njega je bila hit and miss. I to češće miss. Pogotovo ako se radi o većim programima. I izgled je poprilično osnovan i zastario. Najmanje dvadesetak godina zastario.
Tako da sam odustao od njega. Dobar je za stariji komp na kojem druge distre nemaju šansu, ali osim fantastične brzine, nema nekih prednosti pred ostalim distrama. Iako, sama brzina zna biti sasvim dovoljan razlog za korištenje.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Isprobavao sam razne "okuse", a najviše su mi se dopali boxpup i NOP. NOP je imao xfce i vistaish temu. Verzije su bile 4.12 i 4.13, a kad je izašao 4.3x, sve se uneredilo. Hrvatska slova su bila problematična, točnije, odabirom hrvatske tipkovnice pri instalaciji dobivala se neka skroz druga koja nije imala veze s našom. Jasno, u to vrijeme terminal mi je bio nužno zlo i nepoznanica, pa sam odustao od te distre. Sviđalo mi se što i drugima - brzina.
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Moje iskustvo: extremno brz ali nije to kompletna linux distribucija. Za moje potrebe, previše stvari nedostaje.

Isprobao sam ga prije 2-3 godina, tako da je moguće da su se stvari popravile..
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Avatar
Moderator
Postovi: 4366
Moderator
Postovi: 4366
Pridružen/a: 28 sij 2009, 18:46
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Spol: M
OS: openSUSE Leap KDE
isprobah ga također prije 2-3 godine. nije mi radio wireless pa sam odustao od nje
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Znači, najviše vam se svidjela brzina, a glavni problemi su s hr tipk, podešenjima i programima, te zastarjelim izgledom.

Meni je ispočetka djelovao jako kičasto i nestabilno, pa sam ga nabrzinu isprobao i odjurio.
Ne sjećam se koja je bila verzija.
Poslije su se i druge distribucije počele tako ponašati ili još i gore, pa sam onda opet isprobavao i tražio, ali svaku je trebalo dodatnu namještati iako su imale jedva vidljive razlike, pa mi se nije dalo zezati s njima jer bi opet moglo biti isto kao i s prošlima, tj. uzalud utrošen trud.
Opet sam se predomislio, ali nakon nekoliko takvih pokušaja je ispalo da sam bio u pravu.
Prije nekoliko mjeseci sam počitao da glavni na Puppyju odlazi, pa sam išao probati i malo detaljnije proučiti nekoliko verzija.
Djelovao mi je kao nedovršen os.

Na prvu se ne vide njegove prednosti u usporedbi s ostalima.
Ima nekoliko osnovnih programa koje većina koristi, isprobao sam ih i rade.
Trebalo bi još dodati neke stvari, ali to se vjerojatno ne bude dogodilo.
Os treba upoznati kako funkcionira, namjestiti ga, pa se tada mogu lako riješiti i ostale teškoće.

Mislim da sam skupio nešto malo znanja o gnulinuxu, pa sam tužan što nestaje ono što je nekad povezivalo korisnike.
Mislim na one obične korisnike, koji se povremeno znaju koristiti konzolom.
Nestaje ono nevino druženje bez interesa.
Ponekad razmišljam o onome što je napisao DiM i još neki tihi pojedinci koji su se povukli.
Da, znam... vrijeme je prošlo i izgleda da glupost pobjeđuje.

Nema veze, u usporedbi s ostalima, ja sam bar u ovoj temi dobio normalne odgovore.
Hvala.
Postovi: 458
Postovi: 458
Pridružen/a: 19 stu 2012, 19:21
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Pozdrav!

Lepo je videti da ekipa sa foruma voli domaće životinje, tj. kučiće. :-D
Za početak diskusije na temu (bez namere da bude 'thread hyjack :) ) ostaviću nekoliko linkova ka svežijim vestima, kako bi ljudi koji nisu u toku sa razvojem distribucije, saznali šta se kuva u štenarama. :-D
Iako je čika Barry zvanično u penziji, povremeno se oglašava zanimljivim najavama,
a trenutno priprema praznični poklon 'for all Puppians':
http://bkhome.org/news/?viewDetailed=00084
Ako je neko iznenađem zbog pojave Ubuntu-a u kontekstu ove najave, podsetiću da su dve od tri zvanične verzije Puppy Linuxa, kompatibilne sa binarnim paketima Debian/Ubuntu (Precise Puppy) i Slackware-a (Slacko Puppy).

Tim entuzijasta na zvaničnom forumu murga-linux.com neprekidno radi i eksperimentiše sa novim idejama. Evo zanimljivih inovacija/revizija (moji lični favoriti) koje će naći mesto u sledećim verzijama Puppy Linuxa:

* http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=95377
* http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=95922
* http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=89272

* Implementirano u pojedine derivate.

Toliko za sada. O ličnim iskustvima kada/ako se neko priključi ćaskanju. Živeli!

Edit: Linkovi prebačeni iz Code u URL tagove. Suko, loša navika sa jednog
'nezvaničnog' foruma. :zvizdi
Zadnja izmjena: puppian; 21 lis 2014, 20:43; ukupno mijenjano 2 put/a.
Avatar
Postovi: 11
Postovi: 11
Pridružen/a: 15 lis 2014, 23:19
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Puppy Linux
Štence svi volimo. To se podrazumijeva. Puppy će uvijek imati rezervirano posebno mjesto među legendama Linuxa. Drago mi je da se i dalje razvija jer je bilo riječi da je prestao njegov razvoj.

(@puppian - Nevezano za temu, ali bolje stavljaj url-ove pod url tagove jer ovako kad ih staviš u code tagove, na njih se ne može kliknuti nego ih moramo kopirati i pejstati u browser. Računaj da će to napraviti možda jedan od nas deset. A kad već daješ adrese, onda ti je i cilj da ih pogleda što više ljudi. ;) )
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 14 gostiju.